یکشنبه, 21 آبان 1396 - 09:42

در روز عقبگرد نماگر بورس تهران شاخص کل فرابورس رشد کرد / بازارگردانی سهام در نمادهای شاخص ساز

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز شنبه همزمان با کاهش حجم معاملات با 102 واحد افت در جایگاه 87 هزار و 795 واحدی قرار گرفت. بدین ترتیب نخستین روز معاملاتی بورس پس از پایان تعطیلات اربعین، کم حجم و کم رمق بود که نشان دهنده احتیاط فعالان بازار سهام است. گروه خودرو در معاملات نخستین روز هفته صدرنشین بورس شد. گروه فلزات اساسی جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد. گروه کانی های فلزی و گروه شیمیایی نیز رده های بعدی صنایع بورسی را از آن خود کرد.

در معاملات روز شنبه، نماد فولاد مباركه اصفهان با 48 واحد، نماد ملی  صنایع  مس  ایران) با 45 واحد، نماد گروه مپنا با 28 واحد، نماد مخابرات ایران با 10 واحد و نماد معدنی و صنعتی گل گهر با 9 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص کل بورس داشتند. در مقابل، نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 27 واحد، نماد پالایش نفت بندرعباس با 17 واحد، نماد پالایش نفت اصفهان با 14 واحد، نماد بانك خاورمیانه با 11واحد و نماد گسترش نفت و گاز پارسیان با 9 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در جلوگیری از افت بیشتر شاخص کل بورس داشتند.

روز شنبه بورس تهران در حالی با معاملاتی کم حجم، نخستین روز معاملاتی این هفته را به پایان برد که با وجود غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب نمادهای معاملاتی به ویژه در گروه فلزات اساسی، بازارگردانی سهام در گروه های پالایشی و نماد هلدینگ خلیج فارس مانع از افت شاخص کل شد.

از سوی دیگر صندوق های توسعه و تثبیت بازار سهام که این روزها سعی دارند چراغ تالار شیشه ای را روشن نگه دارند، در حالی خریدار سهم های شاخص ساز بازار در مقابل فروشنده های کم تعداد شدند که وضعیت حرکتی نماگرهای بورسی، انتظار برای عبور از سقف تاریخی 88 هزار واحدی را در ماه های آینده افزایش داده است. در این بین گروه فلزات اساسی و در رأس آنها گروه های سرب و روی، آلومینیوم و تک سهم های کوچک این گروه شانس دوباره ای برای سودآور شدن پیدا کرده اند.

در بازار دوم بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، بیش از 18 میلیون سهم سرمایه گذاری البرز به بیش از 5 میلیون تومان کد به کد شد، همچنین بیش از 15 میلیون سهم معدنی و صنعتی گل گهر به ارزش کمتر از 4میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. در پالایش نفت اصفهان نیز بیش از 12.5 میلیون سهم به ارزش 4.5 میلیارد تومان با معاملات کد به کد مواجه شد و بیش از 11 میلیون واحد سرمایه گذاری صندوق قابل معامله اعتمادآفرین پارسیان به ارزش بیش از 20.5 میلیارد تومان کد به کد شد. در عین حال کمتر از 8.5 میلیون سهم داروسازی تولیددارو به ارزش کمتر از 4 میلیارد تومان کد به کد شد. اندکی بیش از 7 میلیون سهم پالایش نفت بندرعباس نیز به ارزش 4.5 میلیارد تومان با معاملات درون گروهی همراه بود.

با گروه های بازار سهام

در نخستین روز معاملات بورس تهران در این هفته بیشتر سهم های خودرویی و فلزی با کاهش در قیمت شان مواجه شدند. در گروه خودرو شاهد کاهش قیمت در اکثر سهم ها بودیم در این گروه بیش از ۱۰۸ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۱۳میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان دست به دست شد. در گروه محصولات شیمیایی شاهد افت قیمت در عمده سهم ها بودیم. در این گروه ۲۱ میلیون و ۷۵۰ هزار سهم به ارزش بیش از 6میلیارد تومان دست به دست شد. همچنین در گروه فلزات اساسی ۵۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد تومان معامله شد. در این گروه نیز عمده نمادها با کاهش در قیمت پایانی مواجه شدند.

رشد 6 واحدی آیفکس

بازار فرابورس ایران معاملات نخستین روز از هفته کاری جدید را با تداوم روند صعودی شاخص کل و دادوستد بیش از 225 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 240 میلیارد ریال پشت سر گذاشت. در جریان بازار روز شنبه 20 آبان ماه آیفکس با شش پله صعود در نزدیکی ارتفاع 982 واحدی قرار گرفت. عمده بار مثبت بر شاخص از جانب نماد «مارون» رقم خورد ضمن آنکه نمادهای «ودی»،  «شپاس» و «ذوب» نیز تاثیر مثبت بر این نماگر داشتند.

در سمت مقابل نیز نمادهای «سرچشمه»،  «بمپنا» و «زاگرس» تا نزدیکی 0.6واحد تاثیر منفی بر شاخص به جا گذاشتند. بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس روز گذشته شاهد پذیره نویسی اوراق مرابحه گندم بود که در همان نخستین دقایق 20 میلیون ورقه یک میلیون ریالی از این اوراق پذیره نویسی شد.

 این اوراق چهار ساله بوده و سود سالانه آن 17درصد تا سررسید تعیین شده که هر شش ماه یک بار از سوی خزانه داری کل کشور پرداخت می شود. در مجموع بازار اوراق با درآمد ثابت نیز شاهد معامله 20 میلیون و 600 هزار ورقه به ارزش حدود 20 هزار و 567 میلیارد ریال بودیم. از سوی دیگر نگاهی به معاملات در بازارهای سهام فرابورس نشان می دهد 80 میلیون سهم به ارزش 213 میلیارد ریال در مجموع دو بازار اول و دوم مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب دو نماد «ذوب» و  «غپآذر» بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

 نماد ذوب آهن در عین حال در صدر نمادهای پربازدید قرار گرفت. امروز همچنین نماد شرکت های توسعه خدمات دریایی و بندری سینا و بیمه دی در جریان بازار بازگشایی شدند. در تابلوی بازار پایه نیز شاهد معامله 130 میلیون سهم به ارزش بیش از 185 میلیارد ریال بودیم.

در این بازار به ترتیب نماد معاملاتی شرکت های سرمایه گذاری چشم انداز توسعه شمال و ساختمان اصفهان بازگشایی شدند. در تابلو اوراق تسهیلات مسکن هم شاهد جابه جایی بیش از 54 هزار ورقه به ارزش افزون بر 41 میلیارد ریال بودیم. قیمت این اوراق کماکان در همان نرخ های گذشته در دامنه 753 هزار تا 791 هزار ریال دادوستد شد و تسه مهرماه 96 بالاترین حجم و ارزش معامله را به خود اختصاص داد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

روابط عمومی : 88938410-021

[email protected]

شبکه های اجتماعی فرصت امروز