شنبه, 20 آبان 1396 - 09:18

رشد 55 واحدی شاخص کل در سومین هفته آبان ماه / تأثیر مثبت گروه های پالایشی و آی تی بر معاملات بازار سهام

شاخص کل بورس و اوراق بهادار تهران در سیزدهمین روز آبان ماه با روند مثبت 23 واحدی معاملات خود را آغاز کرد و در ارتفاع 87 هزار 868واحدی متوقف شد. به علاوه در چهاردهمین روز از آبان ماه شاخص کل به روند صعودی ادامه داد و با رشد 36 واحدی به پله 87 هزار و 905 واحدی رسید. این در حالی است که در پانزدهمین روز از آبان ماه شاخص کل بورس وارد مدار منفی شد و با کاهش 61 واحدی به ارتفاع 87 هزار و 844واحدی رسید.

براساس این گزارش، شاخص کل بورس در پنج روز کاری هفته گذشته با رشد 55 واحدی از ارتفاع 87 هزار و 844 واحدی به کانال 87 هزار و 897 واحدی رسید. گفتنی است روند نسبتا مثبت شاخص کل و توقف در مرز کانال 88 هزار واحدی در هفته گذشته حاکی از تأثیر مثبت گروه های پالایشی و آی تی بر شاخص کل بازار بورس بوده است.

افت شاخص صنعت در پنج روز کاری بورس

در پنج روز کاری هفته گذشته شاخص آزاد شناور تا رقم ۹۴ هزار و ۶۵۶ واحد پایین رفت. شاخص بازار اول نیز در این مدت با افت ۵۱ واحدی همراه شد و در تراز ۶۱ هزار و ۴۷۱ نشست، اما شاخص بازار دوم با ۵۷۷ واحد رشد کانال ۱۹۲ هزار و ۲۲۵ واحدی را تجربه کرد. شاخص صنعت نیز در این مدت با افت ۳۹ واحدی همراه شد و تا عدد ۷۶ هزار و ۸۶۶ پایین رفت. معاملات بورس تهران در پنج روز کاری گذشته شاهد حجم کمی بود و ارزش معاملات نیز در آخرین روز کاری به رقم ۱۷۹ میلیارد تومان بالغ شد.

بازدهی بیش از 11درصدی شاخص کل فرابورس از آغاز سال

معاملات هفته منتهی به 19 آبان ماه، با رشد شاخص کل فرابورس ایران، افزایش حجم مبادلات و کاهش اندک ارزش مبادلات فرابورس همراه بود. شاخص کل فرابورس که در روزهای نخست هفته جاری روند کاهشی را طی کرده بود، در آخرین روز معاملاتی هفته 9 واحد خیز برداشت و در ارتفاع 977 واحدی قرار گرفت؛ بدین ترتیب آیفکس به ترتیب بازدهی 3.6 و 11.6 واحدی را از ابتدای ماه و سال جاری به ثبت رسانید.

در پنج روز مبادلاتی این هفته، یک هزار و 345 میلیون ورقه بهادار در 206 نوبت دادوستدی میان فعالان بازار دست به دست شد که ارزش این مبادلات به رقم 8 هزار و 265 میلیارد ریال رسید. در پی این دادوستدها در حالی حجم کل مبادلات در مقایسه به هفته گذشته 8 درصد افزایش یافت که ارزش معاملات فرابورس با کاهش 4 درصدی روبه رو شد. همچنین ارزش مبادلات بازارهای اول و دوم به یک هزار و 233 میلیارد رسید که این رقم ناشی از نقل وانتقال 530 میلیون سهم در 79 هزار نوبت معاملاتی در این دو بازار بود.

رشد حجم و ارزش مبادلات بازار پایه

تابلوهای «الف»، «ب» و «ج» بازار پایه نیز در هفته سوم آبان ماه میزبان جابه جایی 761 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 241 میلیارد ریال بودند که این ارقام نشان دهنده رشد 31درصدی حجم و افزایش 9درصدی ارزش مبادلاتی این بازار نسبت هفته دوم آبان ماه است.

در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس نیز اوراق بدهی با بیشترین استقبال از سوی معامله گران روبه رو شد، به گونه ای که نقل وانتقال این اوراق میان معامله گران به دادوستد 5 میلیون ورقه به ارزش 4 هزار و 833 میلیارد ریال انجامید. در همین حال صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن، جایگاه های دوم و سوم را به لحاظ حجم و ارزش مبادلاتی در بازار ابزارهای نوین مالی به دست آوردند.

بدین ترتیب 48 میلیون ورقه ETF به ارزش 700 میلیارد ریال و 34 هزار ورقه تسه به ارزش 259 میلیارد ریال در طول هفته جاری خریدوفروش شد. از جمله رویدادهای مهم این هفته نیز می توان به عرضه عمده 26.37 درصد از سهام کنترلی شرکت گسترش سرمایه گذاری ایرانیان در نماد «وگستر2» و عرضه عمده 42.15 درصد از سهام همین شرکت در نماد «وگستر4» در بازار اول فرابورس ایران اشاره کرد.

تسویه کامل سود اوراق شهرداری ها در فرابورس

در این هفته مدیرعامل فرابورس ایران از تسویه کامل سود اوراق شهرداری ها در فرابورس خبر داد و گفت که با پیگیری های صورت گرفته، تمامی سود اوراق شهرداری ها تا پایان هفته گذشته به حساب دارندگان این اوراق واریز شده است. رویداد مهم خارجی مربوط به فرابورس در هفته ای که پشت سر گذاشتیم نیز برگزاری جلسات کمیته کاری فدراسیون بورس های اروپایی-آسیایی (فیاس) با حضور ۱۸ عضو کامل و وابسته در ایروان ارمنستان بود که طی آن فرابورس ایران به عنوان نایب رئیس این کمیته کاری انتخاب شد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

روابط عمومی : 88938410-021

[email protected]

شبکه های اجتماعی فرصت امروز