پنج شنبه, 05 مرداد 1396 - 08:09

از تعیین تکلیف سه تعاونی غیرمجاز تا گمانه زنی درباره حضور در کابینه دوازدهم / اعضای کابینه یازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

در جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت، لایحه اصالح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری به تصویب رسید و بر این اساس، هیأت دولت به ریاست رئیس جمهور ضمن تصویب اصلاحات قانون مدیریت خدمات کشوری به دائمی شدن این قانون رأی داد.

اما در حاشیه جلسه روز گذشته هیأت دولت، اعضای کابینه یازدهم به سنت همیشگی با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات رسانه ها پاسخ دادند. محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت از عدم حضورش در کابینه دوازدهم خبر داد و بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز از عدم سهمیه بندی بنزین سخن گفت و اعالم کرد که فعلا طرحی برای سهمیه بندی بنزین در دستور کار نیست.

همچنین حمید چیت چیان از آمادگی وزارت نیرو برای مواجهه با افزایش دما در هفته آتی سخن گفت و محمود واعظی، وزیر ارتباطات از رایزنی با او درباره ریاست دفتر رئیس جمهور صحبت کرد.

رئیس کل بانک مرکزی نیز از تعیین تکلیف سه تعاونی غیرمجاز خبر داد و گفت که به غیر از تعاونی های منحله ادغامی در کاسپین، به زودی خبر تعیین تکلیف سه تعاونی غیرمجاز دیگر را اعلام می کنیم و با این وجود دیگر هیچ مؤسسه غیرمجازی نخواهیم داشت.

معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز در حاشیه جلسه هیأت دولت به موضوع تفکیک وزارتخانه ها اشاره و اعلام کرد از آنجا که مجلس تا روز تحلیف جلسه ای ندارد، به نظر می رسد رئیس جمهور وزرای پیشنهادی را با توجه به ساختار کنونی به مجلس معرفی میکند.

در کابینه دوازدهم وزیر نخواهم بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه هیأت دولت از عدم حضورش در کابینه دوازدهم خبر داد و گفت: اگر منظور از حضور در کابینه، بودن در وزارتخانه است که انشاءالله وزیر نخواهیم بود، چراکه درخواست مان این است که کارها قدری سبک تر شود.

محمدرضا نعمت زاده درباره مهم ترین اقدامی که در وزارت صنعت به انجام رسیده، گفت: فکر می کنم برگرداندن امید به سرمایه گذاران، صنعت کاران و معدن کاران مهم ترین اقدامی بوده که انجام شده، چراکه در هشت سال دولت گذشته بیشتر سرمایه ها به سمت ساخت وساز رفت و بخش تولید کمتر مورد توجه قرار گرفت.

وزیر صنعت با بیان اینکه نسبت به واردات خودروهای خارجی مخالفت هایی داریم، افزود: ما در چهار ماه گذشته 20درصد افزایش تولید خودروهای داخلی را داشتیم و این نشان میدهد که وضع مردم بهتر شده و میخواهند خودرو بخرند و خوشبختانه ما هم در فروش خودروهای داخلی مشکلی نداریم، اما از آن طرف تقاضایی وجود دارد که خودروهای خارجی افزایش یابد که ما در دولت طرحی را پیشنهاد دادیم که قرار است تصویب شود تا واردات خودروهای خارجی تعدیل پیدا کند.

سه تعاونی غیر مجاز به زودی تعیین تکلیف می شود

رئیس کل بانک مرکزی نیز در حاشیه جلسه هیأت دولت درباره وضعیت تعاونی های غیرمجاز گفت: به غیر از تعاونی های منحله ادغامی در کاسپین، سه تعاونی دیگر داریم که غیرمجاز هستند و به زودی خبر تعیین تکلیف آنها را اعالم میک نیم و با این وجود دیگر هیچ مؤسسه غیرمجازی نخواهیم داشت.

ولی الله سیف با بیان اینکه برخی موسساتی که امروز مشکلاتی ایجاد کرده اند دارای سابقه 20ساله هستند، افزود: زمانی که باید از فعالیت های آنها جلوگیری می شد تا اجازه ندهند چنین رشد چشمگیری داشته باشند، اقدام به موقعی انجام نشد و یکی از بحث هایی که ما الان داریم این است که تدابیری بیندیشیم که در آینده احتمال بروز چنین مصیبت هایی کاهش پیدا کند.

سیف همچنین با اشاره به اینکه حذف صفر از واحد پولی، نیازمند یک وضعیت باثبات طولانی مدت در اقتصاد کشور است، ادامه داد: یکی از اساسی ترین نقش های بانک مرکزی در اقتصاد، دیده بانی و پیش بینی هر نوع شوک است که می تواند نوسان در اقتصاد ایجاد کند.

سیف در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر صنعت درباره میل سیستم بانکی ایران به واردات بیشتر و به تبع آن، منفی شدن راز تجاری ایران نیز گفت: ارتباط کاهش صادرات به سیاست های پولی و بانکی همیشه در همه جوامع وجود دارد، اما باید اولویت ها را مشخص کرد.

طرحی برای سهمیه بندی بنزین نداریم

وزیر نفت نیز در حاشیه جلسه هیأت دولت اعلام کرد که فعلا طرحی برای سهمیه بندی بنزین نداریم.

بیژن زنگنه در جمع خبرنگاران درباره احتمال افزایش قیمت بنزین در دولت آینده گفت: این را باید از دولت دوازدهم پرسید، ولی فعلا طرحی برای سهمیه بندی بنزین نداریم و باید آن را تأمین کنیم.

آمادگی وزارت نیرو برای مواجهه با افزایش دما در هفته آتی

همچنین وزیر نیرو از آمادگی این وزارتخانه برای مقابله با جریان افزایش دمای هوا در هفته آتی خبر داد و گفت: آن طور که پیش بینی سازمان هواشناسی نشان می دهد، این هفته و هفته آینده احتمال افزایش دما وجود دارد و تمام نیروگاه های ما آماده هستند و تمام ظرفیت های عملیاتی ما آماده است تا بتوانند آب و برق را تأمین کنند.

حمید چیت چیان در پاسخ به سوالی درباره عملکردش در دولت یازدهم گفت: یکی از بهترین شاخص های اندازه گیری عملکرد آب و برق این است که امسال با این دمای کم سابقه – که هر 40 سال اتفاق می افتد – و افزایش مصرف در آب و برق، کشور دچار مشکل نشد.

او افزود: صنعت آب و برق فقط وزارت نیرو نیست؛ مالکیت و مدیرت بیش از نیمی از نیروگاه های کشور توسط بخش خصوصی انجام می شود و یک مجموعه بزرگی از بخش دولتی و خصوصی کار می کنند تا آب و برق کشور تأمین شود.

چیت چیان سد سازی، احداث تصفیه خانه، توسعه شبکه های جمع آوری فاضلاب، آبرسانی به روستاها و... را از جمله اقدامات صنعت آب و برق در دولت یازدهم عنوان کرد و گفت: در سال 1395 نزدیک به 3 هزار روستا آبرسانی شد که این میزان از کل عملکرد 10 سال اخیر بیشتر بوده است.

وزیر ارتباطات دولت دوازدهم نخواهم بود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در جمع خبرنگاران گفت: در کابینه دولت دوازدهم حضور خواهم داشت، اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نخواهم بود و درباره موضوع ریاست دفتر رئیس جمهور با من صحبت هایی شده، اما اجازه دهید رئیس جمهوری در این زمینه تصمیم گیری کند.

محمود واعظی در حاشیه جلسه هیأت دولت افزود: با من برای حضور در کابینه دولت دوازدهم صحبت هایی شده، اما شخص رئیس جمهوری مشخص خواهد کرد که در چه جایگاهی به خدمت ادامه دهم.

رئیس جمهور بعد از تحلیف دو هفته وقت دارد کابینه را معرفی کند

همچنین معاون پارلمانی رئیس جمهور در حاشیه جلسه دیروز هیأت دولت گفت: مراسم تحلیف که برگزار شود رئیس جمهوری دو هفته وقت دارد تا اسامی وزرا را به مجلس پیشنهاد کند.

حسینعلی امیری با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری افزود: مراسم تحلیف در همان موعدی که مجلس اعالم کرده بود برگزار می شود و مقامات داخلی و شخصیت های نظام در آن حضور پیدا می کنند و تعدادی از سران و مقامات کشورهای خارجی هم اعلام آمادگی کرده اند که در این مراسم شرکت کنند.

امیری با اشاره به موضوع تفکیک وزارتخانه ها تأکید کرد: لایحه ای در این زمینه به مجلس ارائه شد و در کمیسیون های مجلس مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینه مجلس تا روز تحلیف جلسه ای ندارد به نظر می رسد آقای روحانی وزرای پیشنهادی را با توجه به ساختار موجود به مجلس معرفی میکند.

ارتباط با نویسنده[email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

روابط عمومی : 88938410-021

[email protected]

شبکه های اجتماعی فرصت امروز