سه شنبه, 23 آذر 1395 - 10:30

روحانی در مراسم شکرگزاری برداشت محصول / قدرت ملی، پایداری ملی و استقلال کشور از اشتغال جامعه و رشد اقتصادی مهم تر است

حجت الاسلام والمسلمین، دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان روز گذشته با حضور در مراسم شکرگزاری برداشت محصول که در سالن اجلاس سران برگزار شد، با بیان اینکه هرچه قدرت چانه زنی ما را در سطح جهانی و مذاکرات بیشتر کند قدرت ملی ما را افزایش می دهد، گفت: اگر قدرت تولید نفت نداشته باشیم کسی با ما حرف نمی زند و چانه زنی ما را گوش نمی کند.

به گزارش فارس، دکتر روحانی مراسم دیروز را هم جشن شکرگزاری خواند و هم جشن بزرگ ملی برای دستیابی به نعمات خداوند و محصولات کشاورزی به ویژه محصول استراتژیک گندم که امروز ملت ایران شاهد آن است. او گفت که این مراسم جشن افتخار ملی برای تبلور بزرگ ترین بخش اقتصاد مقاومتی و همچنین روزی است که ملت بزرگ ما در بخش امنیت غذایی شاهد یک قدم مهم برای خوداتکایی و خودکفایی است و این به معنای تضمین امنیت ملی کشور در بخش غذایی است.

رئیس جمهور در ادامه گفت: هرچه قدرت چانه زنی ما را در سطح جهانی و در مذاکرات جهانی بیشتر کند، یعنی قدرت ملی ما افزایش پیدا کرده است. با افزایش تولید نفت در کشور است که ما در اجلاس اوپک قدرت چانه زنی داریم. اگر قدرت تولید نفت نداشته باشیم و تولید ما یک میلیون بشکه باشد کسی با ما حرف نمی زند و چانه زنی ما را گوش نمی کند.

روز اجرای برجام، روز عزای رژیم صهیونیستی بود

روحانی با اشاره به زمان اجرایی شدن برجام گفت: زمان اجرای برجام همان روز عزای رژیم صهیونیستی است که هم رژیم صهیونیستی سیاهپوش شد و هم یکی از کشورهای منطقه، که متاسفانه مسیر غلطی را طی می کند.

او ادامه داد: از روز اجرای برجام تا امروز تولید نفت ایران از یک میلیون بشکه به 2 میلیون و 300 هزار بشکه رسیده است. این قدرت است و همین قدرت است که از ما در اوپک دعوت می کند و با ما حرف می زند و ما اداره کننده جلسه می شویم و ما در آن موفق می شویم.

رئیس جمهور تصریح کرد: فقط در برجام نبود که ما پیروز شدیم، در اوپک هم ما موفقیت به دست آوردیم. در خرید هواپیما هم موفقیت به دست آوردیم. در محصولات کشاورزی هم موفقیت به دست آوردیم. در حقیقت ملت مقاوم، امیدوار و متحد از هر مشکلی عبور می کند.

روحانی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از اهداف اولیه دولت یازدهم حتی قبل از شروع به کار دولت موضوع کشاورزی بود، گفت: در تیرماه 92 نخستین جلسات ما با بخش کشاورزی بود که در همان زمان گزارش هایی از ذخایر گندم به من می رسید. یک دفعه گزارشی به ما رسید که ذخیره گندم یک استان سه روز است.

او افزود: ما در آن زمان مشکلاتی برای انتقال گندم از خارج داشتیم، سر نقل وانتقال ارز مشکل داشتیم. آن مشکلات باعث شد که وزارت کشاورزی ما در مسیر خوداتکایی و استقلال در مواد استراتژیک غذایی حرکت کند. آقای حجتی در آن زمان عنوان می کرد اگر محصول ما کاهش پیدا کرده به خاطر نرسیدن کود است و توصیه کرد ارز لازم را اختصاص دهیم تا کود و بذرهایی که مورد نیاز است وارد شود.

رئیس جمهور اضافه کرد: به بعضی آدم هایی که نسبت به دولت یازدهم غیرمنصفانه حرف می زنند کاری نداریم. باید برای آنان دعا کنیم، چرا که چاره ای نیست. دعا کنید خداوند از آسمان همان طور که روزی ما را نازل می کند یک مقدار انصاف هم برای اینها نازل کند تا بتوانند منصفانه حرف بزنند و فکر کنند.

روحانی با بیان اینکه وقتی شما در گندم خودکفا هستید در همه جا سر خود را بالا خواهید گرفت، گفت: در این زمان دیگر نیاز نداریم به آن بانک خارجی التماس کنیم و از این شرکت به آن شرکت و از این کشتیرانی به آن کشتیرانی برویم.

او پیرامون آمار محصولات کشاورزی گفت: محصولات مواد غذایی و کشاورزی ما در سال 92 به مقدار 97 میلیون تن بود و امسال به 117 میلیون تن رسیده است که این به معنای برنامه ریزی و حرکت درست است. ما در سال 83 یک بار به خودکفایی گندم رسیدیم و در آن زمان رئیس جمهور وقت اعلام کرد که بعد از 40 سال ایران به خودکفایی رسیده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما در سال 80 به 6.77میلیون تن گندم نیاز داشتیم که از خارج وارد کنیم. در سال 83 به خودکفایی رسیدیم و در سال 88 باز 6.77میلیون تن نیاز داشتیم که گندم از خارج وارد کنیم.

او با بیان اینکه مهم تداوم پیشرفت است، گفت: اینکه بخش کشاورزی ما یک سال 3.8درصد رشد داشته باشد اما سال بعد آن را نداشته باشد، ارزشمند نیست. البته در سال 94 کشاورزی به داد ما رسید. سالی که قیمت نفت کاهش پیدا کرده بود اگر رشد کشاورزی نبود، ممکن بود رشد ما به منفی شدن برود.

رئیس جمهور ادامه داد: علت اینکه ما در سال 94 توانستیم رشد نزدیک 2 درصد داشته باشیم به خاطر این بود که رشد کشاورزی ما 5.4درصد بود. البته این نتیجه هم به دست آمد که قیمت و فشار نفت در بخش کشاورزی خیلی نمی تواند تاثیرگذار باشد.

روحانی با بیان اینکه امسال رشد اقتصادی ما بالای 5درصد خواهد بود، گفت: امیدواریم بخش کشاورزی ما نیز رشد بالای 5 درصد داشته باشد. آنچه مهم است تداوم رشد است. اگر سال بعد 117 تن بالاتر رفت معنایش این است که ما مسیر درستی را انتخاب کردیم.

او با اشاره به کنترل تورم توسط دولت، گفت: علت اینکه می گوییم کنترل تورم افتخار دولت یازدهم است به این خاطر نیست که یک سال تورم پایین بیاید. اینکه یک سال تورم بالا برود و سال بعد پایین بیاید در تاریخ ما بوده و چیز جدیدی نیست، آنچه جدید است روندی است که از سال 92 تا به امروز طی شده و آن اینکه سال به سال نرخ رشد تورم را کاهش دادیم و اگر بتوانیم این را ادامه دهیم ارزشمند و مهم است. اینکه به تورم 7 درصدی برسیم و دوباره به 17 درصدی برگردیم بی ارزش است.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود گفت: پیش بینی ما این بود که امسال حدود 10میلیون تن گندم از کشاورز بخریم اما خرید ما بالای 11.5میلیون تن رفت. البته این جز عنایت خداوند چیز دیگری نیست. ما اگر جنگل و مرتع را خراب کنیم باران نمی بارد و ابر از بالای سر ما رد می شود.

روحانی ادامه داد: ما فکر می کنیم فقط کوه های بلند هستند که به ابرها می گویند بایست. درختان ابر را صدا می زنند. وقتی زمین سرسبز است و جنگل هست ابر می بارد. ما در سال آبی که گذشت از نظر نزولات الهی تفاوت اساسی با سال های قبل از آن نداشتیم. در گذشته 230 میلی لیتر بود که امسال به 234 میلی لیتر رسید.

او خاطرنشان کرد: بعضی ها شاید بگویند سطح زیر کشت را بالا بردیم در حالی که سطح زیر کشت بالا نرفت. سطح زیر کشت از سال 92 که 6.4 بوده امروز به 5.9 رسیده است. یعنی سطح زیر کشت 500 هزار هکتار کاهش پیدا کرده است.

رئیس جمهور پیرامون ماشین آلات کشاورزی نیز گفت: در بخش ماشین آلات کشاورزی در این دولت تحول بسیار خوبی صورت گرفته است. اینکه در عرض چند سال 60 هزار تراکتور در اختیار کشاورزان قرار گرفت حرکت خوبی بوده است.

روحانی با تاکید بر اینکه ما باید از فناوری نوین استفاده کنیم و دیگر کشاورزی سنتی جواب نمی دهد، گفت: باید از فناوری روز برای تحول در کشاورزی استفاده کنیم. باید از تجربه جهانی در این خصوص بهره ببریم. برخی فکر می کنند اگر ما دور کشور دیوار بکشیم وضع مان خیلی خوب می شود.

رئیس جمهور در ادامه پیرامون سختی تامین منابع مالی کشاورزی گفت: ما به یک باره متوجه شدیم نزدیک 15هزار میلیارد تومان باید پول گندم پرداخت کنیم. این مبلغ یعنی نصف کل بودجه عمرانی کشور. البته هرچه به کشاورزان بیشتر کمک کنیم افتخار ما است، اما برای ما تامین این مسئله سخت است.

روحانی با تاکید بر لزوم حفظ آب و خاک در مسئله کشاورزی گفت: اگر این دو را از دست بدهیم در بلند مدت هیچ چیز نخواهیم داشت ولو در کوتاه مدت کشاورزی ما خوب شود. ما توسعه کشاورزی را پایدار می کنیم. خاک بزرگ ترین سرمایه است. بروید در کشورهای جنوبی خلیج فارس آن وقت می بینید خاک چقدر ارزش دارد و آنان چطور خاک ایران را با لنج به آنجا می برند برای کشاورزی و سایر برنامه های شان.

او در ادامه با اشاره به لزوم حفظ ذخایر آب گفت: باید در مسئله آب از فناوری های نوین استفاده کنیم تا مصرف آب را کاهش دهیم. اگر مصرف آب کشاورزی کاهش پیدا کند برای محیط زیست، صنعت و آب آشامیدنی ما مفید است. باید کاری کنیم که محصول بیشتر با آب و زمین کمتر برداشت کنیم که این شدنی است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در دیگر حوزه ها نیز وضع ما بهتر شده است. در برنج و چغندرقند همین گونه است. محصول شکر از 1.1به حدود 1.5رسیده است. ما دو جا یارانه پرداخت می کنیم؛ یک جا زمانی که از کشاورز گندم می خریم چراکه قیمت تضمینی گندم با قیمت گندم که بخواهیم وارد کنیم تفاوت دارد. البته امسال قیمت تضمینی گندم را کاهش نخواهیم داد، اما باید قدرت رقابت مان در دنیا را حفظ کنیم.

روحانی در پایان گفت:  حفظ آب و خاک و محیط زیست به عنوان اصل اولیه است و دولت تلاش خواهد کرد از بخش کشاورزی حمایت کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی