چهارشنبه, 01 دی 1395 - 11:00

در مذاکره دوجانبه وزرای خارجه ایران و روسیه / ظریف: روابط دوجانبه تهران و مسکو تحت مدیریت رؤسای جمهور در مسیر رشد قرار دارد

روز گذشته مذاکرات دوجانبه وزرای امور خارجه ایران و روسیه در مسکو برگزار شد. محمدجواد ظریف در ابتدای مذاکرات با تسلیت به ملت، دولت و خانواده سفیر جان باخته روسیه در ترکیه اعلام کرد که ملت ایران در کنار ملت روسیه در مسیر مبارزه با تروریسم قرار دارد.

او تأکید کرد: ما و همکاران روس در رأس مبارزه با تروریسم قرار داشتیم و خوشحالیم که این امر مفید بوده و امیدواریم بتوانیم مسیر را برای آتش بس پایدار در سوریه هموار کنیم. ظریف پیش از آغاز مذاکرات دوجانبه با لاوروف به سفیر جان باخته عملیات تروریستی روسیه در ترکیه ادای احترام کرد.

سرگئی لاوروف، همتای روس او از ابراز همدردی جمهوری اسلامی ایران با روسیه در خصوص ترور سفیر این کشور در ترکیه تشکر و قدردانی کرد و گفت: این حادثه باعث تشدید مبارزه با تروریست ها خواهد شد و آنها به اهداف خود دست نخواهند یافت. غیر قابل قبول خواهد بود که تروریست ها بخواهند با این اقدامات ما را مجبور کنند که دست از حمایت دولت قانونی سوریه برداریم.

این دیپلمات ارشد روس تأکید کرد: در مذاکرات دوجانبه و سه جانبه امروز گام های مؤثری برای عادی سازی شرایط در سوریه برخواهیم داشت. در خصوص روابط دوجانبه تلاش خواهیم کرد توافقات و تفاهمات رؤسای جمهور دو کشور را اجرایی کنیم.

ظریف در این باره گفت: ما روز گذشته شاهد سه صحنه فجیع بودیم که همه از یک گروه نشات گرفته بود. تروریست ها نه مکان و نه جغرافیا می شناسند و نیاز است که همه جهان با تروریست مبارزه کنند.

دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریست  ها در کنار دولت روسیه قرار دارند. ما هیچ توجیهی برای گروه های تروریستی و اقدامات تروریستی قائل نیستیم. همه کشورها باید مانند ایران و روسیه به این نتیجه برسند که تروریست ها برای مقاصد کوتاه مدت نیز مناسب نیستند و دولت های حامی تروریسم باید به ابعاد فاجعه آمیز خود در حمایت تروریست ها پی ببرند و این خطر را یک بار و برای همیشه متوجه شوند.

او در ادامه افزود: ما و شرکای مان و روسیه در مبارزه با تروریسم پیشگام بوده ایم و خوشحالیم که این همکاری با موفقیت همراه بوده و مسیر را برای کمک های انساندوستانه به مردم سوریه هموار کرده است.

آقای ظریف با اشاره به اجلاس سه جانبه ٥٣ روز قبل با روسیه و سوریه، جلسه سه جانبه امروز با ترکیه را برای اطمینان از پایان خونریزی ضروری خواند و افزود: در چند روز گذشته با همکاری روسیه و ترکیه به خروج شهروندان بیگناه و تخلیه گروه های مسلح از شرق حلب کمک کردیم. اکنون فرصت مناسبی برای اطمینان از پایان درگیریها و کمک رسانی به همه و شروع مذاکرات سیاسی است. ما معتقدیم موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد.

وزیر امور خارجه با اشاره به مذاکرات سازنده رؤسای جمهور دو کشور، از گسترش و تعمیق روابط دوجانبه با هدایت رؤسای جمهور دو کشور ابراز رضایت کرد.

بیانیه سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در نشست سه جانبه در مسکو در خصوص موارد زیر توافق کردند:

1- ایران، روسیه و ترکیه بر حمایت کامل خود از حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه به عنوان یک دولت چندنژادی، چند مذهبی، غیرفرقه ای و دمکراتیک تأکید می کنند.

2- ایران، روسیه و ترکیه متقاعدند که منازعه سوریه راه حل نظامی ندارد. آنها بر نقش سازمان ملل متحد در تلاش ها برای حل این بحران طبق قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل صحه می گذارند.

وزرای خارجه همچنین تصمیمات گروه بین المللی حمایت از سوریه را مورد توجه قرار می دهند. آنها تمامی اعضای جامعه بین المللی را ترغیب می کنند تا با حسن نیت به منظور رفع موانع در مسیر اجرای توافقات مندرج در این اسناد همکاری کنند.

3- ایران، روسیه و ترکیه تلاش های مشترک در حلب شرقی که موجبات تخلیه داوطلبانه غیرنظامیان و عزیمت سازمان یافته معارضین مسلح را فراهم کرد، مورد استقبال قرار می دهند. وزرای امور خارجه همچنین از تخلیه نسبی غیرنظامیان از فوعه، کفریا، زبدانی و مضایا استقبال می کنند.

آنها متعهد می شوند تضمین کنند که این فرآیند بدون وقفه و به نحوی ایمن تکمیل شود. وزرای امور خارجه از نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان جهانی بهداشت در کمک به اجرای این تخلیه تشکر می کنند.

4- وزرای امور خارجه بر اهمیت گسترش و تعمیم آتش بس، دسترسی بدون مانع بشردوستانه و جابه جایی آزاد غیرنظامیان در سراسر کشور سوریه توافق دارند.

5- ایران، روسیه و ترکیه آمادگی خود را برای تسهیل و ایفای نقش به عنوان ضامنین موافقتنامه ای که با مذاکره بین دولت سوریه و معارضین در آینده حاصل خواهد شد، ابراز می کنند. آنها از دیگر کشورهایی که بر وضعیت میدانی نفوذ دارند، دعوت می کنند تا همین کار را بکنند.

6- آنها قویا اعتقاد دارند که این موافقت نامه برای ایجاد فضای لازم به منظور از سرگیری فرآیند سیاسی بر طبق قطعنامه 2254 شورای امنیت اساسی خواهد بود.

7- وزرای امور خارجه پیشنهاد رئیس جمهور قزاقستان برای میزبانی چنین نشستی را مورد توجه قرار می دهند.

8- ایران، روسیه و ترکیه بر عزم خود برای مبارزه مشترک با داعش و النصره و تفکیک میان آنها و گروه های معارض مسلح تأکید می کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی