پنج شنبه, 16 دی 1395 - 12:45

محسنی اژه ای خطاب به ریاست جمهوری / شفاف سازی نیاز به شرط ندارد

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضائیه روز گذشته در حاشیه نشست رؤسای پلیس مبارزه با موضوع سرقت به توییت رئیس جمهوری، اعتصاب غذای آرش صادقی، فشارها به قوه قضائیه و. . . واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، محسنی اژه ای در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره توییت منتشر شده از سوی رئیس جمهور و اظهارات ترکان در خصوص اعلام آمادگی برای بیان هزینه های انتخاباتی به شرط شفاف سازی حساب های قوه قضائیه، اظهار کرد: من این خبر را در خبرگزاری دولت دیدم، اما بیان این مسائل و شفاف سازی نیازی به شرط ندارد.

برخی نمایندگان مجلس که به تازگی وارد مجلس شده و آشنایی به قوانین نداشتند سخنانی را درباره حساب های قوه قضائیه مطرح کردند، اما بیش از 200 نماینده موضوع را مشاهده کرده و از واقعیت باخبر شدند، حتی وزیر اقتصاد همین دولت نیز درباره حساب های قوه قضائیه صحبت کرد.

او ادامه داد: گفته اند که ما حاضریم بگوییم که چقدر پول خرج کرده ایم و از کجا خرج شده. گفتن اینکه شرط نمی خواهد. بیایند بگویند که مثلا از حساب آن وزیری که من هم شنیده ام بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه دارد و در ستاد انتخاباتی نیز مسئولیت داشته، خرج کرده اند.

محسنی اژه ای درباره برخورد با بدهکاران بانکی گفت: برخی آمده اند و تسهیلات بالا را با تقلب و خارج از روال دریافت کرده و در جایی دیگر نیز هزینه کرده اند. اینها پول هم دارند، اما بدهی خود را پرداخت نمی کنند. ما با این افراد برخورد می کنیم.

محسنی اژه ای درباره شناسایی اموال بابک زنجانی و اعلام آمادگی فردی برای خرید این اموال، گفت: این اموال با زحمت بسیار از سوی قوه قضائیه شناسایی و ردیابی شد؛ چرا که برخی از این اموال به نام خود فرد نبوده و با اقدامات مختلفی شناسایی شده است. خود این فرد نیز وکالت داده که اگر خواستید اموال من را بفروشید و بدهی های شرکت نفت را بدهید. چند نفری برای خرید اموال این فرد اعلام آمادگی کرده اند اما شرایط شان به گونه ای نبوده که بتوان اموال را به آنان فروخت یا اقساط بلند مدت را مطرح می کردند یا شرایط دیگری داشتند. شرکت نفت نیز می تواند اگر مشتری پیدا شد، این اموال را بفروشد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال دیگری درباره اعتصاب غذای آرش صادقی و جرائم این فرد اظهار کرد: این چیزی که می گویم تحلیل نیست. خبری است که سیستم های اطلاعاتی به ما داده اند. بسیاری از این اقدامات از خارج سرچشمه گرفته و برخی از عوامل داخلی نیز آن را دنبال می کنند تا قوه قضائیه را تحت فشار قرار دهند، چرا که قوه قضائیه برخورد با دانه درشت ها را آغاز کرده و وقتی این افراد می بینند که قرار است با خودشان برخورد شده یا پیش بینی می کنند که با آنها نیز برخورد خواهد شد، فشارهایی را وارد می کنند تا قوه قضائیه سراغ افراد دیگر نرود. از جمله این فشارها این است که زندانیان را وادار به اعتصاب غذا می کنند.

محسنی اژه ای اضافه کرد: در سازمان زندان ها شرایط اعتراض به حکم، نحوه رسیدگی و. . . به زندانی توضیح داده می شود و آنها می توانند از این طریق اقدام کنند. اما اگر عده ای قصد دارند با اعمال فشار از داخل و خارج به قوه قضائیه و اقدامات خلاف قانون کاری کنند که قوه قضائیه در برخورد با این افراد کوتاهی کند، به هیچ وجه قوه قضائیه تسلیم این فشارها نخواهد شد.

او افزود: کسی که اعتصاب غذا کرده دست از اعتصاب غذایش برداشت و مرخصی گرفت و این هیچ ربطی به فشارها نداشت. افراد بسیار زیادی هستند که حتی جاسوس بوده و مرخصی گرفته اند. دزدان هم مرخصی گرفته اند و فردی بوده که با سوءاستفاده از موقعیت پدرش از بیت المال استفاده کرده و به مرخصی رفته است.

او با بیان اینکه حتما طبق قانون به حرف ها و مشکلات زندانی ها گوش داده شده و اگر مشکلی باشد رسیدگی می شود، درباره جرائم آرش صادقی گفت: این فرد سه اتهام قطعی داشته که به خاطر آنها محکوم شده و با توجه به اینکه مجرم شناخته شده می توانیم درباره پرونده اش اطلاع رسانی کنیم که من در نشست خبری روز یکشنبه توضیحات لازم را می دهم، اما این فرد هم می تواند به این حکم اعتراض کرده و حتی اگر لازم باشد ماده 477 را اعمال می کنیم.

محسنی اژه ای درباره دستگیری فردی با هزار میلیارد تومان فساد مالی خاطرنشان کرد: قوه قضائیه کسی را به صرف گرفتن تسهیلات و معوق شدن آن بازداشت نمی کند، بلکه کسی بازداشت می شود که بدون رعایت مقررات بانکی تسهیلات گرفته و در جاهایی مطرح کرده که ارتباطی نداشته است. این افراد شناسایی شده و دارایی بالایی هم دارند، اما بدهی خود را نمی پردازند. در ماه های اخیر چندین نفر با این شرایط دستگیر شده اند.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: در همین هفته و هفته گذشته فردی با 6 هزار میلیارد تومان با احتساب تاخیر در بازپرداخت دستگیر شد، البته اصل بدهی این فرد بیش از 2 هزار میلیارد تومان بوده که این هم رقم کمی نیست اما در مقابل 6 هزار میلیارد تومان کوچک دیده می شود. فردی دیگر بالای 500 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده و دستگیر شده که طی همین مدت سه، چهار نفر با همین تیپ و بدهی دستگیر شده اند.

او در بخش دیگری از سخنانش از آمادگی قوه قضاییه برای کمک به پلیس آگاهی خبر داد و گفت: ما آمادگی کمک به پلیس آگاهی در حد توان و امکانات خود را داریم و درباره دغدغه هایی که در خصوص مرخصی سارقان، بازدارندگی احکام و. . . مطرح می شود نیز اقدامات خود را انجام خواهیم داد.

واکنش دادستان کل به موضع گیری رئیس جمهور درباره حساب های قوه قضاییه

روز گذشته دادستان کل کشور هم به موضع گیری رئیس جمهور درباره حساب های قوه قضاییه واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین منتظری در حاشیه مراسم تحلیف کارآموزان قضایی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر ریاست جمهوری مبنی بر شفاف سازی حساب های قوه قضاییه، گفت: اصل شفاف سازی حساب ها خوب است و بحثی در آن نیست. قوه قضاییه یک بودجه مصوب دارد و تمام مقررات قانونی برای آن برقرار می شود و دیوان محاسبات از ریال اول تا آخر آن را بررسی می کند.

او افزود: بخش دوم وجوهی است که اخیرا روی آنها مانور داده می شود که آن هم با اذن مقام رهبری بوده است و صرف هزینه هایی شده است که متاسفانه قوه قضاییه اعتبارات لازم را برای آن نداشته است، لذا این حساب ها کاملا مشخص است و از زمان آیت الله یزدی و در دوره آیت الله هاشمی شاهرودی و در زمان کنونی در دوره آیت الله آملی لاریجانی این حساب ها روشن است تا جایی که بنده خبر دارم همه حساب ها براساس اسناد و مدارک موجود است.

او افزود: چون حساب دولتی نیست، دولت نمی تواند آن را حساب کشی کند، ولی قوه قضاییه می تواند در برابر افکار عمومی پاسخگو باشد و از این امر هیچ ابایی ندارد.

منتظری در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مذکور مبنی بر اینکه این حرف ها از زبان رئیس جمهور خارج شده است، گفت: انسان در مقام سخنرانی گاهی حرف هایی می زند که توجهی به آثار و تبعات آن ندارد و امیدواریم این حرف ها که در این سطح زده می شود رعایت شود تا جامعه در آسایش باشد و اگر هر کدام از مسئولان ابهاماتی دارند می توانند در جلسات خصوصی آن را مطرح کنند.

او درباره معوقات بانکی نیز گفت: کسانی که معوقات بانکی داشته و شرایط نامناسب اقتصادی دارند، به آنها دولت و بانک مرکزی فرصت پرداخت معوقات شان را می دهد، اما کسانی که از پرداخت آن عدول می کنند با آنها باید برخورد شود.

او در پاسخ به سوالی درباره وضعیت اعتصاب غذای آرش صادقی و اینکه آیا اعتصاب غذا موجب تغییر در ایجاد حکم می شود، گفت: دلیل بر این نیست هر کسی که اعتصاب غذا کند در حکمش تغییری ایجاد شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی