دوشنبه, 13 دی 1395 - 11:30

39کشته و 69 زخمی در اثر حمله تروریستی در استانبول / شروع خونین 2017

آغاز سال میلادی جدید هم نتوانست ترکیه را از آشوب نجات دهد. بامداد یکشنبه به دنبال حمله فردی مسلح به یک کلوپ شبانه در استانبول، دست کم 39 نفر کشته و 69 نفر زخمی شدند. 16نفر از کشته شدگان خارجی بودند و تعداد دقیق مهاجمان هنوز مشخص نیست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از واسیپ شاهین، فرماندار استانبول گفت: «ساعت ۱۵: ۱ بامداد یکشنبه یک تروریست مسلح یک افسر پلیس و نیز تعدادی از شهروندان را در داخل این کلوپ هدف قرار داد و کشت.»

خبرگزاری اسپوتنیک می گوید مهاجمان عرب زبان بودند. شبکه تلویزیونی ان.تی.وی. هم گزارش داد که مهاجمان دو نفر بودند اما فرماندار استانبول از وجود یک تروریست خبر داد. طبق گزارش ها، فرد مهاجم از صحنه گریخته و نیروهای امنیتی در جست وجوی او هستند.

این در حالی است که شبکه خبری سی.ان.ان. گزارش کرد افراد مهاجم خود را به شکل بابانوئل درآورده بودند. همچنین گزارش های تایید نشده ای مبنی بر پذیرش مسئولیت این حمله توسط گروه تروریستی  داعش منتشر شده است.

در هنگام وقوع این حمله بیش از ۵۰۰ نفر در این کلوب شبانه حضور داشتند. استانبول در چندین روز گذشته همواره با بالاترین هشدار امنیتی روبه رو بوده و حدود ۱۷ هزار مأمور پلیس مشغول گشت زنی در این شهر بزرگ  ترکیه  هستند.

در پی این حمله تروریستی، حسن قشقاوی، معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور در گفت وگو با ایسنا، گفت: تاکنون گزارشی از مقامات ترکیه مبنی بر حضور شهروندان ایرانی در بین زخمی ها وکشته شدگان حمله مسلحانه بامداد روز گذشته در استانبول دریافت نکرده ایم.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هم با محکوم کردن حمله مسلحانه بامداد یکشنبه در استانبول گفت: برخی تلاش می کنند کشورمان را به سمت بی ثباتی سوق دهند. ما این تهدیدات تروریستی را از منشا نابود خواهیم کرد و اجازه وقوع چنین بازی های کثیفی را در کشورمان نخواهیم داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبری خبر ترک، اردوغان در نخستین واکنش به این حمله با صدور بیانیه ای گفت: در درجه اول این حمله مسلحانه را که در ساعات اولیه سال 2017 در منطقه اورتا کوی در استانبول اتفاق افتاده است به شدت محکوم و با خانواده های قربانیان و بازماندگان ابراز همدردی می کنم.

او ادامه داد: بانیان این گونه حملات تروریستی به دنبال بی ثبات کردن کشور، برهم زدن آرامش ملت ترکیه و ایجاد بحران در کشور هستند. اما ما با حفظ خونسردی خود بیش از گذشته در کنار هم خواهیم ایستاد و اجازه نخواهیم داد چنین بازی های کثیفی در کشورمان انجام شود.

او با تاکید بر ادامه مبارزات ترکیه علیه تروریسم گفت: با هرگونه اقدام که برهم زننده امنیت و آرامش ملت کشورمان است، برخورد خواهیم کرد. ما می دانیم اقدامات تروریستی سازمان های مختلف تروریستی علیه کشورمان با حوادثی که در منطقه در حال رخ دادن است، بی ربط نیستند اما ما منشا این حوادث تروریستی را از بین خواهیم برد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی