دوشنبه, 29 آذر 1395 - 10:40

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز در تهران با مقامات کشورمان دیدار کرد / روحانی: پایداری برجام در گرو پایبندی تمامی طرف ها به تعهداتشان است

رئیس جمهوری با بیان اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی باید به همه ابعاد وظایف خود در راستای پایداری برجام عمل کند، تأکید کرد: گزارشهای آژانس باید فنی و بیطرفانه بوده و انتظار داریم این نهاد بینالمللی، در زمینه همکاریهای فنی، انتقال فناوری صلحآمیز هستهای و تجارت هستهای نیز به وظیفه خود به خوبی عمل کند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در دیدار  «یوکیو آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال توسعه روابط مثبت و فنی با آژانس بینالمللی انرژی اتمی بوده و در آینده نیز به همکاریهای خود با این نهاد بین المللی در چارچوب مقررات، ادامه خواهد داد.

دکتر روحانی پرونده هستهای ایران را یکی از فعالیتهای مهم و طولانی آژانس بینالمللی انرژی اتمی دانست و با اشاره به اینکه این پرونده در نهایت سال گذشته به نتیجه خوبی رسید، افزود: حل و فصل پرونده هستهای ایران، رفع ابهامسازیها و بسته شدن پرونده پیچیده PMD توسط آژانس، گامی مهم و اطمینان آفرین بود.

رئیس جمهوری برجام را توافقی بزرگ و تجربهای مثبت دانست که در سایه تلاشهای طرفین مذاکرهکننده حاصل شده است و افزود: برجام توانست از یکسو ثبات و همکاری بیشتری را برای منطقه به ارمغان آورد و از سوی دیگر تحریمهای ظالمانه و نادرست علیه ملت ایران را برطرف کند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب به صراحت اعلام کردند و نیز براساس اخلاق و معیارهای دینی و فرهنگی، ما به تعهدات خود پایبند بوده و آغازگر نقض آن تعهدات نخواهیم بود.

دکتر روحانی در عین حال پایداری برجام را در گرو پایبندی تمامی طرفها به تعهداتشان دانست و تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تا زمانیکه طرفهای مقابل به تعهدات خود در برجام پایبند باشند، به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

رئیس جمهوری افزود: اقدامات اخیر آمریکا بهویژه تمدید قانون  «آیسا»، مغایر با برجام است.

روحانی تأکید کرد: مسیری که آمریکا در قبال ایران در پیش گرفته، موجب کاهش اعتماد جهانی نسبت به دولت آمریکا خواهد شد.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه آژانس بینالمللی انرژی اتمی باید به وظایف خود در راستای پایداری برجام عمل کند، گفت: گزارشهای آژانس باید فنی و بیطرفانه بوده و انتظار داریم، آژانس در زمینه همکاریهای فنی، کسب فناوری صلحآمیز هستهای و تجارت هستهای نیز به وظیفه خود به خوبی عمل کند.

روحانی همچنین با بیان اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی یکی از نهادهای مهم بینالمللی برای اطمینانبخشی به مردم جهان در زمینه سلامت زیستمحیطی و کنترل تسلیحات خطرناک اتمی است، اظهار امیدواری کرد که ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بتوانند همکاریهای فنی خوبی در زمینه تولید پیشرانهای هستهای برای حملونقل دریایی با یکدیگر داشته باشند.  

«یوکیو آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از زمان اجرای برجام به تمامی تعهدات خود در این توافق به خوبی عمل کرده است، گفت: برجام یک دستاورد بزرگ بود که آژانس بینالمللی انرژی اتمی با همه توان از اجرای آن حمایت میکند.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد: پایبندی طرفین به اجرای تعهدات خود در برجام بسیار حائز اهمیت است.

آمانو با اشاره به ضرورت گسترش همکاریهای ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، افزود: اطمینان میدهیم که در آینده آژانس به عنوان سازمان بیطرف و فنی به کار خود ادامه خواهد داد.

صالحی: آمانو شرایط برپا نگه داشتن برجام را از زبان مسئولان ایرانی می شنود

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: سفر آقای آمانو در سفر دوهفته پیش من به وین هماهنگ شد و آنجا ایشان ابراز علاقه کردند که به ایران بیایند.

به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی، روز گذشته در جمع خبرنگاران درباره میزان غنای پیشرانهای هستهای گفت: این موضوع سادهای نیست که به سرعت بتوان درباره آن تصمیم گرفت و ما سه ماه فرصت داریم تا آن را بررسی کنیم. بهطور معمول غنای این نوع محرکها از ۵ درصد تا ۹۰درصد است. بستگی دارد به نوع محرک و زمان و هدفی که میخواهیم داشته باشیم.

او افزود: اگر تعویض سوخت تند تند انجام شود، غنای سوخت میتواند پایین باشد و اگر تعویض سوخت در مدت زمان طولانی صورت گیرد، غنا میتواند بالا باشد. در عین حال ما این کار را در چارچوب تعهدات پادمانی انجام میدهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما نمیتوانیم اقداماتی که میتوانیم انجام دهیم را بهعنوان اقدام متقابل رسانهای کنیم اما برای هر اقدام مقتضی آمادگی داریم. اما الان طرف مقابل پیام واکنش ایران در قبال نقض تعهدات را دریافت کرده است.

صالحی ادامه داد: در دیدار با آمانو یکی از گله هایی که داشتیم این بود که وقتی ۱۳۰ تن تولید داریم اگر ۱۰۰ کیلو اضافه شود امری نیست که در سطح رسانه مطرح شود. ضمن اینکه در برجام آمده تولید بیش از حدود ۱۳۰ تن را در معرض فروش برای خریدار بالقوه خارجی قرار میدهیم. اما آنها گاهی تفسیر خودشان را دارند که البته این مسئله حل شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر رویکرد بیطرفی آژانس گفت: اگر غرض سیاسی در رویکرد آژانس نباشد ما مشکلی نخواهیم داشت.

او سفر آمانو به تهران و دیدار با مقامات کشورمان را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: این سفر از آن جهت که از مسئولان کشور شرایط ایران برای برپا نگه داشتن برجام را میشنوند مهم است. ما بارها اعلام کردیم که ناقض عهد نخواهیم بود مگر طرف مقابل اقدام به این کار کند.

او در پاسخ به این پرسش که حضور آمانو در تهران برای مخالفت با ایران در اجرای تصمیم درباره پیشرانهای هستهای نیست؟ گفت: خیر، ما درباره پیشرانها به تفصیل صحبت کردیم. اگر برای مقاصد تجاری باشد، پیشرانها به یک شکل و اگر نظامی باشد، ترتیب خاص خودش را دارد و بر همین اساس چارچوب و تعهدات پادمانی اش متفاوت خواهد بود.

همچنین دیروز آمانو با محمدجواد ظریف دیدار کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی