شنبه, 18 دی 1395 - 11:20

نمایشگاه توانمندی های روستایی و عشایری در استقبال پرشور پایتخت نشینان / رنگ، رقص، امید

صدای ساز نه تنها فضای سرپوشیده که در بخشی از فضای باز نمایشگاه بین المللی تهران طنین انداخته و روستاییان و عشایر با اجرای رقص  های سنتی به بازدید کنندگان خوشامد می گویند.

هجوم و اشتیاق مردم برای تماشای رقص های در حال اجرا در نمایشگاه به حدی بود که سبب بسته شدن راهروهای سالن ها می شد و در پایان نیز مردم همچنان منتظر اجرای مجدد رقص ها بودند.

نمایندگان جمعیت 22،5 میلیونی عشایر و روستاییان کشور هرچه در توان داشتند برداشته و به تهران آمده  اند تا پایتخت نشینان را به مهمانی سفره رنگارنگی از دشت ها،  کوه ها،  ساحل ها و کوهپایه ها فرا بخوانند.

روز جمعه در سومین روز از برگزاری این نمایشگاه سالن ها پذیرای ازدحام بازدیدکنندگانی بود که در فکر گذراندن روز تعطیل خود در جمع روستاییان و عشایر کشور بودند، اگرچه طراحی نامناسب در سالن ها رفت و آمد افراد را دشوار می کرد اما شوق بازدید کنندگان سبب شده بود تا ازدحام سالن ها را دوام بیاورند و در فضای تنگاتنگ راهروها به تماشای غرفه ها بنشینند.

محصولات ارائه شده در نمایشگاه ترکیبی از کالاهای گوناگون بود که برای فروش عرضه شده بود و طیف وسیعی از حصیربافی، گلیم و زیرانداز تا ترشی و ادویه و سبزیجات نقاط مختلف کشور را در برگرفته که البته شیرینی های مناطق متفاوت همچنان گوی سبقت را از سایر رقیبان ربوده بود اما به هر حال هر کالایی مشتریان خاص خود را داشت.

بخشی از فضای باز نمایشگاه هم به روستاییان و عشایر اختصاص داشت و غرفه های برپا شده در این بخش بیشتر به آماده سازی و پخت غذاهای سنتی و محلی مشغول بودند، عطر قلیه ماهی بوشهری در کنار بوی نان های سنتی و رنگ و لعاب آش های محلی فضای باز نمایشگاه را به تصرف خود درآورده بود و با نزدیک شدن به ظهر شوق حاضران بیشتر و بیشتر شد. اگر شما هم ازآن دسته کسانی هستید که ذایقه ماجراجویی داریداین فرصت طلایی را از دست ندهید و با حضور در این نمایشگاه تا می توانید به ماجراجویی طعم ها و مزه های بپردازید.

مانعی برای مهاجرت از روستا به شهر

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در بازدید از این نمایشگاه به مشکل اشتغال روستاییان اشاره کرد و گفت: «اگر روستاییان از كسب و كار مناسب برخوردار باشند به شهرها مهاجرت نمی كنند.»

او با تاكید بر اینكه عشایر و روستاییان نقش مهمی در اقتصاد كشور دارند، گفت: دولت برای فعال كردن اقتصاد روستایی به طور جدی در صحنه حضور دارد. عشایر و روستاییان در مناطق مختلف كشور ظرفیت های بزرگی هستند كه هم می تواند به اشتغال و اقتصاد كشور كمك كند و هم باعث رشد و توسعه كشور شود. این ظرفیت ها در بخش های مختلف نظیر كشاورزی، دامداری، صنایع دستی و گردشگری است و به عنوان مثال در بخش صنایع دستی، فرش ایرانی یك كالای مهم و شناخته شده در سطح جهان است كه هم بار صنعتی و هم بار فرهنگی بر دوش دارد و فرهنگ و تمدن ایران زمین را معرفی می كند.»

یک روز فرصت باقی است

امروز هم برای بازدید از این نمایشگاه فرصت دارید. این نمایشگاه در فضایی به وسعت 14هزار مترمربع پذیرای 598 مشارکت کننده داخلی است که طی مدت 4 روز (18ـ15 دی) آخرین دستاوردها، محصولات و خدمات خود را در صنایع مختلف از جمله صنایع کشاورزی، صنایع دستی، صنایع غذایی روستایی و خدمات روستایی به معرض نمایش می گذارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی