پنج شنبه, 09 دی 1395 - 12:30

خداحافظ مادر کلاه قرمزی

دنیا فنی زاده، عروسک گردان کلاه قرمزی که مدتی از بیماری سرطان رنج  می برد، روز گذشته از دنیا رفت. خانم فنی زاده، فرزند پرویز فنی زاده، بازیگر فقید با دست هایش بخشی از خاطرات خوشایند جمعی ما را رقم زد.

فنی زاده درباره عروسک کلاه قرمزی می گفت: دوری از  «کلاه قرمزی» واقعا مرا ناراحت می کند و حتی لحظه ای که مرا از کلاه قرمزی جدا کنند، حالم آنقدر بد می شود که باید مرا با برانکارد ببرند. می دانم که آقای طهماسب و جبلی هم بسیار دوستش دارند ولی آنها می توانند خود را کنترل کنند درحالی که من نمی توانم.

ایرج طهماسب و حمید جبلی در پیام مشترک درگذشت دنیا فنی زاده را تسلیت گفتند.

در متن پیام این دو هنرمند که در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است: 

«روزی که خداوند مهربان انسان نازنینی به نام دنیا فنی زاده را سر راه ما قرار داد، تا با همکاری او عروسکی دوست داشتنی و شیرین خلق شود، فکر نمی کردیم به این زودی او را از دست بدهیم. اما از آن جا که مالک اصلی انسان، خداوند مهربان است، اشک های خود را پاک می کنیم و به این اندوه بزرگ تسلیم می شویم.

دنیا فنی زاده روش فرشته ها را در پیش گرفت. شریف و نجیب، با مهارتی مثال زدنی در حرفه و شغل خود و بی هیچ چشمداشتی کار کرد.

پشت عروسک ها خود را پنهان کرد تا به ما آموزش دهد که می توان کار خوب انجام داد و دیده نشد.

عشق عجیبی به کودکان و دنیای آنها داشت و همواره لبخند کودکان او را شاداب می کرد. شاید هیچ کودکی او را نشناسد، اما تأثیر او بر کودکان تا مدت ها باقی خواهد ماند.

دنیا فنی زاده، فرزند پرویز فنی زاده همچون پدرش هنرمند، انسان و مهربان بود. هرچه درباره اش بگوییم بر میزان اشک های خود افزوده ایم.

روانش شاد و یادش همواره گرامی باد. روح بزرگ و زیبای او قرین رحمت خداوند باشد.»

مرضیه برومند و همکارانش در خانه عروسک برای درگذشت دنیا فنی زاده پیام تسلیت دادند.

به گزارش ایسنا، در متن این پیام آمده است: 

«در روزگار سرآسیمگی و بی حوصلگی، جان های مهربانی هستند که مادرانه، به دنیای کودکان می اندیشند و نگران آرزوهایی هستند که در دل کودکان شعله می کشد. تصور دنیای کودکان بی نگاه مهربان و کیمیای بی بدیل آنها چه تصور غمگینی است.

غیبت غمگین «دنیا فنی زاده» را به عروسک ها، به کودکان و به دوستان کودکان تسلیت عرض می نمایم. او جان مهربان خود را در کالبد عروسک هایی باقی می گذارد که با آنها زیسته ایم و خواهیم زیست. با همه دل و جان به او بگوییم: خداحافظ دوست مهربان عروسک ها.»

محمد بحرانی هم در واکنش به این اتفاق گفت: همه صداپیشه ها و عروسک گردان ها گواهی می دهند که عجیب ترین رابطه با عروسک ها را  «دنیا فنی زاده» داشت؛ رابطه ای که هیچ کم از رابطه مادر و فرزندی نبود، با همان عشق و علاقه.

صداپیشه  عروسک های  «ببعی» و  «آقای همساده»، با ابراز تسلیت برای درگذشت دنیا فنی زاده گفت: همه صداپیشه ها و عروسک گردان ها گواهی می دهند که عجیب ترین رابطه با عروسک ها را  «دنیا فنی زاده» داشت؛ رابطه ای که هیچ کم از رابطه مادر و فرزندی نبود، با همان عشق و علاقه. هر سال در روز آخر ضبط برنامه  «کلاه قرمزی»، این اتفاق همیشه تکرار شده و آن اینکه ایشان لحظه ای که می خواستند از  «کلاه قرمزی» جدا شوند، اشک می ریختند. به نظرم  «کلاه قرمزی» خیلی تنها شد.

این هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک گردان  «خاله قورباغه» و برخی عروسک های  «شهر موش ها» هم بود.

مراسم تشییع و خاکسپاری دنیا فنی زاده امروز از مقابل خانه سینما شماره 2 در خیابان وصال انجام می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی