سه شنبه, 14 دی 1395 - 11:30

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران / تهرانی ها سم تنفس می کنند

روز گذشته مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی برای چندمین بار اعلام کرد که آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی تداوم خواهد داشت. پدیده وارونگی، آلودگی هوا و غبار در شهرهای تبریز، تهران و زابل شهروندان را در وضعیت بحرانی قرار داده است.

به طوری که محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفت: آلودگی هوای تهران خطوط قرمز آلودگی را در نوردیده و پایداری آلایندگی موجب ایجاد شرایط اسفباری شده است. او با بیان اینکه هوای این روزهای کلانشهر تهران و حال و روز شهروندان با گزارش های روزانه سازمان های مختلف و تصمیمات دستگاه هایی که در قالب کمیته اضطرار آلودگی هوا گرفته می شود متفاوت است، گفت: حداکثر کاری که دستگاه ها برای بهبود آلودگی هوا انجام می دهند این است که محدوده طرح ترافیک را به وسعت طرح زوج و فرد توسعه می دهند.

او با اشاره به اینکه واقعیت این است که این روزها هوای تهران و 10 شهر کشور در وضعیت اسفناکی قرار دارند، گفت: 9میلیون جمعیت تهران، 3میلیون جمعیت شهرها و شهرک های اطراف تهران و 7میلیون جمعیت 10 شهر کشور به جای استنشاق اکسیژن، سم تنفس می کنند و بیشترین آثار تنفس سموم موجود در هوای آلوده نیز متوجه سالمندان، نوزادان، بانوان باردار و افراد دارای بیماری های قلبی و ریوی است.

حقانی با بیان اینکه شهروندان کشور به لطف باد و باران گاهی به جای آسمان سربی رنگ آبی آسمان را می بینند، افزود: شهروندان ساکن در شهرها و شهرک های اطراف تهران از جمله اسلامشهر، نسیم شهر، شهر قدس و. . . نیز تحت تأثیر آلودگی هوای پایتخت قرار دارند.

او ادامه داد: البته علاوه بر شهروندان کلانشهر کشور همچون کرج، اصفهان، تبریز و اهواز ساکنان شهرهای بزرگ و متوسط در چهار گوشه کشور از جمله اراک، قزوین، بوشهر، سنندج، خرم آباد و بجنورد نیز با آلودگی شدید دست و پنجه نرم می کنند.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در پایان با تأکید بر اینکه نمی توان به 9 میلیون جمعیت ثابت و 12 میلیون جمعیت شناور در تهران گفت که در خانه هایتان بمانید، گفت: البته ظاهراً چاره دیگری پیش روی شهروندان نیست؛ چرا که کاری برای بهبود هوا انجام نمی شود و واقعیت این است که امروز هر نفسی که شهروندان می کشند به جای آنکه ممد حیات باشد مخل حیات است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی