پنج شنبه, 02 دی 1395 - 11:45

روحانی در نشست مشترک هیات های عالی رتبه ایران و ارمنستان / ایران به دنبال توسعه روابط با کشورهای عضو اوراسیا با هدف گیری تجارت آزاد است

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه و در نشست مشترک هیات های عالی رتبه ایران و ارمنستان در ایروان، دو کشور را دارای حوزه تمدنی بزرگ و مشترک و همراه با روابطی دوستانه و با سابقه طولانی عنوان کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد روابط و همکاری های خود را با ارمنستان در زمینه های گوناگون از جمله انرژی، ترانزیت، همکاری های فرهنگی، علمی و تحقیقاتی گسترش دهد.

در پی این دیدار جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان بیانیه ای مشترک را امضا و بر ارتقای بیش از پیش روابط تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های موجود در ایران و ارمنستان، بر تلاش مسئولان دو کشور برای استفاده از فرصت های متقابل در راستای توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات و همکاری های فی مابین تاکید کرد.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: ایران و ارمنستان می توانند با همکاری یکدیگر در زمینه راه آهن، خط ریلی ایران را از خلیج فارس به دریای سیاه متصل کنند و در راستای کریدور شمال – جنوب همکاری های مثبت ترانزیتی با هم و به نفع کل منطقه داشته باشند.

روحانی همچنین بر توسعه روابط دو کشور در بخش انرژی، از جمله افزایش صادرات گاز از ایران به ارمنستان و احداث خط سوم انتقال برق بین دو کشور تاکید کرد.

رئیس جمهوری با تاکید بر لزوم گسترش روابط اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان، گفت: برای توسعه مناسبات اقتصادی از جمله در زمینه همکاری های فنی- مهندسی باید در راستای تسهیل در روابط بانکی دو کشور تلاش کنیم.

روحانی با بیان اینکه منطقه آزاد ارس در مرز ایران و ارمنستان می تواند زمینه مناسبی برای توسعه همکاری های فی مابین باشد بر ضرورت تلاش در راستای حفاظت از شرایط زیست محیطی این منطقه تاکید کرد.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه بخش خصوصی و سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی ایران و ارمنستان با استفاده از فرصت ها و توانمندی های بالای موجود در دو کشور می توانند همکاری ها و فعالیت های مشترکی با هم داشته باشند، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال توسعه روابط و مناسبات با کشورهای عضو اوراسیا با هدف گیری تجارت آزاد است.

روحانی با تاکید بر توسعه روابط و همکاری های ایران و ارمنستان در عرصه های مختلف بین المللی به موضوع قره باغ اشاره کرد و گفت: علاقه مندیم ارمنستان و جمهوری آذربایجان در این زمینه به عنوان دو کشور دوست و همسایه ایران با حسن نیت در قالب برد- برد و از طریق مذاکره برای رسیدن به راه حلی منصفانه، ثبات آفرین و مفید برای مردم دو کشور تلاش کنند.

رئیس جمهوری تروریسم را مشکلی بزرگ برای منطقه دانست و بر همکاری ایران و ارمنستان در راستای ریشه کنی این ویروس خطرناک در منطقه تاکید کرد.

«سرژ سرکیسیان» رئیس جمهوری ارمنستان نیز در این نشست با اشاره به اینکه امروز شرایط مناسب و خوبی برای توسعه همه جانبه مناسبات تهران- ایروان فراهم است، گفت: هیچ مانعی در مسیر ارتقای سطح روابط و همکاری های دو کشور وجود ندارد و مصمم هستیم مناسبات تجاری، اقتصادی و فرهنگی موجود را بیش از پیش فعال کنیم.

رئیس جمهوری ارمنستان با اشاره به توسعه همکاری ها در زمینه تجارت و ایجاد مسیر ترانزیتی بین دوکشور، ادامه داد: ارمنستان علاقه مند به گسترش همه جانبه مناسبات در زمینه های گوناگون از جمله انرژی، آب، حمل و نقل و توسعه همکاری ها با ایران است و در زمینه مبادلات بانکی آماده همکاری هستیم.

سرکیسیان با تاکید بر ضرورت ادامه و گسترش همکاری های سازنده ایران و ارمنستان در سطوح مختلف منطقه ای و بین المللی افزود: امروز ایران در راستای افزایش ثبات در منطقه به ویژه در سوریه و عراق نقش خود را به خوبی ایفا می کند و توسعه همکاری دو کشور، از جمله در زمینه مبارزه با تروریسم و نا امنی، خواسته ملت های ایران و ارمنستان است.

روحانی: روابط نزدیک با همسایگان جزو سیاست های ایران است

دکتر روحانی روز گذشته پیش از عزیمت به ارمنستان در جمع خبرنگاران افزود: این سه کشور که در این سفر از آنها، بازدید می کنیم یعنی ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در منطقه شمال ایران و آسیای میانه و قفقاز و در واقع همسایه شمالی هستند و به یک معنا در پاسخ به سفر رؤسای این سه کشور در سال های گذشته و دعوت رسمی آنها برای سفر به این کشورها است.

وی ادامه داد: روابط اقتصادی خوبی با این کشورها داریم که قابل توسعه است. در زمینه خدمات

فنی - مهندسی جمهوری اسلامی ایران آمادگی بسیار خوبی برای فعال شدن در این کشورها دارد.

رئیس جمهوری گفت: ده ها شرکت در این کشورها فعال هستند و این استعداد وجود دارد که تعداد این شرکت ها افزایش پیدا کنند؛ علاوه بر اینکه این سه کشور عضو مجمع اقتصادی اوراسیا هستند و ما در سال های اخیر روابط نزدیک تری را با این مجموعه برقرار کرده ایم.

روحانی افزود: در پی روابط اقتصادی با تعرفه های ترجیحی با این کشورها و در نهایت تجارت آزاد با آنها هستیم بنابراین از نظر مسائل منطقه ای برای ما اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه هر سه کشور جزو کریدور ایران به غرب یا به شرق و شمال هستند، گفت: ما از طریق ارمنستان می توانیم به دریای سیاه متصل شویم و به کشورهای غربی و اروپایی اتصال پیدا کنیم.

رئیس جمهوری افزود: از طریق ریل با قزاقستان ارتباط داریم و از آن طریق به برخی کشورهای شمالی و غربی می توانیم رفتار و آمد داشته باشیم.

وی ادامه داد: از طریق قرقیزستان هم چینی ها دنبال یک خط آهن هستند که از تاجیکستان و منطقه ای از افغانستان وارد ایران می شود، بنابراین هر سه کشور در مسیر کریدوری ایران به شمال یا غرب یا شرق به سمت چین هستند و از این نظر برای ما اهمیت دارد.

روحانی خاطرنشان کرد: البته مسائل منطقه ای مانند موضوع تروریسم و ناامنی ها و همچنین وحدت و اتحاد در مسائل منطقه ای مورد بحث ما قرار خواهد گرفت.

وی گفت: هر سه کشور در سطح روابط بین المللی دارای روابط بسیار خوبی هستند که این روابط خوب به نفع کشور ما خواهد بود.

رئیس جمهوری افزود: امیدواریم در این سفر شاهد روابط بهتر اقتصادی و سیاسی و فرهنگی باشیم. ایران و این کشورها مربوط به یک فرهنگ و تمدن هستند و روابط فرهنگی ما با این کشورها بسیار مهم است.

روحانی ادامه داد: در این سفر عده ای از بازرگانان، کارآفرینان و تجار حضور دارند. در این کشورها تجار ما با تجار این کشورها همایش هایی خواهند داشت که برای ما بسیار اهمیت دارد چراکه اقتصاد ما به سمت سیاست های کلی اصل 44 و به سمت خصوصی سازی است. بخش خصوصی است که باید برای رونق اقتصادی کشور بیش از گذشته فعال شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی