دوشنبه, 03 مهر 1396 - 09:28

ارزش تولید محصولات پتروشیمی به سالانه 40 میلیارد دلار افزایش می یابد / خیز صنعت پتروشیمی پس از برجام

فرصت امروز: اسحاق جهانگیری روز یکشنبه با حضور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران، یازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست را افتتاح و به همراه وزیر نفت از بخش های مختلف این نمایشگاه بازدید کرد و در جریان آخرین دستاوردها و محصولات این حوزه قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه اولویت دولت به صورت ویژه جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت پتروشیمی است، گفت: در دوران بعد از برجام حدود 14میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب شده است.

جهانگیری گفت: یکی از اولویت های دولت به صورت ویژه برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی، بخش صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن است.

وی یادآور شد: از اول دولت یازدهم تا شهریور سال 96، 19میلیارد و 377 میلیون دلار طرح سرمایه گذاری مستقیم در وزارت امور اقتصادی و دارایی تحت حمایت قانون سرمایه گذاری خارجی کشور به تصویب رسید.

وی اظهار کرد: بیش از 11میلیارد و 660 میلیون دلار آن جذب شده و در واقع تبدیل به کارخانه و صنعت در کشور شده است.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه در سه ماهه سال 1396 رشد اقتصادی کشور 5. 6 درصد و بدون نفت 7درصد بوده است، یادآور شد: برخی فکر می کردند که قادر نخواهیم بود رشد اقتصادی سال 95 را به دلیل سهم بسیار بالایی که نفت در آن داشت در سال 96 دنبال کنیم که خوشبختانه ما در سه ماهه اول با چنین رشدی روبه رو شدیم.

جهانگیری ادامه داد: این رشد در همه بخش های اقتصادی کشور مثبت بود. برای نخستین بار بخش معدن و ساختمان بعد از یک دوره طولانی که با رشد منفی روبه رو بودند به رشد مثبت تبدیل شدند.

وی گفت: روند منفی تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی که از فصل چهارم سال گذشته به مثبت 6.2 تبدیل شد در سه ماهه اول سال جاری با 7.1 دهم درصد مثبت تبدیل شد. خالص اشتغال ایجاد شده در سال 1395، 616 هزار شغل بود. کشورهای محدودی به اندازه انگشت های دست در فضای بین المللی می توانند شغل در سطح 600 هزار ایجاد کنند و ما در سال 94 هم چنین عددی داشتیم.

جهانگیری افزود: در سه ماهه امسال 703هزار شغل نسبت به سه ماهه بهار سال گذشته اتفاق افتاده است. تورم یک رقمی که در سال گذشته به آن دست پیدا کردیم و برای خیلی ها تردید بود که آیا دولت در سال 96 می تواند این تورم یک رقمی را ادامه دهد که خوشبختانه تا مردادماه سال جاری براساس مرکز آمار ایران تورم 7.7 دهم درصد بود و امیدواریم که بتوانیم همه این شاخص های مثبت را در سال 96 و سال های آینده ادامه دهیم.

اشتغال زایی در صنایع پایین دستی

بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز در مراسم گشایش یازدهمین نمایشگاه بین المللی «ایران پلاست» گفت: در نمایشگاه ایران پلاست که سال گذشته برگزار شد، قول افتتاح برخی طرح ها را داده بودیم که خوشبختانه به بهره برداری رسیدند که از جمله آنها می توان به پتروشیمی کردستان و ارومیه اشاره کرد.

وی افزود: در سال گذشته همچنین سه واحد پلی اتیلن خط غرب با ظرفیت یک میلیون تن به بهره برداری رسید و امسال نیز طبق برنامه ریزی ها، پتروشیمی کاوه، پردیس، بوشهر و چند طرح دیگر افتتاح خواهد شد.

به گفته وزیر نفت، حرکت توسعه ای صنایع بالادستی پتروشیمی ادامه دارد و با توجه به این موضوع، خوراک کافی و ارزان برای توسعه بالادست این صنعت موجود است.

زنگنه بیشترین سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی را مربوط به طرح های نیمه دولتی عنوان کرد و گفت: در این بخش سهم بخش خصوصی اندک بوده است.

وی ادامه داد: با تکمیل زنجیره طرح های پتروشیمی، فرصت بزرگی برای ایران به منظور افزایش ارزش افزوده و دستیابی به تکنولوژی به وجود می آید.

زنگنه تأکید کرد: برای دستیابی به جایگاه واقعی ایران در صنعت پتروشیمی، باید تولید محصولات با ارزش افزوده پایین را از دستور کار خود دور کنیم.

زنگنه با اشاره به اینکه اشتغال زایی در کشور از موارد مورد تأکید است، افزود: ظرفیت های پایین دستی در موضوع اشتغال می تواند راهگشا باشد. البته نوسانات پیش بینی نشده مانند مشکل در عرضه خوراک و همچنین نوسانات قیمتی مشکل اصلی این بخش به شمار می رود، زیرا این واحدها کوچک هستند و به تنهایی نمی توانند مشکلات خود را حل کنند. بنابراین باید از تعاونی ها و شرکت های بازرگانی در این مسیر کمک گرفت.

به گفته زنگنه، تأمین نیاز تولیدکنندگان کوچک باید تسهیل شود که برای این موضوع با بورس مذاکراتی صورت گرفته و راه حل هایی نیز در دستور کار قرار دارد.

زنگنه افزود: تولیدکنندگان بزرگ به دلیل معافیت های مالیاتی بیش از آنکه بخواهند محصولات خود را در بازار داخلی عرضه کنند، تمایل به صادرات دارند که این مشکل با اصلاح قانون باید حل شود. به گفته زنگنه، سال گذشته یک میلیون تن خوراک به واحدهای پایین دستی اضافه شد که این به معنای اشتغال و تولید بیشتر در این صنایع به شمار می آید.

وزیر نفت با بیان اینکه پس از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) فعالیت واحدهای پتروشیمی رونق گرفت، گفت: براساس برنامه ششم توسعه، ارزش تولید محصولات پتروشیمی کشور به سالانه40میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی