چهارشنبه, 29 شهریور 1396 - 08:55

تقویت قیمت جهانی نفت رقم زد / افزایش 900 میلیون دلاری درآمد صادرات پتروشیمی ایران

فرصت امروز: تثبیت و تقویت قیمت جهانی نفت در محدوده بشکه ای 50 دلار و بهره برداری از طرح های جدید منجر به افزایش حدود 900 میلیون دلاری درآمد صادرات محصولات پتروشیمی ایران در پنج ماهه نخست امسال شده است.

همزمان با تقویت قیمت جهانی نفت خام از ابتدای سال 2017 میلادی و به ویژه پس از توافق کشورهای عضو و غیر عضو اوپک بر سر کاهش و مدیریت تولید نفت، درآمد صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران از ابتدای سال 1396 تا پایان مرداد ماه با افزایش حدود 900میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه پارسال همراه شده است.

بر این اساس در کنار تثبیت قیمت نفت ایران در محدوده بشکه ای 50 دلار که تأثیر مستقیم بر تقویت و افزایش درآمد صادرات محصولات پتروشیمی کشور داشته، ساخت و راه اندازی طرح های جدید پتروشیمی هم یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در افزایش درآمد صادرات پتروشیمی بوده است.

در طول پنج ماه نخست امسال حدود 9 میلیون و 198 هزار تن محصول پتروشیمی از ایران به بازارهای جهانی صادر شده که حجم صادرات پتروشیمی کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 470 هزار تن افزایش یافته است. علاوه بر این در این مدت، حدود 4 میلیارد و 593 میلیون دلار ارزش صادرات پتروشیمی ایران بوده که در مقایسه با پنج ماهه سال گذشته افزایش حدود 900 میلیون دلاری داشته است.

رشد شاخص های پتروشیمی در طول پنج ماه نخست امسال فقط در حوزه صادرات نبود و در بخش فروش داخلی محصولات پتروشیمی به منظور تأمین نیاز صنایع تکمیلی پتروشیمی هم در این مدت بالغ بر 7 میلیون و 275 هزار تن محصول پتروشیمی عرضه شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش حدود 785 هزار تنی داشته است.

ارزش محصولات پتروشیمی و پلیمری عرضه شده در بازار داخلی هم در طول پنج ماه نخست امسال بیش از 14هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود 3 هزار و 700 میلیارد تومان افزایش نشان می دهد. در طول پنج ماه نخست امسال حدود 22میلیون و 600 هزار تن محصول پتروشیمی در کشور تولید شده که پیش بینی می شود با توجه به به پایان رسیدن دوره تعمیرات اساسی اکثر واحدهای مجتمع های پتروشیمی تا پایان امسال با ثبت یک رکورد جدید تولید محصولات پتروشیمی ایران به حدود 56 تا 58 میلیون تن افزایش یابد. از سوی دیگر برای سال 1396 صادرات حدود 23 تا 23.5 میلیون تن محصول پتروشیمی شده است که در صورت تثبیت شرایط فعلی قیمت ها در بازارهای منطقه ای و جهانی برآورد می شود امسال درآمد صادرات پتروشیمی ایران به حدود 11.5 تا 12 میلیارد دلار افزایش یابد.

در شرایط فعلی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران حدود 62 میلیون تن است که در صورت بهره برداری از طرح های جدید در دست اجرا همچون فاز سوم پتروشیمی پردیس، مرجان، متانول کاوه، فاز یک پتروشیمی بوشهر و طرح اتیلن پتروشیمی ایلام این ظرفیت امسال افزایش حدود 10میلیون تنی را تجربه خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی