جمعه, 16 تیر 1396 - 16:13

دوپینگ سرمایه خارجی برای اشتغالزایی

به دنبال امضای قرارداد با توتال و مذاکرات درحال جریان اروپایی ها برای سرمایه گذاری در ایران، تحقق برنامه جذب 25 میلیارد دلار سرمایه خارجی در طول برنامه ششم نزدیک تر شده است.

به گزارش خبرآنلاین، در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است که 25 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب شود.امسال اولین سال اجرای برنامه ششم است و در نیمه اول سال به پایان نرسیده قرارداد جذب یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی فقط در بخش نفت منعقدشده است.5 شركت نفتی دیگر نیز مذاكرات خود را برای سرمایه گذاری در ایران تقریبا به قرارداد نزدیك كرده اند كه مهمترین آنها شركت نفتی انی ایتالیاست.

بنا به گفته علی طیب نیا وزیر اقتصاد میزان منابع مورد نیاز برای تحقق رشد اقتصادی 8 درصدی در طول برنامه ششم حداقل 90 میلیارد دلار است.

همه منتظر بودند       

«این قراردادی بود كه همه منتظر امضای آن بودند.» این جمله را خبرگزاری های بین المللی پس از امضای قرارداد یك میلیارد دلاری توتال با ایران مخابره كردند و تاكید كردند كه « ایران در این هفته پیشرفت های چشمگیری در جذب سرمایه های خارجی داشته که جایگاه  خود را در اقتصاد جهانی بهبود ببخشد.

دوسال بعد از توافق برجام،حالا دیگر اروپایی ها با خیال راحت تری برای سرمایه گذاری در ایران می آیند.هرچند كه از همان روزهای مذاكرات برجام،هیات های اقتصادی آنها در خفا علامت های مثبتی به بازار ایران داده بود،اما به دنبال لغو تحریم ها كار با جدیت بیشتری دنبال شد.حتی زمانی كه دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریكا با سیاست های ضد ایرانی اش به كاخ سفید رفت، خللی در تصمیم آنان كه برای سرمایه گذاری در ایران مصمم بودند،پیش نیامد.

هرچند در این میان برخی شركت ها محتاطانه تر عمل كرده و به دنبال صف شكن بودند،اما حالا با توافق توتال كه سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری را در قالب یك كنسرسیوم فرانسوی-چینی و ایرانی رقم خواهد زد، توافق برجام عملیاتی شده است.

غول نفتی توتال و فوکس واگن آلمان در حالی توافقنامه هایی  را برای سرمایه گذاری با  ایران به امضا رسانده اند که این توافق های سرمایه گذاری بعد از روی كار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا است.او تهدید کرده بود که توافق 2015 را اجرا نمی کند و تحریم های ایران را باز خواهد گرداند.

شكاف بین ترامپ و اروپایی ها

تحلیل گران اقتصادی معتقدند كه این توافق نشان دهنده شکاف بین ترامپ و متحدان اروپایی آمریکاست؛ زیرا توتال قردادی 20 ساله با ایران منعقد كرده و  در نظر دارد که یک میلیارد دلار در میدان گازی پارس جنوبی ایران سرمایه گذاری کند که این کار به وضوح نشان دهنده بی توجهی به  تهدیدهای ترامپ است.

خبرگزاری بلومبرگ در تحلیلی نوشت:«شركت های زیادی برای سرمایه گذاری درایران ابراز تمایل كرده اند.حتی اگر ترامپ بخواهد توافق هسته ای را زیرپا بگذارد،او نیاز به همراهی روسیه دارد.روسیه یک متحد کلیدی ایران و چین است. در قرارداد با توتال یک شرکت چینی در این سرمایه گذاری حضور دارد.»

تحریم ها هنوز محدودیت های قبلی را برای  همکاری اروپایی ها با بانكهای ایران  اعمال می كند. سرمایه گذاری در ایران نمی تواند با دلار و با بانک های آمریکایی انجام شود. با این حال آنها در نظردارند،مراودات خود را از دلار به ارزهای خود تغییر دهند.

اجرای پیمان پولی دوجانبه یعنی استفاده همزمان از دو پول ملی كشورهای مبدا و مقصد در تجارت و تامین مالی بین دو كشور، به گونه ای كه نیازی به ارزهای ثالث نباشد، موضوعی است که از سوی كارشناسان اقتصادی برای قراردادهای سرمایه گذاری به شدت توصیه می شود.

به گفته آنها برای اجرایی شدن این پیمان ها نیاز است كه بانك های مركزی كشور مبدا و مقصد در تجارت، وارد مذاكره با یكدیگر شده و پیمان پولی دوجانبه را امضا کنند. با توجه به شرایط خاص ایران، اجرا این سیاست می تواند ضربه گیر تحریم های احتمالی باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی