دوشنبه, 22 خرداد 1396 - 11:09

بهروزی فر / باید زمینه حضور شرکت های بزرگ نفتی در ایران فراهم شود

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اهمیت حضور شرکت های بزرگ نفتی در ایران برای توسعه میادین نفتی و گازی اظهار کرد: نفت ایران بدون حضور شرکت های بزرگ نفتی در کشور نمی تواند نقشی در جهان ایفا کند، زیرا ایران به تنهایی پولی برای سرمایه گذاری ندارد و بیش از ۷۰ درصد منابع لازم برای توسعه میادین نفتی و گازی باید توسط شرکت های بزرگ نفتی دنیا تامین شود.

مرتضی بهروزی فر با تاکید بر اهمیت حضور شرکت های بزرگ نفتی در ایران برای توسعه میادین نفتی و گازی اظهار کرد: ایران برای توسعه منابع هیدروکربنی خود به سه عنصر سرمایه، تکنولوژی و مدیریت پیشرفته نیاز دارد که هر سه این موارد با حضور شرکت های طراز اول نفتی در کشور محقق می شود و چنانچه شرکت های بزرگ نفتی دنیا در ایران حضور نداشته باشند، امکان توسعه ذخایر برای ایران وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه حضور شرکت های بزرگ نفتی امکانات بالقوه نفتی و گازی ایران را به بالفعل می کند، افزود: ایران از دارندگان بزرگ منابع هیدروکربنی در جهان است اما اگر شرکت های بزرگ نفتی در ایران حضور نداشته باشند، نمی تواند نقشی در جهان ایفا کنند و در سطحی که باید خود را نشان بدهد. تنها راهی که ایران می تواند متناسب با ذخایری که دارد، عمل کند حضور شرکت های بزرگ نفتی در کشور است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به دوران تحریم ها تصریح کرد: دولت یازدهم در سه سال نخست با مشکلات تحریم دست به گریبان بود. امکانات آماده بود اما بستر جذب فراهم نبود، اما در یک سال گذشته که سد تحریم ها برداشته شد شاهد توسعه میدان پارس جنوبی، افزایش تولید نفت، بازاریابی و ... بودیم. دولت یازدهم با بسترسازی که فراهم کرد، امکان حضور شرکت های بزرگ نفتی در دنیا را ایجاد کرد.

بهروزی فر با تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری شرکت های نفتی خارجی در ایران گفت: ایران به تنهایی امکان سرمایه گذاری برای توسعه میادین نفتی و گازی خود را ندارد. به عبارتی دیگر پولی برای سرمایه گذاری در کشور موجود نیست و بیش از ۷۰ درصد سرمایه گذاری در توسعه میادین نفتی و گازی باید توسط منابع خارجی تامین شود.

وی بر لزوم حضور شرکت های خارجی طراز اول در توسعه میادین نفتی و گازی ایران تاکید کرد و گفت: باید بستر برای حضور شرکت های تراز اول فراهم شود. این شرکت ها که همراه با خودشان سرمایه، تکنولوژی و مدیریت پیشرفته به داخل کشور وارد می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی