یکشنبه, 16 مهر 1396 - 08:58

در همایش معرفی فرصت های همکاری اقتصادی با ایران در اندلس تأکید شد / حضور شرکت های اسپانیایی در پروژه های زیرساختاری ایران

فرصت امروز: همایش معرفی فرصت های همکاری اقتصادی با ایران در شهر سوییا (سویل) مرکز منطقه خودمختار اندلس اسپانیا برگزار شد. در این همایش که با همکاری سفارت ایران در مادرید، آژانس توسعه صادرات منطقه اندلس و اتاق بازرگانی شهر سوییا برگزار شد، محمد حسن فدایی فرد، سفیر ایران در اسپانیا در سخنانی برنامه های دولت ایران را در زمینه توسعه زیرساختارهای اقتصادی کشور در حوزه های متنوع همچون نفت، گاز، پتروشیمی، شبکه های حمل و نقل ریلی و هوایی، انرژی های تجدیدپذیر، گردشگری و کشاورزی، برای مدیران بیش از 60شرکت اندلسی تشریح کرد.

وی ضمن تشریح دستاوردهای دولت ایران در حوزه اقتصادی طی سال های اخیر همچون تثبیت نرخ ارز، کنترل تورم، افزایش رشد اقتصادی و عادی کردن روابط اقتصادی ایران با جامعه بین المللی گفت: هم اکنون با توجه به فضای بسیار مثبت ایجاد شده در اقتصاد ایران و توانمندی قابل توجه شرکت های اسپانیایی در اجرای پروژه های زیرساختاری مورد نیاز ایران، فرصت بی نظیری پیش روی شرکت های اسپانیا برای همکاری با ایران و سرمایه گذاری در بخش های مختلف وجود دارد و شرکت های اسپانیایی نباید آن را با تعلل از دست بدهند.

فدایی فرد با اشاره به دیدارهای متعدد مقامات عالیرتبه دو کشور طی دو سال گذشته تأکید کرد که توسعه همکاری های اقتصادی بین ایران و اسپانیا مورد تأکید مقامات سیاسی نیز است و فعالان اقتصادی با اطمینان خاطر می توانند درصدد یافتن راهکارهای توسعه همکاری با یکدیگر باشند.

سفیر ایران در اسپانیا پوشش بیمه صادرات به ایران و سرمایه گذاری شرکت های اسپانیایی را در ایران بلافاصله پس از توافق هسته ای، بدون در نظر گرفتن هیچ سقفی برای مبلغ سرمایه گذاری توسط آژانس بیمه صادرات و سرمایه گذاری اسپانیا، نشانه اراده جدی دولت اسپانیا برای توسعه همکاری های اقتصادی با ایران دانست.

مقر اطلاع رسانی اندلس در ایران

«وانسا برناد» مدیرعامل آژانس توسعه صادرات اندلس نیز به معرفی  مقر اطلاع رسانی جدید این آژانس در ایران، که از ماه گذشته میلادی در تهران مستقر شده است، برای شرکت ها پرداخت و در مورد خدماتی که این مقر به شرکت های اندلس علاقه مند به توسعه کسب و کار در ایران در بخش های زیرساخت ها، انرژی های تجدیدپذیر، گردشگری، هوا و فضا یا کشاورزی ارائه می دهد، توضیح داد.

وی گفت که این مقر اطلاع رسانی در ایران از طریق خدمات تبلیغاتی نظیر سازماندهی هیأت های تجاری و پیشتیبانی در نمایشگاه ها، توسعه پروژه های انفرادی متناسب با شرکت اسپانیایی و توسعه منابع مورد علاقه برای تشویق هم افزایی بین شرکت های دو کشور به عنوان اهرمی برای طراحی  اقدامات جدیدی که بیشتر شرکت های ایالت اندلس را به ایران ببرند به کار خواهد رفت.

وی افزود که در دهه کنونی شمار شرکت های اندلسی که در اقدامات آژانس در بازار ایران شرکت داشته اند، از چهار مورد در سال 2010 به 42 مورد در سال 2016 رشد کرده است.

روابط تجاری بین اندلس و ایران

روابط تجاری بین منطقه خودمختار اندلس واقع در جنوب اسپانیا و ایران در سال 2016  (95-1394) به 597 میلیون یورو رسید؛ رقمی  که 22 برابر سال 2015 میلادی با 3, 27میلیون یورو است. اندلس در طول سال گذشته میلادی معادل 12.6میلیون یورو کالا به ایران صادر کرد که نسبت به سال 2015، رشدی 77 درصدی داشت و این منطقه را به نهمین منطقه خودمختار اسپانیایی صادرکننده به ایران تبدیل کرد. با این حال وزن اصلی  روابط تجاری بین این منطقه و ایران به سود ایران است.

اندلس در سال 2016، نزدیک به 590میلیون یورو کالا از ایران وارد کرد که 29 برابر کالای وارداتی در سال 2015 با 20.2 میلیون بود. 95درصد خرید های اندلس از ایران، مربوط به سوخت و روغن های معدنی به ارزش 554 میلیون یورو، قهوه، چای و ادویه جات به ارزش 16 میلیون یورو، مواد شیمیایی ارگانیک به ارزش 9.1 میلیون یورو و میوه های خشک به ارزش 8.2 میلیون یورو بود. صادرات اندلس به ایران نیز به نوبه خود در سال 2016، عمدتا کود به ارزش 3.2 میلیون یورو با رشدی دو برابر نسبت به سال 2015، روغن زیتون به ارزش 3.1 میلیون (افزایش 78 درصدی) و محصولات ریخته گری، آهن و فولاد با 1.7 میلیون یورو بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی