چهارشنبه, 05 مهر 1396 - 09:06

در نشست خبری رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح شد / از افزایش 90درصدی بودجه عمرانی تا هدفمندی پرداخت یارانه ها

فرصت امروز: رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه درآمدهای نفتی کشور در دولت یازدهم 37درصد کاهش یافته است، گفت: درآمدهای دولت یازدهم از قبال فروش نفت 157 میلیارد دلار بوده است. 

«محمدباقر نوبخت» روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: این در حالی است که درآمدهای نفتی دولت دهم از سال 1388 تا 1391 به میزان 251 میلیارد دلار بوده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به منتقدان که معتقدند بودجه عمرانی کاهش قابل توجهی داشته است، گفت: بودجه عمرانی از حدود 220 هزار میلیارد ریال در سال 1392 به 420 هزار میلیارد ریال (بدون احتساب اعتبارات آب های مرزی) در سال 1395 رسیده و 90درصد افزایش یافته است.

نوبخت افزود: این در حالی است که بودجه جاری از یک میلیون و 200 هزار میلیارد ریال در سال 1392 به 2 میلیون و 70 هزار میلیارد ریال رسیده که تنها 73درصد افزایش پیدا کرده است.

مهار آب های مرزی

معاون رئیس جمهوری درباره مهار آب های مرزی گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی اجازه گرفتیم که مبلغ 8میلیارد دلار (سالی 2 میلیارد دلار) از محل صندوق توسعه ملی برای مهار آب های مرزی  (منابع آبی که از کشور خارج می شوند) استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با احتساب این رقم که معادل ریالی آن سالی 60 تا 65 هزار میلیارد ریال است، بودجه عمرانی در سال 1395 به 540 هزار میلیارد ریال می رسد؛ یعنی 143درصد رشد.

وی اضافه کرد: با این حال اینکه تصور شود بودجه جاری چیز بدی است، درست نیست و یک قضاوت نادرست است.

وی در پاسخ به منتقدان که از رقم تخصیص یافته برای انتقاد از دولت بابت بودجه عمرانی استفاده می کنند، گفت: اعتبارات طرح های عمرانی باید از محل واگذاری اوراق خزانه مسکوک و اوراق مشارکت تأمین شود.

وی ادامه داد: مطابق تبصره 5 قانون بودجه سال 96 اینکه چه مقدار از هر نوع از اوراق یادشده باید منتشر شود را کمیته ای باید مشخص کند که این کمیته با تأخیر تشکیل شده، اما تا پایان این ماه بیش از 340 تا 350 هزار میلیارد ریال به طرح های عمرانی تخصیص داده خواهد شد.

اولویت بندی 2 هزار پروژه

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: درباره پروژه هایی که چند سال گذشته کلنگ آنها زده شده و امروز روی دست ما مانده، معلوم نیست توجیه اقتصادی داشته باشد یا خیر، بنابراین 2هزار پروژه را در کشور اولویت بندی کرده و تخصیص بودجه عمرانی داده ایم.

معاون رئیس جمهوری گفت: سفرهای رئیس جمهوری به استان های مختلف کشور برای این بود که مجموعه طرح های نیمه تمام را از دستگاه های اجرایی و مردم خواستند تعیین اولویت کنند و به همین دلیل در مجموع 21 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی براساس مصوبات سفر رئیس جمهوری پرداخت شده است.

وی با تأکید بر اینکه باید طرح های عمرانی توجیه اقتصادی داشته باشد تا بتوان از آنها بهره برداری کرد، گفت: بودجه جاری کشور از سال 92 تا 95، 8درصد کاهش یافته اما در بخش پرداخت حقوق پرسنل انقباضی عمل نکردیم و متوسط حقوق کارمندان از یک میلیون و 470 هزار تومان در سال 92 به 2 میلیون و 970 هزار تومان در سال 96 رسیده است.

وی با یادآوری اینکه متوسط حقوق فرهنگیان از یک میلیون و 250 هزار به 2 میلیون و 270 هزار تومان افزایش پیدا کرده است، گفت: دولت در مسیر حرکت به سوی توانمندسازی افراد آسیب پذیر و کم بنیه است.

اصلاح نظام بانکی و پرداخت مطالبات صندوق ها

سخنگوی دولت همچنین درباره رشد تولید نفت نیز گفت: تولید نفت در سال 95 به 3میلیون و 477 هزار بشکه رسید که در خردادماه امسال این میزان به 3میلیون و 901 هزار بشکه افزایش یافته است.

نوبخت درباره امنیت غذایی نیز گفت: امنیت غذایی برای ما بسیار مهم است به همین دلیل در سال 95 هر کیلو گندم خریداری شده از کشاورزان یک هزار و 271 تومان بود که در سال 96 به یک هزار و 300 تومان رسید، در حالی که هر کیلو گندم وارداتی حدود 800 تا 900 تومان برای دولت تمام می شود، اما گندم را کالایی استراتژیک می دانیم که هر چقدر هم گران تولید و خریداری کنیم، ارزش دارد.

وی تصریح کرد: 11 هزار و 581 میلیارد تومان در سال 96 به کشاورزان برای خرید گندم پرداخت خواهد شد که تاکنون 8هزار و 40 میلیارد تومان در حدود 70درصد آن پرداخت شده و حدود 3هزار و 540 میلیارد تومان آن باقی مانده است که این میزان را نیز هزینه جاری کشور محسوب کرده ایم.

وی درباره مشکلات اقتصادی کشور به اصلاح نظام بانکی و پرداخت مطالبات صندوق ها از دولت اشاره کرد و گفت: باید بدهی خود را پرداخت کنیم چون بانک ها از همین منابع تسهیلات پرداخت می کنند؛ از طرفی نیز باید سرمایه خود نزد بانک ها را افزایش دهیم تا بانک ها آن را در مسیر توسعه سرمایه گذاری کنند.

نوبخت گفت: سال گذشته 29 هزار میلیارد تومان سرمایه دولت را نزد بانک ها افزایش دادیم که باعث افزایش قدرت تولید شده و به بیش از 17 هزار واحد تولیدی وام پرداخت شده است.

برآیند عملکرد 4 سال گذشته دولت در اقتصاد

وی با بیان اینکه عملکرد چهار سال گذشته دولت باید در رشد اقتصادی، کاهش تورم، کاهش بیکاری آثار خود را نشان دهد، اظهار داشت: براساس اعلام سازمان آمار، تورم از سال 92 از 34.7 به 6.8 در سال 95 کاهش یافته است.

همچنین رشد اقتصادی براساس آمار سازمان آمار در سال 91 از منفی 7.4درصد به 11.1درصد در سال 95 رسید و براساس آمار بانک مرکزی نیز در سال 91 از منفی 7.7درصد به 12.5درصد در سال 95  رسیده است.

نوبخت تصریح کرد: تراز تجاری غیرنفتی در دو سال گذشته یعنی سال های 94 و 95 مثبت بود، ولی در چند ماهه اول امسال منفی شد که با رفتارهایی که در پیش گرفتیم، درصدد کنترل آن هستیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در بهار امسال نرخ رشد اقتصادی با احتساب نفت حدود 6.5درصد است که اگر نفت خارج شود به 7درصد خواهد رسید چون دیگر نفت برای ما رشد اقتصادی ایجاد نمی کند و باعث کاهش رشد اقتصادی می شود.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری در کشور نیز مثبت شد و بخش ساختمان در زمستان سال گذشته و بهار امسال رشد 7.1درصدی ارزش افزوده داشته است.

نوبخت گفت: نرخ مشارکت افراد جویای کار 41درصد و نرخ بیکاری 11.5درصد در بهار امسال بوده است درحالی که نرخ بیکاری در تابستان پارسال 12.7 و نرخ مشارکت 40.6 بود.

چگونگی پرداخت یارانه ها

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره چگونگی پرداخت یارانه ها در سال آینده گفت: پرداخت یارانه ها در سال 97 هدفمند خواهد شد.

محمدباقر نوبخت اظهار داشت: منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها از دو مرجع تهیه می شود که یکی از محل افزایش قیمت ها و دیگری کمک های خزانه عمومی است که به صورت نقدی و غیرنقدی بین خانواده ها تقسیم می شود.

وی افزود: این میزان در سال گذشته 48 هزار میلیارد تومان بوده که حدود 32هزار میلیارد تومان آن سهم سازمان هدفمندی یارانه ها بوده و بقیه آن بین 10 تا 12 هزار میلیارد تومان آن از خزانه برداشته شده است.

نوبخت با اشاره به اینکه طی سال های گذشته حدود 3 تا 4 میلیون و 200 هزار نفر پردرآمد از دریافت یارانه حذف شده اند، گفت: براساس آیین نامه ای که در بودجه سال 97 درباره پرداخت یارانه ها داریم، پرداخت یارانه های نقدی هدفمند خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه دولت هزینه های خود را از بانک ها برداشت کرده است، گفت: 6 هزار میلیارد تومان در چند ماه گذشته به حساب سازمان هدفمندی یارانه ها کمتر واریز شده بود که سهم شرکت پالایش و پخش و شرکت ملی گاز ایران بود اما چون این دو شرکت بدهی های مالیاتی و سود سهام داشتند، حساب آنها مسدود شده بود به همین دلیل ما علی الحساب از هزینه آنها برداشتیم ولی تا پایان سال آن را تسویه خواهیم کرد.

سهم بخش خصوصی از تأمین مالی دولتی

نوبخت گفت: مطابق بند الف تبصره 3 قانون بودجه سال 1396، 50 میلیارد دلار برای تأمین مالی بخش های دولتی و خصوصی در نظر گرفته شده که بخش خصوصی هر چقدر که توان جذب داشته باشد، می تواند این میزان را جذب کند.

معاون رئیس جمهوری تأکید کرد: دولت مایل است نه تنها تقاضای امسال بخش خصوصی به طور کامل پاسخ داده شود بلکه همه مجوزهای سال های گذشته این بخش که بودجه آن اختصاص پیدا نکرده نیز امسال قابل تخصیص است.

به گفته نوبخت، دولت برنامه ای برای افزایش قیمت حامل های انرژی ندارد و افزایش قیمت این حامل ها نیازمند تصویب قانون آن در سال 1397 است.

کاهش واردات مصرفی در دستور کار دولت

نوبخت در مورد فزونی واردات بر صادرات کالا در ماه های اخیر گفت: تراز تجاری مثبتی که داشتیم به تازگی با افزایش واردات روبه رو شده که بخشی از آن ناشی از افزایش واردات کالاهای واسطه ای است که برای تولید داخلی ضروری هستند.

سخنگوی دولت ادامه داد: با این حال واردات کالاهای مصرفی که هیچ ارزشی برای ما ندارد، هرچه محدودتر شود، بهتر است و دولت نیز با تنظیم تعرفه ها در صدد اجرای همین سیاست است.

تک نرخی شدن ارز به معنای برگشت به نرخ بازار آزاد نیست

این مقام مسئول همچنین تأکید کرد: تک نرخی شدن ارز به معنای برگشت به نرخ بازار آزاد نیست بلکه چیزی بین نرخ بازار آزاد و نرخ رسمی آن است.

وی با اشاره به خیز بازار برای افزایش نرخ ارز در واکنش به اعلام پیگیری سیاست تک نرخی شدن ارز گفت: دولت این نوسان کاذب را مهار کرد، زیرا تضعیف پول ملی کار خطایی است و عواقب سوئی دارد.

نوبخت اضافه کرد: از این رو دولت نه تنها از افزایش بی جهت نرخ ارز جلوگیری می کند بلکه با کاهش تورم قصد دارد قدرت خرید مردم را بالا ببرد.

وی تأکید کرد: سیاست دولت در مورد نرخ ارز روشن است و آن اینکه نرخ شناور اما مدیریت شده است و هرگاه که احساس کند نرخ ارز بی جهت بالا می رود، آن را کنترل خواهد کرد.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: امسال رقمی که صرف حمایت از بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط می شود، از 170هزار میلیارد ریال به 200 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی