سه شنبه, 14 شهریور 1396 - 08:25

دستورالعمل جدید فاینانس در جلسه شورای اقتصاد تصویب شد/ فرصت فاینانس برای فعالان اقتصادی

معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای اقتصاد از بخش خصوصی برای استفاده از فاینانس و تسهیلات مالی خارجی دعوت کرد. اسحاق جهانگیری با یادآوری اینکه خوشبختانه خط اعتباری کشورها برای ایران گشوده شده است از رئیس اتاق بازرگانی ایران خواست این موضوع را به بخش خصوصی اطلاع رسانی کند تا فعالان اقتصادی بتوانند برای اجرای طرح ها و پروژه های خود از این فرصت استفاده کنند.

به گزارش «فرصت امروز»، چندی قبل مؤسسه  «بیزینس مانیتور» در گزارشی به آینده اقتصاد ایران پرداخته و نوید داده بود که اقتصاد ایران برای سرمایه گذاران خارجی جذاب می شود. به گواه  «بیزینس مانیتور» یکی از کشورهایی که در بازه پنج ساله مورد مطالعه، بیشترین نرخ رشد اقتصادی را تجربه می کند و به عنوان اقتصادی شکوفا معرفی شده، ایران است. به دلیل برداشته شدن بخش بزرگی از تحریم های اقتصادی، نرخ رشد اقتصادی ایران در این سال ها با سرعت بالایی رشد می کند و تولید صنایع در این کشور افزایش می یابد و انتظار می رود تا انتهای سال 2021 نرخ رشد اقتصادی ایران به مرز 5 درصد برسد.

البته در گزارش «بیزینس مانیتور» آمده که هنوز موانع زیادی برای سرمایه گذاری در ایران وجود دارد که از جمله آنها، عدم تمایل بانک های غربی برای همکاری با ایران است، اما با امضای قرارداد ۸میلیارد یورویی میان ایران و اگزیم بانک کره جنوبی، ابتدای شهریورماه امسال که از آن به عنوان بزرگ ترین قرارداد وام خارجی پس از برجام یاد می شود، به نظر می رسد این مانع نیز به آرامی در حال حل شدن است. گفتنی است فاینانس در لغت به معنی مالیه یا تأمین مالی است و به تأمین منابع مالی طرح های تولیدی و سرمایه گذاری با استفاده از منابع اعتباری خارجی گفته می شود.

دعوت معاون اول رئیس جمهور از بخش خصوصی

در همین زمینه، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در جلسه روز گذشته شورای اقتصاد از بخش خصوصی دعوت کرد تا برای اجرای طرح ها و پروژه های خود از فرصت فاینانس استفاده کنند. در واقع، پروژه های عمرانی در صدر پیشنهادات و طرح های متقاضی استفاده از منابع فاینانس قرار دارند و از جمله طرح هایی که در جلسه شورای اقتصاد به ریاست معاون اول رئیس جمهور برای استفاده از فاینانس و تسهیلات مالی خارجی پیشنهاد شد، طرح انتقال آب شرب و کشاورزی به شهرهای شمال استان خوزستان بوده است.

جهانگیری درباره این طرح گفت: «مسائل استان خوزستان از پیچیدگی و حساسیت فراوانی برخوردار است و دولت اهمیت ویژه ای برای حل مسائل این استان قائل است.» او با تأکید بر اینکه باید حتما برای حل و فصل مسائل مرتبط با آب و فاضلاب استان خوزستان تصمیمات لازم اتخاذ کنیم، استفاده از فاینانس برای آبرسانی به شهرهای شمال استان خوزستان را مثبت ارزیابی کرد و افزود:  «استفاده از فاینانس در طرح هایی که بازپرداخت آن بر عهده دولت است، توجیه مالی ندارد، اما در مورد این طرح به جهت اهمیت و شرایط اضطراری استان خوزستان، دولت از فاینانس استفاده خواهد کرد.»

جهانگیری همچنین با اشاره به تصمیم دیگر جلسه شورای اقتصاد مبنی بر استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای ساخت سه بیمارستان در شهرهای تبریز، شیراز و تهران خاطرنشان کرد: «باید در مصوبه این طرح ها توجیهات اقتصادی، فنی، مالی و زیست محیطی به طور دقیق لحاظ شده و میزان استفاده از تجهیزات ساخت داخل در این طرح ها لحاظ شود.»

معاون اول رئیس جمهور ضمن موافقت با استفاده از فاینانس برای احداث این سه بیمارستان گفت:  «لازم است رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تبصره ای به این پیشنهاد اضافه کنند و متعهد شوند که نحوه اداره این بیمارستان ها به گونه ای باشد که از بازپرداخت اقساط آن در سررسیدهای مقرر اطمینان حاصل شود.»

جهانگیری از دبیرخانه و کمیسیون شورای اقتصاد نیز خواست در تمامی پیشنهادات و طرح هایی که متقاضی استفاده از تسهیلات مالی خارجی هستند، این موارد یعنی توجیهات فنی، اقتصادی، مالی، زیست محیطی و میزان و درصد استفاده از تجهیزات ساخت داخل را مدنظر قرار دهند و در پیشنهادات خود مطرح کنند.

در این جلسه که وزیران نفت، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت، سرپرست وزارت نیرو، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه شورای اقتصاد گزارشی از جلسات کمیسیون این شورا درباره نحوه استفاده از تسهیلات مالی خارجی ارائه کرد و پس از اعمال برخی اصلاحات، دستورالعمل جدید استفاده از فاینانس به تصویب رسید.

پروژه های عمرانی جان می گیرند

همچنین سیدحسن قاضی زاده  هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر با کمبود ۷۰هزار تخت بیمارستانی در کشور روبه رو هستیم و دولت منابع مالی مورد نیاز برای تأمین این تعداد تخت بیمارستانی را ندارد، درخواست این وزارتخانه را برای احداث سه بیمارستان در شهرهای تبریز، شیراز و تهران با استفاده از تسهیلات مالی خارجی مطرح کرد و پس از بحث و تبادل نظر با این درخواست موافقت شد؛ البته مشروط بر آنکه نحوه اداره این بیمارستان ها به گونه ای باشد که از محل درآمد این بیمارستان ها، توانایی بازپرداخت اقساط در موعد مقرر را داشته باشند. براساس گزارش وزیر بهداشت، تسهیلات مورد نیاز بیمارستان ۷۲۳ تختخوابی تبریز ۲۰۳ میلیون یورو، بیمارستان ۱۲۱۶ تختخوابی شیراز بیش از 301 میلیون یورو و بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی تهران ۳۲۳ میلیون یورو است.

استفاده از اوراق مشارکت ریالی یا صکوک اسلامی به مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح های مختلف وزارت نیرو نیز از دیگر مصوبات این جلسه بود. در ادامه این نشست با دو درخواست دیگر ستار محمودی، سرپرست وزارت نیرو موافقت شد که یکی فروش بخشی از اراضی مازاد نیروگاه پرند و دیگری استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای انتقال آب شرب و کشاورزی به شهرهای ایذه، باغملک، هفتگل، قلعه تل، رامهرمز، صیدون و روستاهای مسیر بود که کل تسهیلات آبرسانی به شهرهای شمالی خوزستان ۴۰۶ میلیون یورو و میزان اشتغال زایی این طرح ۵۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۲۰۰نفر به صورت غیرمستقیم است.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی