یکشنبه, 05 شهریور 1396 - 08:35

تورم ملی مرداد؛ 7/9 درصد / شاخص جدید تورم رونمایی شد

فرصت امروز: جواد حسین زاده، معاون اقتصادی مرکز آمار ایران در نشست خبری که صبح روز شنبه در این مرکز برگزار شد با بیان اینکه شاخص های قیمت های مصرفی کل کشور ترکیبی از شاخص قیمت شهری و روستایی است که برای نخستین بار از سوی مرکز آمار منتشر خواهد شد، گفت: از جمله نیازهای توسعه در حوزه  آمار، دسترسی به اطلاعات با جزئیات جغرافیایی است که به همین دلیل مرکز آمار از این ماه شاخص  قیمت های مصرفی کل کشور را منتشر خواهد کرد.

وی افزود: پیش از این اعلام نرخ تورم به تفکیک شهر و روستا انجام می شد و هم اکنون این امکان ایجاد شده تا به صورت کشوری و ملی این آمارها در اختیار سازمان ها و کارشناسان قرار گیرد.

به گفته معاون اقتصادی مرکز  آمار ایران، برنامه جامعی در این مرکز وجود دارد تا آمارهای کلان به تفکیک شهری، روستایی و منطقه ای اعلام شود، چراکه در حال حاضر نیازها به سمت آمارهای جزئی تر و محلی تر سوق پیدا کرده است.

تفاوت معنادار در سطح قیمت مناطق شهری و روستایی

حسین زاده گفت که در ابتدای هر ماه تورم شهری و روستایی از سوی مرکز  آمار منتشر می شود که برای تولید این نرخ تورم به 60 هزار کارگاه شهری و 23هزار کارگاه روستایی مراجعه صورت می گیرد.

وی افزود: در مجموع 350 هزار مظنه قیمتی برای ایجاد این آمار جمع آوری شده که مربوط به 451 قلم در سبد شهری و 259 قلم در سبد روستایی است.

وی ادامه داد: کارشناسان مرکز آمار در 225 شهرستان، 290 منطقه شهری و 517 آبادی برای جمع آوری  مظنه های قیمتی مراجعه می کنند.

معاون اقتصادی مرکز  آمار ایران با بیان اینکه در حال حاضر 20 میلیون نفر یا به عبارتی 26درصد جمعیت کشور در حوزه روستا ساکن هستند، گفت: تفاوت معناداری در سطح قیمت و الگوی مصرف در مناطق شهری و روستایی وجود دارد که باید به آن توجه شود.

26درصد تولید ناخالص کل کشور در مناطق روستایی

حسین زاده همچنین گفت که در طرح هزینه درآمد که هر ساله از سوی مرکز  آمار منتشر می شود ساختار سبد مصرفی خانوارهای شهری و روستایی متفاوت است، به عنوان مثال مسکن سهم 30درصدی در خانوار شهری و سهم 11 درصدی در خانوار روستایی دارد.

وی در ادامه گفت: مرداد ماه تورم ملی 7.9درصد، تورم شهری 7.7درصد و تورم شهری 8.8درصد بوده است. به گفته حسین زاده، حدود 40درصد هزینه روستایی خوراکی و 60درصد غیر خوراکی است، در حالی که در یک خانواده شهری 26 درصد هزینه یک خانواده خوراکی و 74درصد مابقی غیرخوراکی است.

معاون اقتصادی مرکز  آمار ایران با بیان اینکه مناطق روستایی 19درصد در هزینه خانوارهای کل کشور سهم دارند، گفت: 26 درصد تولید ناخالص کل کشور در مناطق روستایی به دست می آید و به همین دلیل توجه به این مناطق بسیار مهم است.

حسین زاده با بیان اینکه سال پایه اعلام حساب های ملی هم اکنون سال 90 است، گفت: در مهرماه سال پایه تورم به سال 95 تغییر خواهد کرد.

وی افزود: با تغییر سال پایه سبد کالای تورم شهری از 451 مورد به 455 قلم افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین مظنه های قیمتی تورم شهری از 220 مورد به 290 مظنه افزایش می یابد.

بانک مرکزی نرخ تورم بر پایه سال آماری جدید را امروز منتشر می کند

از سوی دیگر معاون اقتصادی بانک مرکزی از انتشار نرخ تورم مرداد ماه براساس سال پایه جدید در روز یکشنبه خبر داد.

وی افزود: براساس برنامه ریزی ها، با تغییر سال پایه آماری سبد خانوار برای تعیین نرخ تورم تغییر می کند و کالاها در این سبد حذف یا اضافه می شوند.

وی اظهار داشت: بر این اساس آمارهایی مربوط به شاخص قیمت که پیش از این بر مبنای سال پایه ۱۳۹۰ محاسبه و گزارش می شد، از این پس بر اساس سال پایه ۱۳۹۵ محاسبه خواهد شد. به این ترتیب آمار مربوط به تورم مردادماه سال جاری براساس سال پایه جدید یعنی ۱۳۹۵ منتشر می شود، ضمن اینکه در گزارش های آتی نهاد ناظر بر بازار پول، آمارهای اقتصادی بر مبنای سال پایه ۱۳۹۵ محاسبه خواهد شد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی در گزارش های پیشین آمار مربوط به تغییرات شاخص قیمت را براساس سال پایه ۱۳۹۰ محاسبه می کرد. محاسبه شاخص قیمت و تحولات قیمتی نیازمند وجود یک نقطه مبدا برای مقایسه قیمت کالاهای متفاوت با قیمت ثبت شده در این مبدا آماری است. افزون بر این تغییر الگوی زندگی، جایگزینی کالاهای قدیمی با کالاهای جدید، تغییرات ذائقه مصرفی، تغییر درآمد سرانه و ایجاد نیازهای جدید در گذر زمان باعث می شود ترکیب کالای مصرفی خانوار در طول زمان تغییر کند.

این عضو هیأت عامل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه در حال حاضر سبد شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران براساس سال پایه ۱۳۹۰ مشتمل بر ۳۸۵ سرفصل کالا و خدمت است، افزود: در تجدید نظر به عمل آمده اخیر، ۲ سرفصل حذف، ۲ سرفصل ادغام و ۴ سرفصل به سبد فعلی افزوده شده و مجموعا ۳۸۶ قلم کالا و خدمت انتخاب شده است که براساس قیمت گیری از این اقلام، شاخص تورم محاسبه می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی