پنج شنبه, 02 شهریور 1396 - 20:54

به گزارش سازمان برنامه و بودجه / حداکثر 90 درصد بودجه امسال دولت قابل تحقق است

فرصت امروز: گزارش سازمان برنامه و بودجه از بودجه سال 1396 کل کشور در جلسه روز چهارشنبه هيأت دولت به رياست حسن روحاني رئيس جمهوري بررسي شد.

به گزارش «فرصت امروز»، در ابتداي اين جلسه گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور درباره منابع و مصارف بودجه عمومي شامل عملکرد گذشته و پيش بيني آينده مورد بررسي قرار گرفت و اعضاي دولت به بحث و تبادل نظر درخصوص عملکرد بودجه در دوره 1395-1392، عملکرد دوره پنج ماهه اول و پيش بيني عملکرد

12 ماهه سال 1396، اهم مصارف قابل تامين در سقف منابع قابل تحقق و مدل مهندسی و دستيابي به اهداف اصلي و راهبردي برنامه پرداختند. در اين زمينه رئيس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که به دليل کاهش قيمت نفت در بازارهای جهانی و ثبت متوسط 47 دلار در هر بشکه، پيش بيني مي شود حدود 309 هزار ميليارد تومان از درآمد هاي بودجه امسال دولت محقق شود.

افت قيمت نفت و تاثير آن بر تحقق بودجه سال 96

محمدباقر نوبخت روز چهارشنبه پس از پايان نشست هيأت دولت در جمع خبرنگاران با تشريح دستور کار دولت اظهار داشت: بخش عمده اي از جلسه دولت، صرف بررسي گزارش سازمان برنامه و بودجه درباره پيش بيني منابع و مصارف بودجه امسال شد. وي افزود: با توجه به اينکه در قانون بودجه امسال قيمت هر بشکه نفت 50 دلار ديده شده و ارزش ريالي آن در بودجه منظور شده بود، اما با توجه به افت قيمت نفت، رقم درآمد دولت در قانون بودجه که 346 هزار ميليارد تومان است، قابل تحقق نيست.

معاون رئيس جمهوري، متوسط قيمت نفت در بازارهاي جهاني را 47 دلار در هر بشکه اعلام کرد و با پيش بيني اينکه اين رقم تا پايان سال کمتر هم مي شود، اظهار داشت: در مجموع حدود 309 هزار ميليارد تومان از رقم بودجه امسال قابل تحقق است. نوبخت گفت: در جلسه روز چهارشنبه سازمان برنامه و بودجه، راهکار مورد نظر براي صرفه جويي در هزينه هاي جاري و عمراني را به اعضاي دولت ارائه کرد تا تراز بودجه تامين شود و بتوان امسال را بدون کسري سپري کرد.

وي افزود: پس از قرائت گزارش سازمان برنامه و بودجه و ارائه ارقام واقعي بودجه، اعضاي هيأت دولت نظرات خود را ارائه کردند، اما به دليل اهميت بحث و ضرورت مديريت مالي دستگاه هاي اجرايي تا پايان سال، ادامه بررسي موضوع به جلسه آتي موکول شد.

نوبخت گفت: در اين جلسه دستگاه هاي اجرايي ديدگاه هاي خود درباره برخي طرح هايي که در مجلس در دست بررسي است، مطرح کردند تا نظر دولت درباره موافقت يا مخالفت با اين طرح ها به قوه مقننه منعکس شود.

وي افزود: اغلب اين موارد به دليل بار مالي و مغايرت با اصل 75 قانون اساسي براي دولت قابل پذيرش نبود.

آماده باش براي بررسي و پيگيري لايحه بودجه 97

همچنين در جلسه اخير ستاد بودجه، مديران سازمان برنامه و بودجه بررسي و پيگيري لايحه بودجه 1397 را در دستور کار قرار دادند.

کمتر از چهار ماه ديگر به زمان قانوني تحويل لايحه بودجه سال 1397 باقي مانده و سازمان برنامه و بودجه فرصت دارد تا نيمه آذرماه تمامي مراحل مربوط به تدوين بودجه سال آينده را انجام دهد تا رئيس جمهوري لايحه را تقديم مجلس کند. به روال هر سال امور مربوط به لايحه بودجه در اواسط تابستان به طور جدي تري مورد پيگيري قرار گرفته و فرآيند آن در دستور کار قرار مي گيرد. اين در حالي است که به تازگي جلسه ستاد بودجه در سازمان برنامه و بودجه با حضور رئيس سازمان و معاونان، مشاوران و همچنين مديران دفاتر مربوطه تشکيل شده است. در اين جلسه زمانبندي و بخشنامه بودجه سال آينده مورد بررسي قرار گرفته و به معاونت هاي سازمان ارجاع شده تا نظرات خود را در اين رابطه اعلام کنند، بنابراين در جلسه آينده ستاد بودجه بازتاب بررسي زمانبندي و بخشنامه بررسي شده و در نهايت براي تاييد به شوراي اقتصاد فرستاده خواهد شد.

در صورت تاييد شوراي اقتصاد آنگاه بخشنامه بودجه سال 1397 به تمامي سازمان ها و دستگاه هاي مربوطه ارسال شده تا برآوردهاي خود از بودجه سال بعد را تعيين کنند و در اختيار سازمان برنامه و بودجه قرار دهند. از سوي ديگر بر موضوع بودجه ريزي مبتني بر عملکرد نيز تاکيد شده و پيگيري ها براي حرکت به سمت تهيه بودجه سالانه بر مبناي مبتني بر عملکرد و به عبارتي بودجه ريزي براساس قيمت تمام شده انجام شده است.

اما موضوع ديگر مورد بررسي در ستاد بودجه به شرايط بودجه سال جاري برمي گردد که ابعاد هزينه ها و درآمدها مورد بحث قرار گرفته است و در صورت لزوم صرفه جويي هاي هزينه اي انجام خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی