شنبه, 28 مرداد 1396 - 09:02

نمایندگان مجلس از عمل گرایی و هماهنگی کابینه می گویند / تیم اقتصادی دولت زیر ذره بین مجلس

فرصت امروز: این روزها بحث رأی اعتماد وزرای پیشنهادی دولت در مجلس داغ است و با توجه به شرایط اقتصادی ویژه کشور، انتخاب های رئیس جمهوری برای تیم اقتصادی دولت به طور ویژه از سوی افکار عمومی رصد می شود. پیش از این یکی از مباحث حساس در ارتباط با کابینه دولت دوازدهم، هماهنگی مجموعه اقتصادی دولت با یکدیگر بود که طی روزهای گذشته با توجه به انتخاب های صورت گرفته رئیس جمهوری، این نگرانی تا حد زیادی در بین فعالان حوزه اقتصاد مرتفع شده است. با توجه به اینکه از منظر بسیاری از مدیران کشور در وزارت اقتصاد به تحول نگاه نیاز داریم، به بررسی دیدگاه کارشناسان پیرامون وزیر پیشنهادی اقتصاد به مجلس پرداخته ایم.

تیم اقتصادی دولت عملگراست

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت تیم اقتصادی پیشنهادی دولت دوازدهم می تواند تعامل مثبت و ارزنده ای با رئیس جمهور و معاون اول وی داشته باشد.

محمدرضا تابش اظهار داشت: یکی از ایراداتی که از تیم اقتصادی کابینه پیشنهادی دوازدهم گرفته می شود این است که آقای کرباسیان دکترای اقتصاد ندارد، یا اینکه آقای شریعتمداری بیشتر در حوزه بازرگانی فعالیت کرده است. به نظر من مدیریت بسیار مهم است. در خیلی از کشورها وزیر بهداشت و درمان شان پزشک نیست، بلکه صرفا مدیر است.

وی افزود: تیم اقتصادی که برای کابینه دوازدهم معرفی شده اند همگی افراد عملگرایی هستند که سال ها مدیریت های مختلف داشته اند و در عرصه های اقتصادی سوابق مثبتی دارند.

آقای نوبخت در سازمان برنامه و بودجه است، آقای جهانگیری فرمانده اقتصاد مقاومتی است و آقای زنگنه نیز از افراد باتجربه این تیم است و به نظرم تیم اقتصادی پیشنهادی تیم کارآمد و عامل به کاری است که می تواند تعاملات مثبت و ارزنده هم با شخص رئیس جمهور، هم فرمانده تیم اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

نماینده مردم اردکان در مجلس با بیان اینکه «ارزیابی مثبتی درباره تیم اقتصادی پیشنهادی دولت دوازدهم دارم» گفت: مهم ترین اولویت این تیم در عمل ایجاد اشتغال است، اما باید بستر آن فراهم شود از جمله جذب سرمایه داخلی و خارجی تعامل ایران و کشورهای دیگر افزایش اعتماد مردم به حاکمیت، اصلاح قوانین بانکی و حل مشکلات بورس.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: موتور محرکه اقتصاد جذب منابع است و برای اینکه سالانه یک میلیون شغل ایجاد کنیم نیازمند جذب منابع هستیم، لذا هر آنچه دولت برای نیل به این مقصود انجام می دهد قطعا باید مورد حمایت قرار گیرد.

کرباسیان از مجلس رأی اعتماد بالایی می گیرد

در مورد انتخاب وزیر اقتصاد توسط رئیس جمهوری، شهباز حسن پور بیگلری از نمایندگان مجلس گفت: پیش از این با ایشان در گمرک کار کرده ام و شناخت کاملی از کرباسیان دارم.

حسن پوربیگلری ادامه داد: اولویت کار کرباسیان، احترام به قانون است و تمام دستورها و بخشنامه هایی که در طول ریاست خود در گمرک صادر کرده در راستای اجرای بهتر قانون، تکریم ارباب رجوع، کاهش بوروکراسی و بهبود فضای کسب و کار بوده است.

نماینده سیرجان ادامه داد: به طور مثال با برنامه ریزی ای که ایشان انجام دادند امروز شاهد کاهش زمان ترخیص کالا هستیم که در 30 سال گذشته سابقه نداشته است.

وی تصریح کرد: مهم ترین برنامه وی در دولت بعد پیگیری خصوصی سازی و واگذاری مسئولیت ها به بخش خصوصی است. دنیا به این نتیجه رسیده است که هرچه دولت ها کوچک تر باشند فساد کمتر و بهره وری بیشتر خواهد شد.

حسن پور تاکید کرد: کرباسیان از مجلس رأی اعتماد بالایی می گیرد.

آشنایی کرباسیان با اقتصاد جهانی

محمدرضا نجفی منش، رئیس کمیسیون تسهیل فضای کسب و کار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در خصوص گزینه پیشنهادی دولت دوازدهم برای وزارت اقتصاد گفت: آقای کرباسیان گزینه بسیار مناسبی برای وزارت اقتصاد هستند. ایشان سابقه طولانی مدیریتی در بخش های مختلف اقتصادی کشور اعم از صنعت، نفت، بازرگانی، گمرک و ... دارند و در تمام این فعالیت ها به عنوان مدیری قوی، نوآور و کاملا پاکدست شناخته می شوند.

نجفی منش اظهار داشت: یکی از ویژگی های آقای کرباسیان بی حاشیه بودن ایشان است. کرباسیان همیشه بدون حاشیه با تمام توان حوزه های تحت مسئولیت خویش را مدیریت کرده است. از سوی دیگر وی با اقتصاد جهانی کاملا آشناست. ضرورت شناخت دقیق از اقتصاد جهانی امری است که امروز اقتصاد ایران به آن نیاز دارد.

وی افزود: یکی دیگر از خصوصیات مثبت کرباسیان اشراف کامل وی به صنعت است. کرباسیان مدتی معاون وزارت صنایع سنگین بود و نگاهش به توسعه صنعتی و رشد تولید داخلی کاملا مثبت است.

نجفی منش خاطر نشان کرد: بهبود جایگاه تولید در کشور نیازمند همدلی و همراهی وزارت اقتصاد، وزارت صنعت و نظام بانکی است.

با توجه به همدلی و همسویی دکتر کرباسیان با آقایان شریعتمداری و سیف معتقدم در مجموع شاهد رونق تولید خواهیم بود.

رئیس کمیسیون تسهیل فضای کسب و کار اتاق بازرگانی تاکید کرد: با توجه به دیدگاه های اقتصادی کرباسیان، حضور ایشان در وزارت اقتصاد را موجب تسهیل فضای کسب و کار و رونق تولید می دانم و خواست ما از نمایندگان مجلس رأی اعتماد بالا به ایشان است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی