جمعه, 16 تیر 1396 - 16:30

ابربدهی ها چگونه در اقتصاد ایران شکل گرفتند؟

بررسی ها نشان می دهد که بی انضباطی های مالی دولت های مختلف و شیوه تامین مالی غیرمتعارف در راستای رفع مشکلات بودجه ای و غیربودجه ای موجب انباشت ابربدهی در دولت یازدهم شده است.

به گزارش خبرآنلاین،در سال 92 ذولتی بدهکار تحویل  حسن روحانی داده شد و این چالش بزرگ بدهی ها همچنان لاینحل باقی مانده تا شاید در دولت دوازدهم تعیین تکلیف شود.اما سئوال اینجاست که این بدهی های بزرگ از کجا آمد وچگونه تبدیل به غولی شد؟ پاسخ روشن است: بی انضباطی مالی دولت های گذشته.

تجربه اقتصاد ایران نشان می دهد که یکی از مهمترین متغیرهای تاثیرگذار بر اقتصاد کشور، بی انضباطی های مالی دولت های مختلف و شیوه تامین مالی آنها در راستای رفع مشکلات بودجه ای و غیربودجه ای در کشور بوده است که خود منجر به ایجاد بی انضباطی پولی از مسیر افزایش حجم نقدینگی شده است.

عدم هم ترازی منابع و مصارف سالانه دولت، تعریف تعداد زیادی پروژه های دولتی و اتکای بالای بودجه به منابع ناپایدار، به طور پیوسته منجر به انباشته شدن بدهی های دولت در سال های گذشته شده، تا جایی که در حال حاضر مساله بدهی های دولت به یکی از معضلات جدی نظام اقتصادی کشور مبدل شده است.

در دهه های گذشته، دولت ها به  طور مداوم در تامین نقدینگی مورد نیاز خود به بانک مرکزی و شبکه بانکی وابسته بوده و مطالبات پیمانکاران و فعالان بخش خصوصی همکار با دولت را به تعویق  انداخته اند. 

انضباط مالی و پولی به عنوان اثرگذارترین عامل ایجاد تورم در اقتصاد ایران درست برهمین اساس اجرایی شد.نخستین گام در این مسیر، راه اندازی بازار بدهی و حرکت به سمت تسویه بدهی ها بود. تا قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم، تصویر روشنی درباره حجم و میزان بدهی های دولت به بخش های مختلف وجود نداشت.

در دولت یازدهم حل این موضوع در اولویت قرار گرفت.برای رفع مشکلات و تسویه بدهی های دولت به بخش های مختلف و ایجاد بخش مدیریت بدهی های دولت ابتدا پیشنهاد اوراق بهادارسازی بدهی های دولت و توسعه بازار بدهی جهت خروج غیر تورمی از رکود در دستور کار قرار گرفت.به دنبال آن اسناد خزانه اسلامی برای تسویه مطالبات طلبکاران غیردولتی معرفی شد.

بدهی هایی كه 60 درصد رشد كرد 

بررسی ها نشان می دهد فضای سیاست گذاری دولت در نیمه دوم دهه هشتاد مملو از بی انضباطی های مالی و عدم تقید به منابع و مصارف در حوزه تأمین مالی و دست اندازی دولت به منابع نظام بانکی بود. بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی در سال 1383 معادل 6/103 هزار میلیارد ریال بود که با افزایشی قابل توجه به رقم 1/596 هزار میلیارد ریال در پایان سال 1391 رسیده بود.

اگرچه برخی منتقدان بدهی بخش دولتی در دولت یازدهم را عامل این افزایش می دانند، اما بررسی ها نشان می دهد عمده افزایش صورت گرفته در بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی مربوط به تضمین ها و تعهداتی بوده است که دولت در نیمه دوم دهه 80 در قبال تسهیلات تکلیفی صریح و ضمنی مختلف (دولتی و غیردولتی) ارائه شده و به دلیل این که آنها را پرداخت نکرده است، جریمه های مرتبط با هر کدام از تسهیلات مزبور نیز به صورت مستمر در سرفصل بدهی دولت به شبکه بانکی انباشته شده است.

از این رو، افزایش قابل توجه بدهی های دولت در سال های اخیر نیز نتیجه رفتارهای دولت های نهم و دهم در عدم تقید به منابع و مصارف و نگاه صندوق محورانه به منابع بانک ها  است که نتیجه آن بلوکه شدن بخش قابل توجهی از منابع بانک ها در قالب بدهی های دولت بوده است.

به طوری كه از مجموع 5/1483 هزار میلیارد ریال بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی در پایان آذرماه 1395، رقمی معادل 4/410 هزار میلیارد ریال مربوط به اصل، سود و جرایم اوراق مشارکت بخش دولتی است که تا هشتم اسفند 1395 در پورتفوی شبکه بانکی انباشت شده است.

براین اساس بخش قابل توجهی از این اوراق در سال های قبل از سال 1392 منتشر شده که به محض سررسید شدن، در ترازنامه بانک ها و موسسات اعتباری رسوب کرده است.

انضباط در درآمدهای نفتی

با نگاهی تاریخی به ترکیب منابع بودجه دولت، سهم بالای درآمدهای نفتی خودنمایی می کند. این منابع نفتی به دلیل ماهیت نوسانی و تاثیرپذیری جدی از تحولات قیمت نفت در بازار جهانی همواره دولت ها را در معرض خطر عدم امکان ایفای تعهدات و ایجاد کسری بودجه قرار می دهد.

در مسیر حرکت به سمت افزایش اتکا بودجه دولت به درآمدهای پایدار (مالیات)، سهم مالیات از منابع بودجه عمومی دولت از 5/33 درصد سال 1392 به 9/40 درصد در یازده ماه سال 1395 افزایش و در مقابل سهم فروش نفت و فرآورده های نفتی از منابع بودجه عمومی دولت از 3/41 درصد سال 1392 به 5/28 درصد در یازده ماه سال 1395 کاهش یافت.

نمودار سهم درآمدهای مالیاتی و نفتی از منابع بودجه دولت (درصد)

امید و تدبیر برای عبور از بحران بدهی ها

و در نهایت آنکه با شروع به کار دولت یازدهم و شکل گیری انتظارات مثبت نسبت به تحولات سیاسی و اقتصادی آتی، روند صعودی تورم متوقف شد. همزمان با اجرای اصلاحات سیاستی، تقویت سازگاری میان سیاست های اقتصادی و برقراری ثبات در بازار ارز و صیانت از ارزش پول ملی - حتی در شرایطی که قیمت جهانی نفت خام به شدت افت کرد و درآمدهای نفتی مطابق انتظار محقق نشد که خود از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی در مقابل شوک های بیرونی در دولت یازدهم به شمار می رود- زمینه کنترل نرخ تورم طی سال های فعالیت دولت یازدهم فراهم شد؛ تا جایی که نرخ تورم در خردادماه 1395 در محدوده تک رقمی ( 7/9 درصد) محقق شد.

با استمرار این سیاست تا پایان سال 1395، پس از 26 سال بار دیگر نرخ تورم سال 1395 (9 درصد) در مقطع سال تک رقمی شد.اگرچه نتیجه اعمال این سیاست ها هنوز به حل چالش ابربدهی ها نشده اما کارشناشان پیش بینی می کنند با اعمال سیاست های انظباط پولی،بدهی های دولت در 4 سال آینده تسویه خواهد شد.

دیدگاه‌ها  

0 #1 علی رضا قافله باشی 1396-06-09 16:40
مشکل بدهی های بزرگ فقط مربوط به سیاست ها نیست؟ حرف اصلی را دراین مورد ساختارها می زند ؟ ساختارهایی از جنس عدم بهره وری؟ عقب ماندگی دانش فنی ؟ بالابودن هزینه تولید ؟ما بنگاه هایی داریم که دائما مشتری نقدینگی های سرگردان ریالی وارزی هستند اما هیچ بازدهی در اقتصاد نمی توانند داشته باشند که متاسفانه بخشی از این ساختارها در شرکت های دولتی است؟
ما سرمایه دارنی داریم که به شیوه عهد قاجار منابع و کالا وخط تولید را مدیریت می کنند واین چیزی نیست جز تلف کردن منابع و فرصت ها ؟
ما دائما درحال ازد ست ددان سرمایه ملی با خروج ارز از کشور هستیم وبزرگترین دلیل ان می تواند دو مولفه اصلی باشد ؟ قاچاق کالا و پایین بودن نرخ ارز ؟
تا وقتی این ساختارهای ورشکسته در کشور حرف اول را می زنند هیچ تحول مهمی در کشور بوجود نخواهد امد بلکه این ابر بدهی ها از بخشی به بخش دیگر جابجا می شوند ؟ و هیچ فرقی ندارد که این ابر بدهکارها در وزارت نفت باشد یا وزارت صنایع یا قرارگاه خاتم یا بنگاه های خصوص ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ارسال پاسخ

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی