یکشنبه, 21 خرداد 1396 - 11:42

نظر سنجی اقتصاددانان جهان درباره کاهش نابرابری در جهان / برای کاهش نابرابری چه کارهایی باید انجام داد؟

روش های مختلفی برای کاهش نابرابری اقتصادی پیشنهاد می شود ولی یکی از این روش ها حمایت اقتصادی از طبقات فقیر است. در این بخش اقتصاددانان در مورد بهترین راه های کاهش نابرابری اقتصادی در جوامع صحبت کرده اند.

رافائل پرز اسکامیلا، استاد دانشگاه ییل

برای کاهش نابرابری اقتصادی اولین و مهم ترین راه حل سرمایه گذاری در بخش آموزش کودکان از ابتدای تولد تا قبل از وارد شدن به مهدکودک ها است. البته در سنین قبل از سه سالگی هم توجه به کودکان و مراقبت های متناسب و کافی باعث می شود تا توانایی آنها در مواجهه با شرایط مختلف اقتصادی بالاتر رود و کارایی شان بیشتر شود.

دریافت آموزش مناسب توانایی آنها را در جامعه بیشتر می کند و باعث موفقیت بیشتر شغلی و کسب درآمد بیشتر می شود که به تدریج زمینه ساز کاهش نابرابری های اقتصادی و درآمدی در کشورها است. این سرمایه گذاری می تواند زمینه را برای توسعه اقتصادی فراهم کند و فرصت و انگیزه رشد را افزایش دهد.

مطالعات نشان می دهد به ازای هر یک دلاری که در بخش آموزش  کودکان قبل از سن سه سالگی سرمایه گذاری می شود ۸ دلار منفعت اقتصادی برای کشور ایجاد می شود. از طرف دیگر هزینه های  اجتماعیِ  بی تفاوتی در این زمینه در کشور بسیار زیاد است و هم اجتماع و هم اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد. کیفیت آموزش و کیفیت تغذیه کودکان در سه سال اول زندگی که مغزشان با بیشترین سرعت رشد می کند می تواند در عملکرد فکری و اجتماعی آنها بسیار تاثیرگذار باشد و زمینه ساز افزایش نرخ رشد اقتصادی در کشور شود.

به عنوان مثال در صورتی که کودکان زیر سه سال در کشورهای جنوب صحرای افریقا بتوانند از آموزش مناسب برخوردار شوند نرخ رشد تولید ناخالص داخلی این کشورها ۱۳ درصد بیشتر می شود و نرخ نابرابری اقتصادی طی بیست سال آینده بالغ بر ۱۹درصد کاهش پیدا می کند که مسئله ای بسیار جدی است.

کیت پیکت، اقتصاددان

برای کاهش نابرابری اقتصادی می توان از نظام مالیات ها و پرداخت های انتقالی کمک گرفت. با استفاده این دو سیستم می توان دریافتی افراد بعد از کسر مالیات را به هم نزدیک کرد تا قدرت خرید و توان امرار معاش همه در یک سطح باشد.

به نظر من بهترین ابزار مالیات است. در اغلب کشورهای دنیا نرخ مالیات در سطح پایینی قرار دارد و امکان افزایش آن وجود دارد. البته باید از این مالیاتی که دولت دریافت می کند برای توسعه زیرساخت های شهری و ارائه کالاهای عمومی استفاده شود. از طرف دیگر همگانی شدن آموزش در کشور و همگانی شدن ارائه خدمات بهداشتی و درمانی با کمک این مالیات های کلانِ دریافت شده توسط دولت هم سیاست دیگری است که باید پیگیری شود.

در فضای کاری هم قوانین زیادی وجود دارد که می تواند زمینه ساز کاهش نابرابری شود که از جمله آنها می توان ارائه سهام شرکت به کارکنان و سهیم  شدن آنها در سود را ذکر کرد. ارائه دستمزد بر مبنای نوع کار و میزان کارایی هم مسئله دیگری است که می تواند در ارتقای کیفیت کار و کاهش نابرابری تاثیرگذار باشد.

در حالت کلی باید در نظر داشت که کاهش نابرابری اقتصادی و کاهش نابرابری ثروت تنها از طریق وضع قوانین صحیح و اجرای آنها در درازمدت امکان پذیر است و راهی نیست که یک شبه طی شود.

ریچارد فلوریدا، نویسنده و شهرساز

برای کاهش نابرابری باید از شهرها شروع کرد زیرا شهرها مکان هایی هستند که بیشترین سطح خلاقیت در آنها وجود دارد و در جایی که خلاقیت زیاد است امکان نابرابری هم بسیار زیاد است. افراد خلاق تر معمولا از امکانات بیشتری برخوردار هستند و فرصت رشد بیشتری دارند و به همین دلیل فاصله اقتصادی آنها با دیگر افراد جامعه بیشتر است.

به نظر من ایجاد فرصت برابر در شهرها  وظیفه دولت است، دولت موظف است با ارزیابی نیازهای شهری امکانات لازم را برای مردم فراهم کند و زمینه ساز رشد اقتصادی و فرهنگی شود.در جامعه رشدیافته که مردم از امنیت روانی و اقتصادی برخوردار هستند فرصت و انگیزه رشد اقتصادی و افزایش سطح خلاقیت ایجاد می شود.

ساخت خانه هایی که تامین هزینه خرید یا اجاره آن برای طبقه متوسط امکان پذیر باشد و ایجاد فرصت های شغلی به گونه ای که افراد بتوانند با حداکثر کارایی خود در اجتماع فعالیت داشته باشند از وظایف دولت است که می تواند زمینه ساز کاهش نابرابری اقتصادی و ایجاد یک توازن نسبی در شرایط زندگی مردم شود. از طرف دیگر ایجاد دانشگاه ها و موسسات آموزشی به گونه ای که افراد بتوانند دانش روز را یاد بگیرند و ظرفیت های بالقوه را به ظرفیت های بالفعل تبدیل کنند یک اولویت است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی