سه شنبه, 16 خرداد 1396 - 09:10

بانک جهانی رشد اقتصاد ایران در سال 2017 را 4 درصد پیش بینی کرد / دورنمای اقتصاد جهان

بانک جهانی در جدیدترین به روزرسانی گزارش خود از دورنمای اقتصاد جهان، پیش بینی کرده است که تولید ناخالص داخلی واقعی ایران در سال میلادی جاری حدود 4درصد رشد خواهد یافت.

به گزارش رویترز، بنا به پیش بینی بانک جهانی، تولید ناخالص داخلی واقعی ایران 4درصد در سال ۲۰۱۷ رشد خواهد کرد و این در حالی است که این رقم در مقایسه با گزارش ژانویه این وام دهنده جهانی به میزان ۱.۲ درصد کاهش یافته است.

همچنین در جدیدترین گزارش بانک جهانی، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران در سال ۲۰۱۸ به میزان ۴.۱ و در سال ۲۰۱۹ به میزان ۴.۲ درصد پیش بینی شده است که نسبت به ارقام پیش بینی شده در گزارش ژانویه، به ترتیب ۰.۷درصد و ۰.۳درصد کاهش داشته اند.

اما بانک جهانی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۶ را ۶.۴ درصد برآورد کرد که نسبت به گزارش قبلی این وام دهنده ۱.۸درصد بهبود نشان را می دهد. در گزارش بانک جهانی آمده است که تحریم هایی که آمریکا در اوایل سال ۲۰۱۷ علیه ایران وضع کرد، ممکن است به اعتماد سرمایه گذاران خارجی لطمه بزند.

همچنین ظرفیت مازاد محدود در تولید نفت و دشواری در دسترسی به فاینانس بر رشد اقتصادی ایران به عنوان دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه تاثیر می گذارد، اما عواملی شامل حساب جاری و موقعیت مالی قوی، عوامل جبران کننده ای هستند که از دورنمای رشد پایدار حدود ۴ درصد در فاصله سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ حمایت می کنند.

طبق گزارش بانک جهانی، فشار قیمت های غذا به رشد تورم در ایران کمک کرده و موجب دو رقمی شدن نرخ تورم در مارس سال ۲۰۱۷ شده است. با این همه روند رشد تورم نسبت به نرخ سالانه حدود ۳۵ درصد در سال ۲۰۱۳ همچنان کاهش نشان را می دهد.

آهنگ رشد اقتصاد جهانی شتاب می گیرد

همچنین بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از دورنمای اقتصاد جهان، پیش بینی کرده است که اقتصاد جهانی در سال میلادی جاری ۲.۷ درصد توسعه خواهد یافت و با توجه به رشد فعالیت تولیدی و تجارت، بهبود اعتماد بازار و افزایش قیمت های کالا، نرخ رشد مورد پیش بینی برای اقتصاد جهانی را بدون تغییر نگه داشت.

این برای نخستین بار در چند سال گذشته است که پیش بینی های ژوئن بانک جهانی نسبت به پیش بینی هایی که در ژانویه منتشر شده  به دلیل افزایش ریسک های رشد، کاهش پیدا نکرده  است. بانک جهانی نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۷ را به میزان ۲.۷ درصد پیش بینی کرد که در مقایسه با نرخ ۲.۴ درصد برآورد شده برای سال ۲۰۱۶ افزایش نشان می دهد. نرخ رشد سال ۲۰۱۶ نسبت به گزارش ژانویه به میزان ۰.۱درصد افزایش پیدا کرده است.

طبق گزارش بانک جهانی، اقتصادهای توسعه یافته به خصوص ژاپن و اروپا نشانه های بهبود را نشان می دهد در حالی که بازارهای نوظهور جهان شامل چین، برزیل، مکزیک، هند، اندونزی، ترکیه و روسیه دوباره به پیشبرد رشد اقتصاد جهانی کمک می کنند.

جیم یونگ کیم، رئیس بانک جهانی، در بیانیه ای اعلام کرد: در شرایطی که روند احیای شکننده اما واقعی در جریان است، کشورها باید از این فرصت برای اجرای اصلاحات موسسه ای و بازار به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی و کمک به رشد پایدار در بلند مدت استفاده کنند.

بانک جهانی نرخ رشد مورد پیش بینی برای اقتصاد ژاپن در سال ۲۰۱۷ را به میزان ۰.۶درصد نسبت به گزارش ژانویه افزایش داد و به ۱.۵ درصد رساند. در حالی که پیش بینی کرد نرخ رشد منطقه یورو به ۱.۷درصد خواهد رسید که ۰.۲درصد نسبت به پیش بینی این وام دهنده در ژانویه افزایش داشته است. در هر دو مورد، رشد صادرات و تسهیل پولی به حمایت از رشد اقتصادی کمک کرده است.

بانک جهانی همچنین اعلام کرد که رشد آمریکا نیز بهبود پیدا می کند، اما به دلیل رشد ضعیف این کشور در ابتدای سال که ناشی از کاهش هزینه مصرفی بود، نرخ رشد مورد پیش بینی برای آمریکا ۰.۱ درصد نسبت به گزارش قبلی تنزل یافت و ۲.۱درصد اعلام شد.

براساس گزارش رویترز، نرخ رشد مورد پیش بینی برای اقتصاد چین بدون تغییر ماند و انتظار می رود نرخ رشد اقتصاد این کشور از ۶.۷ درصد در سال گذشته به ۶.۵ درصد در سال میلادی جاری کاهش پیدا کند. طبق پیش بینی بانک جهانی، صادرکنندگان کالا شامل آرژانتین، برزیل، نیجریه و روسیه شاهد پایان رکود و از سرگیری رشد مثبت در سال جاری خواهند بود، اما بانک جهانی هشدار داد محدودیت های تجاری جدید ممکن است روند رشد تجارت را که به نفع بسیاری از اقتصادهای توسعه یافته و در حال توسعه است، مختل کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی