دوشنبه, 19 مهر 1395 - 13:45

فاصله طبقاتی در کدام استان ها بیشتر است؟

براساس اطلاعات مرکز آمار ایران ضریب جینی در دو سال اخیر با شیب ملایمی روند صعودی گرفته است و بیشترین نابرابری ها در شهرهای استان گلستان و تهران میان طبقات مختلف جامعه وجود دارد. آخرین اطلاعات ضریب جینی که توسط مرکز آمار ایران منتشر شد نشان می دهد ضریب جینی در حالی در سال ۱۳۹۴ به ۰.۳۹ درصد رسیده است که این شاخص در سال ۱۳۹۳ معادل ۰.۳۸درصد، در سال ۱۳۹۲ معادل ۰.۳۷ درصد، در سال ۱۳۹۱ معادل ۰.۳۷، در سال ۱۳۹۰ معادل ۰.۳۷ درصد و در سال ۱۳۸۹ معادل ۰.۴۱ درصد بوده است.

فاصله طبقاتی در کدام استان ها بیشتر است

اطلاعات مرکز آمار همچنین گویای آن است که وضعیت ضریب جینی در روستاها بهتر از مناطق شهری است همچنان که در سال ۱۳۹۴ ضریب جینی در روستاها معادل ۰.۳۴ درصد و در شهرها معادل ۰.۳۷ درصد بوده است.

جدول زیر سهم هزینه ناخالص هر دهک را در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ نشان می دهد:

فاصله طبقاتی در کدام استان ها بیشتر استهمچنین اطلاعات مرکز آمار ایران در زمینه ضریب جینی حاکی از آن است که در میان شهرها بیشترین نابرابری به ترتیب در استان تهران با ضریب جینی ۰.۳۸درصد، استان گلستان با ضریب جینی ۰.۳۸درصد، استان فارس با ضریب جینی ۰.۳۶درصد و استان اصفهان با ضریب جینی ۰. ۳۹ درصد است. همچنین بیشترین نابرابری ها در روستاها به ترتیب در استان کرمان با ضریب جینی ۰.۳۶درصد، گلستان ۰.۳۴درصد و آذربایجان شرقی و مرکزی با ضریب جینی ۰.۳۴درصد است. همچنین کمترین نابرابری ها در شهرهای استان یزد با ضریب جینی ۰.۲۵درصد، البرز، آذربایجان غربی، لرستان و ایلام ۰.۲۶ درصد محقق شده است. کمترین نابرابری در روستاهای استان خراسان جنوبی و البرز با ضریب جینی ۰.۲۴درصد، زنجان و آذربایجان با ضریب جینی ۰.۲۵درصد و ایلام و کردستان ۰.۲۶درصد است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی