سه شنبه, 16 آذر 1395 - 09:30

رئیس کل گمرک: از مبادی ورودی قانونی، قاچاق نمی شود

رئیس گمرک ایران از هجمه های وارد بر مبادی ورودی قانونی در خصوص قاچاق انتقاد کرد و گفت: از مبادی ورودی قانونی قاچاق وارد نمی شود و این مسیرها الکترونیکی کنترل می شوند. او که سخنران سی امین نشست مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری بود، از رفتار رسانه ها، برخی سازمان ها و دیدگاه هایی که در خصوص عملکرد گمرک در کشور وجود دارد گلایه کرد.

مسعود کرباسیان که صحبتش را با موضوع «تسهیل تجاری و نقش گمرک و فناوری اطلاعات» شروع کرده بود، از اینکه به گزارش ها و آمارهای جهانی درباره ارتقای گمرک ایران بی توجهی شده و مرتبا در این حوزه اخبار منفی و نادرست منتشر می شود، آن را افتی برای تجارت خارجی ایران دانست.

او گفت: درصد کالاهای وارداتی ما مواد اولیه، ماشین آلات و کالاهای واسطه ای وتنها 10درصد مصرفی است و ما 30 نوع عوارض برکالاها داریم که در هیچ کجای دنیا این طور نیست.

کرباسیان، تعدد قوانین، سازمان ها برای صدور مجوز، معافیت های مالیاتی و رویه های تجاری در ایران که سه  برابر رویه های رایج در جهان است، از دیگر مشکلات تجارت با ایران دانست و گفت: با این وضعیت ایران در حالی که یک درصد جمعیت جهان را در خود دارد، تنها سه دهم درصد سهم تجارت جهانی را از آن خود کرده است.

او با اشاره به توافق انجام شده در سازمان جهانی گمرک، مبنی بر تسهیل تجارت و ترسیم نقشه تجارت در جهان، ایجاد کمیته تسهیل تجارت را در سطح معاونت اول ریاست جمهوری یا در یکی از وزارتخانه ها ضروری و آن را زمینه ساز افزایش سهم ایران در تجارت جهانی دانست.

 به گزارش «فرصت امروز» رئیس کل گمرک ایران ضمن تشریح فعالیت های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجاری در این نشست، روند ترانزیت در ایران را فاقد قاچاق دانست و گفت: ترانزیت فرصت بزرگی برای اشتغال در کشور ماست و 90 درصد از این کار را رانندگان ایرانی انجام می دهند. اما متاسفانه برخی در داخل کشور با اخبار منفی در زمینه ترانزیت، برای این فرصت اختلال ایجاد می کنند.

او درتشریح وضعیت گمرک قبل و بعد از سامانه گمرکی گفت: آمار سالانه ای پیش از این وجود نداشت، 480 هزار کامیون بلاتکلیف و 80 میلیارد تومان فیش جعلی وجود داشت و همه امور دستی و کاغذی انجام می شد، روند ثبت واردات از 26 روز به چهار روز و صادرات از هفت روز به 11 ساعت کاهش یافته است. به گفته او، در این مدت 33 هزار میلیارد تومان صرفه جویی شده و اعتماد مردم به گمرک از 2درصد به 46درصد افزایش یافته است. همچنین 82هزار جی پی اس روی کامیون ها نصب شده است.

کرباسیان پیوستن به WTO را متفاوت از جهانی شدن دانست، در حالی که در کشور این دو هم سطح باهم تعریف شده است. او گفت: رشد سرمایه گذاری خارجی و تجارت جهانی از مهم ترین بحث ها در جهانی شدن است و هیچ کشوری منزوی نمی تواند به توسعه برسد و کشورها برای حفظ مشروعیت و تدوام بقای خود چاره ای جز ورود به فرآیند توسعه با رویکردی جهانی ندارند. او تقویت بخش خصوصی در مناسبات خارجی را از الزامات توسعه در عصر جهانی شدن دانست.

او همچنین از فراهم شدن زمینه برای دسترسی آزاد فعالان تجاری و تولیدی به اطلاعات از طریق اینترنت، امکان پردازش اطلاعات کالاهای وارداتی پیش از ورود، معرفی فعالان مجاز اقتصادی (AEO)، تبادل اطلاعات با کشورهای طرف تجارت، افزایش مشارکت درخصوص تدوین قوانین و مقررات حوزه تجارت، ابلاغ قوانین و مقررات و بخشنامه ها به صورت مکانیزه، ترخیص سریع محصولات فسادپذیر و حساس نظیر مواد غذایی و دارو و اعمال مدیریت خطر (ریسک) در گمرک خبر داد. به گفته او، براساس شاخص لجستیک خارجی، ایران با ۱۸ پله صعود به رتبه ۹۶ و در پارامترهای گمرک نیز ۲۳ پله صعود کرده است.

به گزارش «فرصت امروز» مسعود کرباسیان شامگاه روز دوشنبه در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری حضور یافت و درباره «تسهیل تجاری و نقش گمرک و فناوری اطلاعات» به معرفی دستاوردهای گمرک و تشریح وضعیت این سازمان پس از به کار گیری سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجاری پرداخت. وی همچنین در پایان نشست به سوالات کارشناسان و برخی مسئولان حاضر در نشست پاسخ داد.

دیدگاه‌ها  

0 #1 LSU,N 1395-09-19 15:52
قطعا ایشون حرف رئیس پلیس کل کشور رو نشنیده اند که گفتن 90 درصد قاچاق از مبادی قاونی انجام میگیره و اینهمه کالای قارچ امکان نداره از کوه و کمر وارد کشور بشه
ارسال پاسخ

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی