یکشنبه, 14 آذر 1395 - 08:00

واکنش دولت به تمدید تحریم های آمریکا علیه ایران / «داماتو» تاثیری بر برجام ندارد

وزیر امور اقتصادی و دارایی: تحریم ها قابل برگشت نیست

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را یک توافق بین المللی دانست و گفت که تحریم ها قابل برگشت نیست و دیوار تحریم ها فرو ریخته است.

به گزارش ایرنا، «علی طیب نیا» روز شنبه در همایش بیمه و توسعه در محل برج میلاد تاکید کرد: هر کشوری که تلاش کند تعهدات بین المللی خود را نقض کند، وجاهت خود را از دست می دهد و همراهی بین المللی را همراه خود نخواهد داشت.

وی افزود: ایران همه تعهدات بین المللی خود را در قبال برجام به صورت کامل و سریع انجام داده و مورد تایید محافل مستقل بین المللی قرار گرفته است.

طیب نیا تاکید کرد که انتظار این است طرف های مذاکره هم به طور کامل و سریع به تعهدات خود منطبق با برجام عمل کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین گفت: هرگونه نقض عهد موجب می شود کشور ناقض، وجاهت و اعتبار خود را از دست بدهد.

طیب نیا با یادآوری اینکه ایران در شرایط تحریم و در حالی که قیمت نفت یکی از شدیدترین کاهش ها را تجربه می کرد، توانست به رشد اقتصادی مثبت دست یابد، تورم را کاهش دهد و نوسان های ارز را از بین ببرد، گفت: ملت ایران این دستاوردها را از دست نمی دهد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی می گوید محدودیت های تحریم در حال حذف شدن است و آثار آن را به وضوح می بینیم و شرکت های بزرگ در حال ورود به ایران هستند.

طیب نیا درباره حذف مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه نیز گفت: در اصلاحیه لایحه مالیات بر ارزش افزوده که تا یک ماه آینده به مجلس ارسال می شود، صنعت بیمه همچون بانک ها و بازار سرمایه از مالیات برارزش افزوده معاف می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی مدیریت انواع ریسک های وارده بر اقتصاد را از محورهای سیاست اقتصاد مقاومتی برشمرد و با یادآوری اینکه ابزار رایج برای این پوشش، صنعت بیمه است، گفت: در دنیای امروز بالا بودن ریسک ها و نااطمینانی، بیشترین نقش بازدارنده را در رشد اقتصاد کشورها دارد.

طیب نیا افزود: رفع این مشکلات و بازدارندگی ها از طریق ارتقای توان ریسک در مدیریت کشور، کمک قابل توجهی به ضریب تاب آوری اقتصاد کشور و دستیابی به رشد اقتصادی پایدار ایفا می کند و به همین دلیل یکی از معیارهای پیشرفته بودن کشورها، بالا بودن ضریب نفوذ و توسعه بیمه در آن کشور است.

وی در عین حال تاکید کرد: همه ریسک ها بیمه پذیر نیستند و ما نیز انتظار فراتر را از صنعت بیمه کشور نداریم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دولت یازدهم یکی از اولویت ها را کاهش ریسک های کلان و مدیریت ریسک های عام قرار داد که قابلیت پوشش را توسط شرکت های بیمه ندارد.

طیب نیا تاکید کرد: از این رو تعیین تکلیف پرونده هسته ای ایران برای کاهش تکانه های خارجی بر اقتصاد کشور از ابتدای دولت یازدهم در دستور کار دولت قرار گرفت و موفق شد از حقوق حقه ملت ایران دفاع کند و طرف های مذاکره کننده حق ایران را در برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته ای به رسمیت شناختند و در نهایت تحریم ها براساس قطعنامه شورای امنیت لغو شد.

وی ادامه داد: دولت موفق شد نوسان های ارز و تورم بازار را مهار کند که از مصادیق ریسک های عام در فعالیت اقتصادی است زیرا در جامعه ای که نرخ ارز نوسان شدید داشته باشد، پیش بینی پذیری از آینده فعالیت اقتصادی سلب می شود و سرمایه گذاران نمی توانند نتیجه سرمایه خود را پیش بینی کنند، از این رو سرمایه گذاری به اندازه کافی انجام نمی شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تک رقمی شدن نرخ تورم اظهار داشت: مصداق دیگر توجه دولت به ریسک های عام، کاهش نرخ تورم در سه سال گذشته و نیز کاهش مستمر نرخ سود بانکی در تناسب با نرخ تورم بود که هزینه فرصت قبول ریسک در فعالیت اقتصادی را کاهش می دهد.

طیب نیا تاکید کرد: دولت همه توان خود را برای مدیریت ریسک های عام به کار گرفته است و آنچه می ماند ریسک های خاص و بیمه پذیر هستند که مدیریت آن به صنعت بیمه بازمی گردد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: ثبات متغیرهای اقتصاد کلان و کاهش ریسک ها در کنار مزایای اقتصاد ایران برای سرمایه گذاری، مزایای مستقیمی برای صنعت بیمه کشور دارد، زیرا مهار تورم و نرخ سود بانکی بر کاهش بار شرکت های بیمه به ویژه در بیمه های زندگی موثر است و به آنها در رقابت با سایر نهادهای مالی کمک می کند.

طیب نیا تاکید کرد: دولت با تمام توان تلاش خود را برای استمرار کاهش ریسک های عام به کار می گیرد و جا دارد فعالان صنعت بیمه با رویکردی فعال و با افزایش فعالیت در حوزه تحقیق و توسعه به افزایش بیمه های ریسک پذیر و افزایش فروش بیمه نامه ها اهتمام ورزند.

وی گفت: شرکت های خصوصی می توانند در محصول خود نوآوری و تنوع داشته باشند که زمینه افزایش نفوذ صنعت بیمه را در پی دارد.

***

روحانی در دیدار نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه:

نباید اجازه داد کشوری طبق امیال خود اقدامی برای تضعیف برجام انجام دهد

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام  والمسلمین حسن روحانی روز گذشته «لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه را به حضور پذیرفت و در این دیدار، پس از استماع گزارش فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین در خصوص آخرین تحولات منطقه ای و از جمله تازه ترین تحولات میدانی در مبارزه با تروریسم در سوریه، اظهار کرد: همفکری و همکاری خوبی که میان تهران – مسکو در این عرصه وجود دارد تا تحقق هدف نهایی که ریشه کن شدن تروریسم و برقراری صلح و ثبات کامل در منطقه است، ادامه می یابد.

وی تصریح کرد: موضوع سوریه از طریق مذاکره سیاسی و احترام به اراده مردم که تصمیم گیر اصلی و نهایی درباره آینده سوریه هستند و همچنین حفظ تمامیت ارضی آن کشور قابل حل است.

روحانی همچنین تاکید کرد: حمایت از مردم غیرنظامی و کمک به آوارگان و مردم آسیب دیده از جنگ یک ضرورت انسانی است و باید برای آن از هیچ تلاشی فروگذار نکرد.

رئیس جمهوری تروریسم را خطری بزرگ برای منطقه و جهان برشمرد و بر ضرورت ادامه همفکری و همکاری تنگاتنگ ایران و روسیه در سوریه برای مبارزه با تروریسم در منطقه تاکید کرد.

روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود، با ابراز خرسندی از روند رو به گسترش روابط تهران – مسکو در حوزه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت: بی تردید همکاری های دو کشور در مسائل دوجانبه به نفع دو ملت و در مسائل منطقه ای به نفع صلح و ثبات منطقه ای خواهد بود.

وی همچنین توافق هسته ای را محصول کار هفت کشور و در راستای صلح و امنیت جهانی ذکر و بیان کرد: همه باید برای حراست از دستاوردهای این توافق تلاش کنند و نباید اجازه داد کشوری طبق امیال خود اقدامی برای تضعیف توافق انجام دهد.

روحانی در پایان تصریح کرد: ایران همواره به تعهدات بین المللی خود پایبند بوده و خواهد بود و برای پایداری برجام، سایر اعضای گروه 1+5 نیز باید به طور کامل به تعهدات خود عمل کنند.

«لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه نیز در این دیدار نظرات رئیس جمهور روسیه و همچنین گزارشی از آخرین رایزنی های انجام شده و تحولات میدانی در سوریه را به رئیس جمهوری ارائه داد.

وی با بیان اینکه پوتین برای اعتمادی که میان دو دولت و دو ملت ایران و روسیه وجود دارد ارزش زیادی قائل است، بر تقویت همفکری و همکاری تهران – مسکو در مسائل منطقه ای و جهانی تاکید کرد و گفت: موضع روسیه در قبال برجام موضعی ثابت و مستحکم است و هیچ دلیلی برای تضعیف آن وجود ندارد.

روحانی 16 آذر به دانشگاه تهران می رود

دکتر روحانی همچنین در آخرین سال ریاست جمهوری خود در دوره اول همزمان با روز دانشجو در جمع دانشجویان، در دانشگاه تهران حاضر می شود. انتظار می رود مطابق روال معمول در این مراسم نمایندگان تشکل های دانشجویی در حضور رئیس جمهور دغدغه ها و پرسش  های خود را درباره فعالیت های دانشجویی و مسائل روز کشور مطرح کنند. سال گذشته نیز روحانی به مناسبت 16 آذر در دانشگاه صنعتی شریف حاضر شده بود.

***

ظریف: تمدید تحریم ها اثر اجرایی ندارد و فقط بی اعتباری آمریکا را نشان می دهد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در ششمین کنفرانس «قلب آسیا» عازم هند شده بود، در فرودگاه مورد استقبال سفیر جمهوری اسلامی در هند قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، ظریف که در رأس هیاتی اقتصادی و سیاسی به هند سفر کرده است، در بدو ورود به هند در جمع خبرنگاران در مورد تمدید تحریم های 10 ساله علیه ایران از سوی سنای آمریکا گفت: این کاری که در سنا انجام شد در صورتی که به امضای رئیس جمهور آمریکا هم برسد، اثر اجرایی ندارد و از نظر جامعه بین المللی بی اعتباری دولت آمریکا را نشان می دهد که برخلاف تعهدات خود عمل می کند.

او همچنین گفت: نیازی نداریم در سه کشور چین، هند و ژاپن خیلی وارد گفت وگو در این زمینه شویم زیرا اثری بر کارآفرینان این سه کشور که تمایل به سرمایه گذاری در ایران دارند، نخواهد داشت.

این در حالی است که ولی داداشی، عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی خواستار حضور ظریف و صالحی در جلسه علنی مجلس برای ارائه توضیحات درباره مصوبه اخیر سنا و اقدام متقابل احتمالی در این رابطه شد.

کاخ سفید: وزیر خارجه آمریکا می تواند تحریم های مرتبط هسته ای را مستثنی کند

یک سخنگوی کاخ سفید گفت: ما بر این باوریم که تمدید قانون تحریم های ایران ضروری نیست، اما همچنین معتقدیم این قانون تداخلی با توافقی که با ایران امضا شده است، ندارد.

به گزارش ایسنا، اریک شولتز سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز جمعه خود در پاسخ به سوالی درباره تمدید قانون تحریم های ایران در کنگره آمریکا و اینکه دولت ایران آن را نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) می داند، گفت: ما پیش از این هم گفته ایم که تمدید قانون تحریم های ایران غیر ضروری بود و تمرکز ما روی هدف اصلی مان یعنی ادامه اجرای دقیق و موفقیت آمیز توافق هسته ای با ایران قرار دارد.

براساس گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، شولتز در ادامه گفت: ما بر این باوریم که تمدید قانون تحریم های ایران ضروری نیست اما علاوه بر این، معتقدیم این اقدام تداخلی با برنامه جامع اقدام مشترک که میان ایران و گروه 1+5 حاصل شد، ندارد. بنابراین من انتظار دارم رئیس جمهور این قانون را امضا کند.

وی تصریح کرد: همان طور که می دانید، در این قانون ماده ای وجود دارد که به وزیر امور خارجه اجازه می دهد تحریم های مرتبط هسته ای را مطابق با این قانون و تعهدات مان طبق برجام لغو کند. این چیزی است که ما از روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک تاکنون انجام داده ایم و تا زمانی که ایران نیز به تعهداتش پایبند می ماند، ما نیز طبق تعهداتی که داریم به این کار ادامه خواهیم داد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت: مادامی که ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای پایبند باشد، ما نیز چنین خواهیم کرد. اما باید به روشنی بگویم که نگرانی های ما درباره فعالیت های ایران در منطقه، برنامه موشکی بالستیک این کشور و دیگر نگرانی هایمان از بین نرفته است. ما از اینکه در واکنش به این فعالیت ها دست به اقدام زده ایم، شرمنده نیستیم که شامل تحریم هایی قوی و سخت می شود و قرار نیست تغییر کند.

کری: توافق هسته ای الگویی است برای حل دیگر مسائل منطقه ای

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که روش به کار گرفته شده برای حل و فصل مسئله هسته ای ایران، الگویی است که می تواند برای حل مسائل دیگر در لیبی، سوریه، یمن و تمامی کشورهای خاورمیانه نیز به کار گرفته شود.

به گزارش ایسنا، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی خود در کنفرانسی در ایتالیا برای بحث و تبادل نظر درباره مسائل جاری در کشورهای حوزه دریای مدیترانه بار دیگر با تکرار ادعاهای بی اساس غرب و آمریکا علیه برنامه هسته ای گذشته کشورمان گفت که ایران تا پیش از توافق هسته ای تنها چند ماه تا تولید بمب اتم فاصله داشت.

بنا به گزارش صدای آمریکا، کری افزود: جهان در حال پیشرفت است و توافق هسته ای با ایران که یکی از بزرگ ترین چالش ها را در خاورمیانه از میان برداشت، گواهی بر این پیشرفت و همگونی جهانی است.

او در ادامه بدون توجه به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران گفت: یادتان باشد زمانی نه چندان دور یک برنامه هسته ای شتاب گیرنده در ایران در حال اجرا بود. ایران تنها چند ماه فرصت می خواست که به توانایی تولید بمب اتمی دست یابد.

ایران برای تولید ۱۰ تا ۱۲ بمب اتمی، اورانیوم غنی شده داشت؛ حدود ۱۲ هزار کیلوگرم، اما تصمیم گرفت تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر سازمان های جهانی این مقدار را به ۳۰۰ کیلوگرم برساند.

توافق هسته ای با ایران، تمامی مسیرها را برای تولید سلاح هسته ای در ایران حتی در بحبوحه تنش های منطقه ای، مسدود کرد. همزمان فرصت های اقتصادی برای مردم ایران باز شد و اکنون ایران شاهد رشدی ۴درصدی است. به این ترتیب می بینیم که یک منبع بالقوه برای تنش در خاورمیانه بر طرف شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا اظهار کرد: هیچ کس قول نداده بود که تمامی مشکلات با ایران حل و فصل می شود اما حقیقت این است که توافق رعایت شده است. دستاورد گفت وگو با ایران الگویی است که در صورت اجرا، چشم انداز حل مشکلات در لیبی، سوریه، یمن و دیگر کشورهای خاورمیانه را روشن تر می کند.

به گزارش ایسنا، کری این اظهارات را یک روز بعد از تصویب طرح تمدید 10 ساله قانون تحریم های ایران در مجلس سنا مطرح کرد. این طرح روز پنجشنبه با 99 رأی موافق و بدون رأی مخالف به تصویب رسید. مجلس نمایندگان آمریکا هم پیشتر این طرح را با 419 رأی موافق و تنها یک رأی مخالف تصویب کرده بود.

مصوبه کنگره آمریکا برای تمدید دوباره قانون تحریم های ایران برای یک دوره 10 ساله دیگر، برای تبدیل شدن به قانون برای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ارسال می شود.

کاخ سفید اعلام کرده است که انتظار می رود اوباما مصوبه کنگره را امضا کند.

وزیر خارجه انگلیس: حامی برجام هستم

وزیر امور خارجه انگلیس با تاکید بر اینکه برجام در مسیر درستی رو به جلو قرار دارد، گفت: تلاش برای برقراری روابط جدید اقتصادی با ایران در صدر سیاست های لندن در آسیا قرار دارد.

به گزارش ایسنا، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس در سخنرانی خود در اندیشکده چتم هاوس مستقر در لندن درباره سیاست خارجی این کشور، تاکید کرد: انگلیس از تقویت تجارت با ایران حمایت می کند و تلاش برای برقراری روابط جدید اقتصادی با ایران در صدر سیاست های ما در آسیا قرار دارد.

او در پاسخ به سوال یکی از حضار درباره اولویت های دولت و اینکه میان برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) و روابط خارجی بر مبنای مناسبات دوجانبه کدام یک نزد او از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ گفت: وظیفه ما در وزارت خارجه این است که با دوستان و شرکای مان در اتحادیه اروپا تعامل داشته باشیم و اطمینان یابیم که آنها درک می کنند که روابط دوجانبه ما با آنها قرار است اگر قوی تر نشود، به همان قوتی که اکنون دارد، باقی بماند. همچنین روابط ما با اتحادیه اروپا همچنان ادامه خواهد داشت.

تصمیم برگزیت به این معناست که ما قرار است در مسیری که در آن تعامل و مشارکت بیشتر در جهان داریم، دیده شویم. جانسون در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه انگلیس بیرون از اتحادیه اروپا که برای خود نقشی جهانی تعریف می کند، چه نقشی می تواند در آشتی دادن آمریکا و ایران بازی کند؟ اظهار کرد: من حامی تقویت روابط با ایران و برجام هستم. من فکر می کنم این توافق، در مسیر درستی رو به جلو است و ما باید با دولت آمریکا در این باره صحبت کنیم تا ببینیم موضع آنها چیست و بر نقاط مثبت این روند تاکید کنیم.

رشد تجارت از جمله دستاوردهای مثبتی است که میان انگلیس و ایران شاهد آن هستیم. البته حجم آن هنوز به میزانی نیست که ما می خواهیم اما این روند رو به افزایش است. این موضوعی فوق العاده است.

من در سخنرانی خودم زیاد از تجارت صحبت کردم زیرا به نقش آن کاملا باور دارم و من فکر می کنم که تجارت با ایران اکنون بسیار حائز اهمیت است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی