چهارشنبه, 03 آذر 1395 - 09:30

رئیس اتاق تهران در دیدار با بازرگانان اتریش / حل مشکلات بانکی در گرو تصمیم مستقل اروپا است

مینو گله: رئیس اتاق بازرگانی تهران در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی ایالت اشتایر مارک اتریش گفت  اروپا باید با اتخاذ سیاستی مستقل هر چه سریع تر مشکلات بانکی را حل و فصل کنند.

مسعود خوانساری در گفت وگو با همتای اتریشی اش افزود:  ما از اتریشی ها انتظار داریم هر چه سریع تر برای حل مشکلات بانکی اقدام کنند تا زمینه لازم برای اجرایی شدن تفاهم نامه های تجاری فراهم شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی «فرصت امروز»، خوانساری با اشاره به تاریخچه روابط دو کشور این روابط را قدیمی و پایدار ارزیابی کرد و گفت: برای فعالیت اقتصادی بین دو کشور زمینه بسیار خوبی ایجاد شده و امیدواریم در کنار روابط قوی دیپلماتیک ارتباطات اقتصادی هرچه سریع تر توسعه یابد.

رئیس اتاق تهران با اشاره به اینکه اقتصاد ایران می تواند مکمل اقتصاد اروپا باشد، گفت: حضور ایرانی های سرمایه گذار مقیم اتریش در سطوح بالای سرمایه گذاری می تواند پشتوانه خوبی برای همکاری های تجاری میان دو کشور باشد.

او سفرهای متعدد هیات های تجاری اروپایی به ایران را نشانه پتانسیل بالای اقتصادی ایران برای اروپا قلمداد کرد و توضیح داد که قرار گرفتن ایران در میانه شاهراه غرب به شرق، شمال به جنوب اهمیت و جایگاه کشور را دو چندان کرده است. 

فعالان و صنعتگران اتریشی در روزهای دوشنبه و سه شنبه میزبان همتایان ایرانی شان بودند. اعضای اتاق های بازرگانی استان های کرنیت و اشتایرمارک با هیات های تجاری ایرانی که به سرپرستی مسعود خوانساری به این کشور سفر کرده اند به مذاکره و گفت وگو نشستند. اتریش از نخستین کشورهایی بود که بعد از برجام دست همکاری به ایران داد.

از آن زمان تا به امروز سرمایه گذاران و تجار این کشور سفرهای متعددی به ایران داشته اند و قراردادهای مهمی بین اتاق های بازرگانی دو کشور به امضا رسیده است و حال این دوستی و همکاری اقتصادی که با پایان یافتن مذاکرات هسته ای از سر گرفته شده به نیمه راه رسیده است و دو طرف می دانند که مشکلات بانکی هنوز کاملا حل نشده اما مذاکرات شان را ادامه می دهند شاید به این امید که این مانع بزرگ هم برداشته شود.

ادامه روند ارتباطات حکایت از آن دارد که قرار است پایه های روابط پایدار هدفمندی را رقم بزنند اما حال کجای راه هستند.

میلاد علی نقی یکی از اعضای هیأت ایرانی در این باره به «فرصت امروز» گفت: ما با کشورهای آلمان،  ایتالیا، انگلیس و ژاپن روابط همکاری را شروع کرده و توانستیم مجوزهای لازم را برای کسب نمایندگی اخذ کنیم و در نشست و گفت وگو با اتریشی ها قصد داریم در زمینه های مختلف تولید و مونتاژ قطعات جانبی مذاکراتمان را شروع کنیم.

او ادامه می دهد که در ایالت اشتایر مارک فعالیت های خودرویی بیشتر از دیگر ایالت های این کشور است که در مرحله اول با واردات شروع خواهیم کرد و ما این روند را با کمپانی های دیگر داشته ایم و فکر می کنیم در اتریش مذاکراتمان بر همین محور متمرکز شود. 

تینا فیروزی از دیگر اعضای هیأت ایرانی که در زمینه تجهیزات پزشکی فعالیت می کند، توانسته در ایالت گراس کشور اتریش با هلدینگ های بزرگی در زمینه تجهیزات پزشکی مذاکراتی داشته باشد و امیدوار است در این زمینه به زودی ارتباطاتش با شرکت های مورد نظر آغاز شود.

هیات بازرگانی ایرانی به سرپرستی مسعود خوانساری از دو روز پیش برای انجام مذاکرات تجاری به کشورهای اتریش و آلمان سفر کرده و دیروز در دومین روز از این سفر نشست مشترکی با اعضای اتاق بازرگانی ایالت اشتایرمارك داشت که مهم ترین برنامه این نشست جلسات مذاکرات رودرروی شرکت های ایرانی و اتریشی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی