چهارشنبه, 17 آذر 1395 - 08:10

رئیس جمهوری تاکید کرد / تنها راه توسعه کشور، جذب سرمایه و تکنولوژی است

دکتر روحانی همان طور که قرار بود روز گذشته به مناسبت روز دانشجو به دانشگاه تهران رفت و در حضور دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت و دکتر فرهادی وزیر علوم و جمعی از رؤسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و جمعی از دانشجویان سخنرانی کرد. این مراسم همان طور که انتظارش می رفت با حاشیه هایی همراه بود.

به گزارش ایسنا، عده زیادی از دانشجویان که امکان حضور در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران را نداشتند، زیر باران در محوطه این دانشکده از طریق ویدئوپروژکتور سخنرانی های این مراسم را دنبال کردند.

در مراسم روز دانشجوی امسال تقریبا تمامی تشکل های دانشجویی اعم از اصولگرا و اصلاح طلب به خصوص تشکل های اصولگرا دغدغه ها و نگرانی های خود را نسبت به مسائل جاری کشور در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... به گوش رئیس جمهور رساندند.

در این زمینه وضعیت اقتصادی کشور، بیکاری، توجه به نشاط در فضای دانشگاهی، وضعیت نشریات دانشجویی، حمایت از نخبگان، موضوع برجام، سیاست خارجی، وضعیت خوابگاه ها، وضعیت آموزش عالی و دانشگاه آزاد، جلوگیری از نهادینه شدن اشرافیت در جامعه، فساد اقتصادی، واگذاری املاک نجومی شهرداری، ممنوع التصویری برخی چهره های سیاسی، مقابله با بی قانونی، رسیدگی به پرونده حمله به سفارت عربستان و برخی مسائل صنفی و سیاسی از مهم ترین محورهای سخنرانی تشکل های دانشجویی در این مراسم بودند.

عده ای از دانشجویان از تشکل بسیج دانشجویی، ضمن انتقاد از عملکرد دولت در زمینه اقتصادی و همچنین مسئله برجام با در دست داشتن پلاکارد و سر دادن شعارهایی با عنوان «دولت خط تولید تشکل های یکبار مصرف»، «74 سال استقلال جنبش دانشجویی مسلمان»، «زندگی مردم را با برجام گره زدید حالا با نقض برجام گره های معیشت مردم چه می شود» و «آمریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر» اعتراض خود را به سیاست های دولت در عرصه های مختلف بیان کردند و در نهایت نیز این دانشجویان با سر دادن سرود «یار دبستانی من» رئیس جمهور را بدرقه کردند.

و آنچه رئیس جمهور گفت

دکتر روحانی در سالن فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران درباره برجام و تصویب تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران، دستاوردهای دولت تدبیر و امید و فعالیت تشکل های دانشجویی صحبت کرد.

رئیس جمهور با اشاره به موفقیت دولت در مسئله هسته ای تاکید کرد: موفقیت ها برای دولت نیست، بلکه برای ملت ایران و رهبر ایران است و ما هیچ قدمی در مسئله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم.

روحانی با بیان اینکه روزهای بسیار سختی در این سه سال پشت سرگذاشته شده است، یادآور شد: به حول و قوه الهی، پشتیبانی مردم و رهبر معظم انقلاب، مشکلات باقی مانده را هم پشت سر خواهیم گذاشت. به اعتراف همه کشورها هیچ کشوری نبوده که در عرض دو تا سه سال برابر قدرت های جهانی از حقوق ملتش به خوبی دفاع کند و این مسئله برای یک جناح و حزب نیست.

او با اشاره به صحبت های دانشجویان بیان کرد: یکی از عزیزان می گفت تحریم ها ترک هم برنداشته اما فرض کنید ترک برداشته است و ما می توانیم نفت مان را بفروشیم. در مقطعی که وزیر نفت ما کار بزرگی در اوپک کرد،  دوستی حرفی گفت که قشنگ نبود. در مقطعی ما می توانستیم 970 تا یک میلیون بشکه نفت بفروشیم،  اما الان 2 میلیون و 300 هزار بشکه شده است. آیا این خوب است یا بد؟ کشور می تواند نفت را به هر مقداری که می خواهد تولید و صادر کند. تمام کشورهای دوست ما از برجام خوشحالند چون می توانند با ما به راحتی تبادل داشته باشند.

روحانی در ادامه یادآور شد: در تحریم ها به جز بانکی بقیه تحریم ها به طور کامل و صددرصد برداشته شده است. در بانک ها با بانک های کوچک و متوسط در دنیا کار می کنیم و تعدادی از بانک ها هستند که هنوز می ترسند، اما در دوران تحریم باید با صرافی ها کار می کردیم که خطراتی داشت و هزینه اش بالا بود.

  او با اشاره به اینکه طرف مقابل شش کشور هستند، اظهار کرد: بعضی از آنها با ما دوست و بعضی رابطه خوبی دارند. آمریکا هم دشمن ماست و تا جایی که بتواند می خواهد به ما فشار بیاورد. ممکن است تخلف کنند و می کنند. مورد اخیر داماتو (ISA)  است که دو حالت دارد،  اگر اجرایی شود نقض فاحش و سریع برجام است و با عکس العمل تند ما مواجه خواهد شد و در برخورد با نقض برجام نظر واحد در کشور وجود دارد و هیچ اختلافی نیست.

رئیس جمهور اضافه کرد: اما اگر رئیس جمهور آمریکا امضا کند و بعد آن را تعلیق کند، (خودشان می گویند ویو) حتی این مقدار را ما تخلف از برجام می دانیم و در برابر همین مقدار هم عکس العمل نشان می دهیم. فردا (چهارشنبه) جلسه هیأت نظارت بر برجام خواهیم داشت و عکس العمل را مشخص می کنیم. به دوستان خوب و انقلابی عرض می کنم که نگران و دلواپس نباشند. حتما از حقوق ملت دفاع خواهیم کرد و برای آرمان های آینده خود با همه توان ایستادگی می کنیم.

او با اشاره به اینکه در نقد علیه دولت دقت شود، عنوان کرد: دقت کنید جملاتی که به کار می برید درست باشد. همه می دانیم که دروغ حرام است و چیزی نباید غیر واقعی باشد. گفته می شود امید دولت به برجام بوده است اما در سال 92 که برجام نبود، آیا نتوانستیم تورم را یک قدم پایین بیاوریم.

در پایان سال 93 تورم 45 درصد به 35 درصد رسید. سال بعد قول دادیم که تورم را 25 درصد می کنیم که به جای آن 15 درصد شد و قول دادیم تا 96 تورم را تک رقمی می کنیم حتی بعضی دوستان گفتند چرا قول می دهید؟ گفتیم محاسبات ما این گونه می گوید و اگر نشد از مردم عذرخواهی می کنیم. اما از خرداد امسال تورم را تک رقمی کردیم.

روحانی همچنین بیان کرد: ما نباید کار هم را تخریب کنیم. اساس انصاف و اخلاق این است که اگر کار خوبی انجام شده بگوییم که این کار خوب است و اگر این گونه بود بهتر می شد. برای نخستین بار در 60 سال گذشته صادرات غیر نفتی بر واردات پیشی گرفته و امسال هم تا اینجای کار همین طور است. البته ما از یک رکود عمیق رنج می بریم. اما در سال های 91 و 92 که رشد ما منفی بود و در سال 93 به رشد 3 درصد رسیدیم، یعنی از رکود عبور کردیم. در سال 94 به خاطر کاهش قیمت نفت دچار تنگناهای زیادی شدیم.

رئیس جمهور افزود: تمام کشورهای تولید کننده نفت در سال 94 و 95 از ذخایرشان استفاده کردند اما 20 درصد از درآمد نفتی را در صندوق توسعه ریختیم. معنی اقتصاد مقاومتی این است که به گونه ای بسازیم تا در شرایط فشار و سختی بتوانیم راه مان را پیش ببریم. تورم ونزوئلا به خاطر همین نفت 400 تا 700 درصد بود. ما نباید کار صحیح را فراموش کنیم چون امید به آینده اصل است.

روحانی همچنین تاکید کرد: بله ما مشکل داریم اما اگر مردم بگویند فایده ای ندارد و امیدشان از بین برود، خلاف انقلاب و پیشرفت نظام است. دولت هر سال بیش از 700 هزار شغل جدید ایجاد کرده است.

در هر سال یک میلیون و 200 هزار ورودی داریم و 500 هزار نفر بیکار می شوند. ببینید در سال های قبل اشتغال خالص ما 12 هزار و 14 هزار یعنی تقریبا صفر بوده است. در حالی که این 700 هزار که گفتم اشتغال خالص است. الان تقریبا یک میلیون و 200هزار جویای کار داریم که 65 درصد آنها خانم ها هستند.

او با بیان اینکه کل بودجه سال 96،  320 هزار میلیارد تومان است، اضافه کرد: این رقمی نیست، بودجه عمرانی سال 91، 11 هزار میلیارد بود و امسال 62 هزار میلیارد دلار است. اما باز هم در برابر این کشور عظیم چیزی نیست. دولت از این به بعد نمی تواند دولت سرمایه گذار باشد بلکه باید انتظام گر،  هدایت کننده و ناظر باشد. هر چه بگوییم اوضاع خراب است سرمایه گذاران فرار می کنند. ما برای نفت و گاز 200 میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم، که دولت به تنهایی نمی تواند و برای مان مهم آوردن سرمایه و تکنولوژی است.

او تاکید کرد: برای حل مشکلات دانشگاه باید نقاد باشد و با بیان احسن، حتی از بقیه قوا هم به نظر می تواند انتقاد کند. نقد حق شماست و دانشجو باید نقاد باشد.

او اضافه کرد: از طرفی به ما راه حل بدهید و به ما کمک کنید، چراکه بار علم و فناوری روی دوش شما است. در علم و فناوری وضع مان خوب است. درآمد شرکت های دانش بنیان 15 هزار میلیارد تومان بوده و تا پایان امسال 20 هزار میلیارد تومان خواهد شد. صادرات دانش بنیان در سال91 یک میلیون دلار بوده که الان 52میلیارد تومان است. البته تنها با مقاله کار درست نمی شود، در قدم های بعدی باید تجاری سازی صورت گیرد.

روحانی در بخش اول صحبت های خود گفت: 16 آذر روز دانشجو و دانشگاه و روز حرکت عظیم ضداستبدادی و ضداستعماری است که از همین دانشگاه تهران، توسط عزیزترین دانشجویان از جمله شهیدان قندچی، شریعت رضوی و بزرگ نیا، آغاز شد و شهدای این روز پرچم ایستادگی، مقاومت و استقلال را از این محل برافراشتند. این روز به همه دانشجویان و جوانانی تعلق دارد که حاضرند خود را فدای کشور و استقلال و آزادی آن کنند.

روحانی سخنرانی های نمایندگان تشکل ها و طیف های مختلف دانشجویی و لحن های گوناگون را زیبا دانست و با بیان اینکه عظمت دانشجو و دانشگاه به نقادی و نقد دانشجویان شیرین است، خاطرنشان کرد: از دانشگاه همین طور توقع می رود، چرا که زیبایی دانشگاه به زبان باز، گویا و نقاد آن است.

او با یادآوری روزهایی که حرکت انقلابی در دانشگاه تهران شکل گرفت، افزود: دانشگاه تهران در آن روزی که سرتاسر تبدیل می شد به شعار علیه استبداد و استعمار بسیار زیبا و با عظمت جلوه می کرد.

مطهری: برای حل مشکل حصر با رهبری و محصوران دیدار می کنیم

روز گذشته علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس هم با حضور در دانشگاه امیرکبیر به سوالاتی درباره موضوعاتی چون مسئله حصر، حساب های قوه قضاییه، اعدام های سال 67 و قتل های زنجیره ای پاسخ داد. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در تاریخ 15 آذر هم به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه کرمان حضور یافت و درباره مسائلی چون لغو سخنرانی اش در مشهد و برجام صحبت کرد.

به گزارش ایلنا، مطهری در دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه مبارزه با استبداد داخلی و خارجی فقط مختص یک زمان خاص نیست، گفت: ما این عقیده را داریم که نظام جمهوری اسلامی مانند پهلوی استبدادی نیست و انتخابات نمونه همین عدم استبداد در کشور است.

او مدعی شد: امروز تا حدودی نشانه های استبداد را در برخی نهادها می بینیم. ما نیازمند نظارت بر نهادها و سازمان ها برای جلوگیری از استبداد هستیم.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: دانشجو باید تحولات جامعه را رصد بکند و در جای خودش فریاد بزند.

مطهری با اذعان به این مسئله که برخی افراد کاسه داغ تر از  آش شده اند، تصریح کرد: رهبر انقلاب حتی در مورد آرزوی سلامتی برای ایشان در پروازهای هواپیمایی خواهان حذف این جمله شدند اما برخی مقاومت کردند و باز هم الان استفاده می شود یا رهبری گفتند کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها برقرار شود اما الان سخنرانی ها را لغو می کنند، مردم اینها را می بینند. اینها به نظام و جایگاه رهبری ضربه می زند.

فرزند شهید آیت الله مطهری گفت: من فکر می کنم باید مسئله حصر هرچه زودتر حل شود، این نمی شود که ما هر چند وقت دور هم جمع بشویم و این صحبت را مطرح کنیم. در حال حاضر رفع حصر جزو مطالبات بخش زیادی از جامعه ما است. ما صحبت هایی انجام دادیم تا وفاق ملی به وجود آید. یکی از مشکلات آزادی این افراد، نظر و عقیده برخی مسئولان است که اگر آنها معذرت خواهی نکنند یا توبه نکنند نظام و رهبری ضربه می خورند. این ایرادی ندارد که برخی در مورد سال ٨٨ نظر دیگری غیر از نظر محصوران داشته باشند اما اینکه اینها شش سال در حصر بودند نه با قانون منطبق است نه با تعالیم دینی.

مطهری گفت: ما برنامه داریم ضمن ملاقات با رهبری و سپس دیدار با محصوران این مشکل را حل کنیم.

نماینده مردم تهران در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه شخصی بودن حساب های قوه قضاییه به طور کامل تکذیب شده است، تصریح کرد: در زمان آیت الله یزدی از رهبری مجوز می گیرند که این پول ها برای حل مشکلات مالی قوه قضاییه سپرده گذاری شود. اینطور که ما تحقیق کردیم حساب ها به اسم ایشان نبوده است. اما چون این حساب ها شخصی بوده باعث سوال برای نماینده  شد که آن حاشیه ها را ایجاد کرد و در واقع نمایندگان فقط سوال کردند، اما پاسخی که داده شد بسیار تند بود و نیاز به این همه خشونت نبود.

او در پاسخ به سوالی درباره اعدام های سال ٦٧ گفت: بعد از عملیات مرصاد برخی زندانیان با مجاهدین اعلام همبستگی کردند. همان موقع این سوال پیش آمد که با این مخالفان مسلح چه برخوردی بکنیم. از امام حکم گرفتند که دقیق متن آن یادم نیست. قرار شد این افراد احضار شوند و آخرین موضع آنها را در مورد سازمان بپرسند. در نهایت قرار شد اگر این گروه سه نفره متفق القول بر این بودند که این فرد بر حمایت خود از مجاهدین اصرار دارد حکم اعدام فقهی آنها صادر شود.

او ادامه داد: ما این را پرسیدیم که آیا این اعدام ها شامل دیگر گروه ها و نیروهای چپ بوده که گفتند چنین چیزی نبوده است. در حالی که برخی می خواستند این مسئله را به همه گروه ها ربط بدهند، رئیس جمهور آن زمان آقای خامنه ای جلوی این تندروی را گرفتند.

مطهری در پاسخ به سوالی در مورد حکم احمد منتظری گفت: دادگاه روحانیت مستقل است و زیر نظر قوه قضاییه نیست. ایشان یک سندی منتشر کردند که به نظر من ایرادی ندارد، چرا که مردم باید بدانند چه اتفاقی صورت گرفته است برهمین اساس معتقدم حکمی که به ایشان داده شده سنگین است.

او درباره قتل های زنجیره ای نیز گفت: نظام با این مسئله برخورد و قبول کرد که مسئولیت با خودش است، مثل الان عده ای با این تفکر که با پیروزی خاتمی و رشد روشنفکری، نظام در خطر افتاده است سرخود عمل کردند. این تفکر تمام نظام نبود و بخشی کوچکی از آن، این اعتقاد را داشت. عاملان قتل های زنجیره ای گفتند انجام این قتل ها برای ایجاد ترس در بقیه بوده است.

مطهری در جمع دانشجویان امیرکبیر گفت: قوه قضاییه هر انتقاد به خودش را که وارد نداند، می گوید جرم است.

او ادامه داد: کار نماینده سوال است و قرار نیست همه سوالات درست باشد همان طور که از وزرا سوال می شود. نمی توان سوال پرسیدن را تشویش، افترا و جرم بدانیم اما قوه قضاییه چون قدرت دارد با سوال کننده می تواند برخورد کند. من با قوه قضاییه صحبت کردم، اینها اصلا قانون نظارت بر نمایندگان را قبول ندارند اما ما ملزم به اجرای قانون حتی قانون بد هستیم. آقای صادقی هم بهتر بود فردای آن روز به دادگاه نرود اما خب ایشان استدلال داشتند که امکان سوء استفاده وجود دارد.

مطهری با اشاره به اینکه عارف نقش مهمی در مدیریت فراکسیون امید دارد، گفت: این فراکسیون فعالیت های مثبتی داشته؛ الان از سه عضو کمیسیون شوراها دو نفر از فراکسیون امید هستند و در کمیسیون احزاب هر دو نفر از امید هستند، تمام اینها نیازمند کارهای پشت صحنه و لابی کردن است. عارف زیاد علنی کار نمی کند اما فعالیت وی مثبت است.

مطهری در کرمان: دستگاه قضایی قانون نظارت بر رفتار نمایندگان را قبول ندارد

مطهری روز دوشنبه در دانشگاه کرمان درباره لغو سخنرانی اش در مشهد گفت: از حدود دو ماه پیش قرار بود برای سخنرانی در روز عاشورا به مشهد بروم که به دلیل اینکه امکانش فراهم نبود، آن مراسم به روز اربعین موکول شد.

او با تاکید بر اینکه برای برگزار کنندگان مراسم شرط کرده بود که تنها در مورد حادثه کربلا صحبت خواهد کرد، گفت: اصلا تصور نمی کردم که این برنامه این قدر حساسیت  زا باشد.

او به مخالفت دادستانی مشهد در شب اربعین با مکان مراسم اشاره کرد و گفت: برگزارکنندگان محل برنامه را عوض کردند و قرار شد در محل سالن ایران خودرو این مراسم برگزار شود اما خبر دادند پلیس به محل سخنرانی آمده جوانان را از سالن خارج و سالن را هم پلمب کرده است. حتی پلیس به دانشگاه علوم پزشکی رفته و دیگ های غذایی که برای پذیرایی تدارک دیده شده بود را با خود برده و چند چهارراه آن طرف تر، غذاها را بین مردم پخش کرده بود.

 مطهری به صحبت های دادستان مشهد مبنی بر اینکه احتمال وقوع جرم در این سخنرانی بوده اشاره کرد و گفت: اگر این مسئله بخواهد ملاک شود فردا جلوی سخنرانی رئیس جمهور را هم می گیرند و این بسیار حرف نادرستی است. دادستان اگر احتمال جرمی می دهد باید مسئله را در شورای تامین مطرح کند و رئیس شورای تامین که فرماندار یا استاندار است، تصمیم می گیرد برنامه لغو شود یا برقرار بماند و دادستان به تنهایی نمی تواند اقدام کند.

نایب رئیس مجلس درباره چرایی تصویب برجام در ۲۰ دقیقه در مجلس قبل و اینکه اقدام احتمالی ایران در برابر تمدید تحریم های آمریکا علیه ایران از سوی کنگره این چه خواهد بود، اظهار کرد: ۲۰ دقیقه هم برای تصویب برجام در مجلس زیاد بود، چرا که مجلس در جزییات این گونه توافقنامه ها نمی تواند ورود کند. مجلس تنها می تواند همه توافقنامه را تایید یا رد کند.

او تمدید تحریم ها علیه ایران را شیطنت آمریکا دانست و تصریح کرد: به نظر می رسد تلاش لابی رژیم صهیونیستی و عربستان این است که ترامپ را قبل از هر مناقشه دیگر بین المللی ابتدا با ایران درگیر کنند؛ ما باید به هوش باشیم که خواست آمریکا اتفاق نیفتد. تلاش آنها بر این است که کاری کنند ایران برجام را نقض کند تا بتوانند به راحتی برجام را منتفی کنند.

مطهری برجام را موافقت نامه مثبت و مفیدی برای جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد و افزود: به خاطر این موفقیت آمریکا درصدد برهم زدن آن است از این رو ما باید هوشیارانه عمل کرده و احساسی نشویم که اگر قرار است برجام نقض شود، ابتدا آنها برجام را نقض کنند.

نایب رئیس مجلس همچنین در مورد مسائل پیش آمده برای محمود صادقی نماینده مردم تهران گفت: آقای صادقی از قبل شاکی خصوصی داشت ولی آن چیزی که مهم بود، سوال وی در مورد حساب های رئیس قوه قضاییه از وزیر اقتصاد بود. به همین دلیل دادستانی او را احضار کرد اما صادقی حاضر نشد که به همراه آنها برود.

او ادامه داد: طبق قانون هر نماینده ای که به قوه قضاییه احضار می شود، این احضاریه ابتدا باید در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شود و چنانچه مسئله خارج از حیطه اختیارات نمایندگی باشد، هیأت نظارت به نماینده می گوید که در مرجع قضایی حاضر شود.

نائب رئیس مجلس با انتقاد از عمل دادستانی در اقدام به جلب محمود صادقی گفت: قوه قضاییه نمی تواند یک نماینده را بدون نظر هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان جلب کند. قوه قضاییه براساس این قانون هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان را قبول ندارد؛ می گویند تشخیص مصداق جرم منحصرا در اختیار قاضی است و نمی شود آن را به یک شورای هفت نفره واگذار کرد. این در حالی است که حتی اگر ما قانون را هم قبول نداشته باشیم باید آن را اجرا کنیم.

مطهری گفت: نمایندگان سوالات بسیاری در مجلس می پرسند که خیلی از آنها هم وارد نیست؛ اگر قرار باشد همه این سوالات توهین قلمداد شود هر روز باید نمایندگان بین مجلس و دادستانی در رفت و آمد باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی