شنبه, 20 آذر 1395 - 09:20

در سفر رئیس دفتر رئیس جمهور به سوییس انجام شد / تشریح انتظارات ایران از بانک ها و بازرگانان سوییس

رئیس دفتر رئیس جمهور در سفر به سوییس با «رئیس اتحادیه بانکداران»، «اعضای اتاق بازرگانی استکهلم، اتاق بازرگانی بین الملل سوئد و شورای بین الملل صنایع سوئد» و «اعضای شورای بین الملل صنایع» این کشور دیدار کرد.

محمد نهاوندیان در این دیدارها ضمن تشریح فرصت های سرمایه گذاری در اقتصاد ایران برای فعالان اقتصادی از بانک های سوییسی خواست برنامه های خود را برای توسعه روابط بانکی با ایران با سرعت بیشتری دنبال کنند. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، نهاوندیان در دیدار با رئیس اتحادیه بانکداران گفت: باتوجه به اقبال و تمایل شرکت ها و بنگاه های بزرگ اقتصادی جهان برای توسعه روابط و تعامل اقتصادی با ایران و سرمایه گذاری در این کشور، بانک های سوییسی می توانند در حوزه تامین مالی و پشتیبانی های بانکی، نقش موثر و بیشتری را ایفا کنند.

نهاوندیان در این دیدار اقتصاد ایران را «رو به رشد و نوید بخش» توصیف کرد و بیان داشت: علاقه مندی زیادی از سوی کشورهای جهان برای گسترش همکاری های تجاری و سرمایه گذاری در ایران وجود دارد. به همین لحاظ بانک های ایرانی مدت ها قبل از توافق برجام برنامه های جامعی را برای همکاری های بانکی تدوین کرده بودند و به محض انجام توافق تلاش کرده اند با فراهم آوردن شرایط و الزامات، گسترش روابط بانکی و پولی با سایر کشور ها را مهیا کنند. بنابراین باتوجه به ثبات اقتصادی پدید آمده و چشم انداز پایدار و روشن اقتصاد ایران، همکاری با ایران می تواند فرصتی طلایی محسوب می شود.

نهاوندیان با اشاره به حضور مسئولان بانک مرکزی ایران و برخی مدیران عامل بانک های کشور در جلسه، آمادگی ایران را برای برداشتن گام های عملی در همکاری های بانکی و پولی اعلام کرد.

در همین حال هربرت جی شایت، رئیس اتحادیه بانکداران سوییس نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدارش با رئیس دفتر رئیس جمهور ایران، پیشرفت های اقتصادی صورت گرفته در ایران پس برجام را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: بانک های سوییسی آماده گسترش همکاری های بانکی و پولی در چارچوب برجام هستند.

وی افزود: ایران برای ما به عنوان یک اقتصاد مهم و ارزشمند شناخته می شود و همکاری با بانک های ایرانی برای ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از این نظر مایلم به نمایندگی از بانکداران سوییس علاقه مندی خود را برای توسعه همکاری های مالی و بانکی با بانک های ایران اعلام کنم.

اصلی ترین شاخص های اقتصاد امروز ایران

نهاوندیان در نشست با اعضای اتاق های بازرگانی استکهلم و اتاق بازرگانی بین الملل سوئد دو مولفه «روبه رشد» و « پایدار»  بودن را اصلی ترین شاخص های اقتصاد امروز ایران برشمرد و از صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی سوئد برای آشنایی و مطالعه دقیق و بهتر فرصت های اقتصادی کشورمان دعوت به عمل آورد. 

او در تشریح فرصت های مغتنمی که برای همکاری و تعامل بین دو کشور در حوزه های مختلف اقتصادی ایران وجود دارد از حوزه های انرژی، کشاورزی، صنعت و تجارت و حمل و نقل نام برد و اظهار کرد: در حالی که شرکت های سوئدی به دنبال گسترش راهکارهای توسعه همکاری های تجاری با دنیا هستند، این حوزه ها از بهترین گزینه ها برای این فعالان اقتصادی محسوب می شود.

نهاوندیان یادآور شد: تمام نگرانی های مطرح شده در توافق هسته ای غیر واقعی و ساختگی بوده است و توانستیم از طریق همکاری و مذاکره این نگرانی ها را مرتفع سازیم. این توافق حاصل تعامل سازنده و گفت و گوهای موثر سیاسی همه طرف های مذاکره از جمله کشورهای اروپایی بود که با رفع تحریم ها شرایط را برای فعالیت های گسترده اقتصادی مهیا کرد.

نهاوندیان همچنین مشکل مراودات بانکی با ایران را به دلیل جریمه های گذشته آمریکا و برخی محدودیت های اوفک مورد اشاره قرار داد و گفت: این ملاحظات سبب شده است تا بانک ها و موسسات مالی غرب با احتیاط بیشتری عمل کنند، اما باید در نظر داشت.

براساس برجام تمام تحریم های بانکی مرتبط با فعالیت های هسته ای برداشته شده وتحریم های آمریکایی که به شرکت ها و بانک های اروپایی مربوط می شد نیز لغو شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی