پنج شنبه, 04 آذر 1395 - 10:40

حضرت آیت الله خامنه ای اعلام کرد / اجرایی شدن تمدید تحریم 10 ساله آمریکا علیه ایران نقض برجام است

رهبـــر معظـــم انقـــلاب اســـلامی بســـیج را «لشکر انقلاب» و «مظهر مردم سالاری دینی» و متکی بر بصیرت خواندند.

حضرت آیت الله خامنه ای صبح روز چهارشنبه در دیدار هزاران نفر از بسیجیان، با تاکید بر لزوم برنامه ریزی دقیق و مبتنی بر تشکیل هیأت های اندیشه ورزی برای هم افزایی لایه های مختلف بسیج به منظور حضور پرقدرت و تاثیر گذار در عرصه های گوناگون جامعه، گفتند: روحیه بسیجی یعنی خدا را همواره درکنار و همراه خود دیدن، و دچار ناامیدی و افسردگی، و بن بست نشدن؛ بنابراین در پاسخ افراد ضعیف النفس که دچار ترس از دشمن و روحیه «نمی توانیم» شده اند، می گوییم با اتکاء به قدرت الهی و باور قدرت حضور مردم، می توان بر همه مشکلات فائق آمد و از هیچ قدرتی هم نهراسید.

ایشان در ابتدای سخنان خود، راهپیمایی باشکوه اربعین را «پدیده ای تاریخی» و نشان دهنده «دست قدرت الهی» خواندند و خاطرنشان کردند: در پدیده ها و خیزش های ماندگار و عظیمی همچون راهپیمایی اربعین یا نمونه هایی نظیر تسخیر لانه جاسوسی، 9 دی 88 و اعتکاف ها که برخاسته از تبلیغات نیستند، دست خداوند روشن تر از هر جای دیگری دیده می شود.

ایشان پیروزی انقلاب اسلامی را نمونه دیگری از این پدیده های الهی برشمردند و خاطرنشان کردند: این دست الهی در حضور مردمی و شکل گیری انقلاب اسلامی کاملا مشهود و برجسته بود و امام بزرگوار نیز فرمودند؛ من در طول انقلاب همواره دست قدرت الهی را در پشت حرکت عظیم مردمی می دیدم.

رهبر انقلاب اسلامی، حضور میلیونی مردم در پدیده الهی راهپیمایی اربعین را نشانه «عشق و جاذبه همراه با بصیرت» دانستند و افزودند: به زائرانی که موفق به این کار بزرگ شدند، خوشامد و زیارت قبول می گوییم و از مردم عراق که این جمعیت عظیم را با محبت، پذیرایی و اداره کردند، تشکر می کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه، بسیج را از پدیده های شگفت آور دوران انقلاب اسلامی برشمردند و افزودند: امام بزرگوار ما با تعلیم و الهام الهی، این شجره طیبه را پایه گذاری کرد و سرنوشت انقلاب را به دست جوانان سپرد.

ایشان با اشاره به امانتداری جوانان در انتقال نسل به نسل «روحیه انقلابی»، گفتند: با وجود آنکه جوانانِ امروز، دوران انقلاب و امام (ره) را درک نکرده اند اما با همان روحیه انقلابی و با بصیرت، آگاهی و تجربه ای فراتر از جوانان اول انقلاب، در میدان حضور دارند که این نشان دهنده پیشرفت انقلاب اسلامی است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه «حفظ و پاسداشت انقلاب، وظیفه و مأموریت آحاد ملت است»، جوانان را پیشران و موتور محرکه این حرکت بزرگ دانستند و افزودند: قطعا حرکت بسیجی در کشور ما پیروز است؛ اما شرط تحقق این پیروزی، پیشه کردنِ تقوای فردی و گروهی و انجام عمل صالح است که این دو عامل مهم، موجب جلب نصرت و همراهی خداوند خواهد شد.  رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نمونه قرآنی معارضه و مبارزه حضرت موسی(ع) و برادرشان هارون، با دست خالی علیه قدرت عظیم فرعونی، خاطرنشان کردند: خداوند به موسی (ع) فرمود «نترسیدکه من با شما هستم و می شنوم و می بینم» و پس از آن نیز موسی (ع) در پاسخ به قوم بنی اسرائیل که از دیدن لشکریان فرعون هراسان شده و می گفتند آنها ما را نابود خواهند کرد، گفت «هرگز! پروردگارم با من است و مرا هدایت خواهد کرد».

ایشان، لازمه حفظ همراهی خداوند را تقوا و عمل صالح دانستند و تاکید کردند: اگر لوازم این همراهی الهی را حفظ کنیم، حتی قدرتی با 10 برابر قدرت آمریکا نیز توان غلبه و تسلط را نخواهد داشت.  رهبر انقلاب اسلامی سپس به پنج سرفصل مهم که باید در برنامه ریزی ها و رویه سازی های بسیج مورد توجه جدی قرار گیرند، اشاره کردند.

متکی بودن بسیج به «بصیرت» نخستین سرفصلی بود که حضرت آیت الله خامنه ای به آن اشاره کردند و گفتند: بسیج یک حرکت احساسی صِرف نیست، بلکه متکی بر فهمیدن، دانستن و بصیرت است و این جهت گیری باید همچنان در بسیج حفظ شود.

ایشان با اشاره به برخی افراد که در اوایل انقلاب اسلامی بسیار پرشور و انقلابی بودند امّا اکنون در مقابل انقلاب قرار گرفته اند، افزودند: این افراد به دلیل «نداشتن عمق دینی، حرکت براساس احساسات و هم نشینی با زاویه داران با انقلاب»، فاصله زیادی از انقلاب اسلامی گرفتند و در نهایت در مقابل انقلاب ایستادند.

رهبر انقلاب اسلامی، «بصیرت» را بسیار مهم خواندند و خاطرنشان کردند: علت تاکید مکرر من بر بصیرت در قضایای سال 88 که البته عده ای هم از این تاکید ناراحت شدند، به دلیل اهمیت این موضوع در تشخیص مسیر حق و باطل است. 

حضرت آیت الله خامنه ای، گسترده بودن دایره بسیج برای آحاد ملت و جناحی نبودن بسیج را به عنوان دومین سرفصل بیان کردند و گفتند: بسیج لشکر انقلاب است و اگر دوگانگی هم وجود داشته باشد، آن دوگانه «انقلابی» و «ضدانقلابی» است؛ زیرا حتی «غیرانقلابی» را نیز می توان جذب کرد. 

ایشان با تاکید بر لزوم جذب حداکثری افزودند: البته این جذب حداکثری به معنای استفاده از هر روش و اقدامی نیست، اما هر جناح یا فردی که انقلاب را قبول دارد و در خدمت انقلاب است، بسیج شامل او هم می شود.  رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: بسیج جزو هیچ یک از جناح های انقلاب نیست بلکه بسیج، جریان و رود عظیم جاری به سمت اهداف انقلاب اسلامی است.

حضرت آیت الله خامنه ای لزوم «هم افزایی لایه های مختلف بسیج» را به عنوان سومین سرفصل حرکت بسیج، بیان کردند و افزودند: گستره بسیج شامل قشرهای مختلف مردم است و باید سازوکار مناسبی برای هماهنگی و هم افزایی در آن به وجود آید.

رهبر انقلاب اسلامی در بیان چهارمین سرفصل برای حضور قوی تر و تاثیرگذارتر، به موضوع «مظهر مردم سالاری دینی و اسلامی بودن بسیج» اشاره کردند و افزودند: برخی تصور می کنند مردم سالاری دینی فقط شامل حضور در پای صندوق های رأی و انتخابات است درحالی که این موضوع، یکی از جلوه های مردم سالاری دینی است و معنی واقعی آن یعنی «مردم، سالارِ زندگی جامعه خود براساس دینِ اسلام»، هستند. 

حضرت آیت الله خامنه ای، با تاکید براینکه براساس این تعریف، بسیج مظهر مردم سالاری دینی در همه عرصه ها است، خاطرنشان کردند: با چنین دیدگاهی، اگر بسیج وارد عرصه اقتصاد مقاومتی و علم هم شود، اقتصاد مقاومتی و علم نیز مردم سالار خواهند شد.

پنجمین و آخرین سرفصلی که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند لزوم تشکیل هیأت های اندیشه ورز در دو سطح رأس و بدنه بسیج بود.  حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: وظیفه این هیأت های اندیشه ورز در لایه های مختلف بسیج، طراحی برای مأموریت های مختلف اعم از جنگ سخت و جنگ نرم، و سازندگی و خدمات رسانی است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید براینکه تشکیل این هیأت های اندیشه ورز موجب پویایی و خردمندی و تاثیرگذاری بیشتر و پیشرو بودن بسیج می شود، افزودند: در کنار مجموعه های اندیشه ورز، باید هیأت های رصدگر نیز تشکیل شوند که مأموریت آنها مراقبت از نفوذ نکردن ویروس ها و مورد آسیب قرارنگرفتن سازمان بسیج است

ایشان، این پنج فصل را برای تکامل و ثمردهی مداوم شجره طیبه بسیج ضروری دانستند و تاکید کردند: این سرفصل ها، ناظر به عمل و واقعیت است و باید با برنامه ریزی دقیق، به مرحله اجرا درآیند.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به الگوبرداری از بسیج در برخی کشورهای منطقه و برنامه ریزی دشمن برای ضربه زدن به این الگو، خاطرنشان کردند: یکی از طراحی های دشمن موضوع بسیار مهم «نفوذ» است که بیشتر از یک سال گذشته، بارها درباره آن هشدار داده شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در خصوص چگونگی استفاده از «نفوذ» برای ضربه زدن به بسیج، گفتند: یکی از روش ها، ایجاد خطوط موازی و رقیب برای بسیج است که برخی هم اکنون در کشور به دنبال رقیب سازی برای بسیج هستند.

ایشان به یک نکته دیگر درخصوص بسیج اشاره کردند و افزودند: ما نمی خواهیم بسیج را به عنوان یک رقیب برای قوه مجریه قرار دهیم بلکه بسیج به عنوان یک مکمل و امیدبخش می تواند برای جهت دهی صحیح به قوه مجریه و همچنین کمک در عرصه های عملی حضور داشته باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اظهار ناامیدی بعضی دستگاه های دولتی در برخی زمینه ها، خاطرنشان کردند: چگونه می توان با سابقه ای که از انجام کارهای بزرگ در کشور وجود دارد و با حضور سازمانی همچون بسیج، اظهار ناامیدی کرد زیرا نام بسیج، هر انسان افسرده و ناامیدی را هم امیدوار و با نشاط می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید براینکه در بسیج، هیچ گاه بن بست وجود ندارد، گفتند: یک بسیجی هم ممکن است در برهه ای دچار ترس یا تردید شود اما هیچ گاه دچار بن بست نمی شود زیرا عناصر قدرت بخش و راهنما در بسیج، آن قدر فراوان است که همه نقاط ضعف را تبدیل به نقاط قوت می کنند.

ایشان به مشکلات اقتصادی کشور و نام گذاری امسال به عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اشاره کردند و افزودند: دیروز مسئولان دولت، گزارشی از اقدامات انجام شده، از ابتدای امسال برای تحقق اقتصادمقاومتی ارائه کردند که در آن آمار و ارقام کارهای انجام گرفته، بیان شده بود اما مهم آن است که نتیجه این اقدامات، در صحنه عمل دیده شود.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: بسیج در این خصوص می تواند کمک و نقش آفرینی کند.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل مربوط به ایران و دولت مستکبر آمریکا اشاره کردند و گفتند: ما فعلا امکانی برای قضاوت درباره دولت جدیدی که قرار است سرکار بیاید نداریم، اما دولت کنونی، برخلاف آنچه در موضوع برجام تعهد کردند و تصمیم گیری های مشترک انجام شده، که آن زمان مسئولین به ما اعلام کردند، عمل می کند و تخلفات متعددی را مرتکب شده است.

ایشان با اشاره به تمدید قانون تحریم های 10ساله در کنگره آمریکا، خاطرنشان کردند: اگر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعا نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتما در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: توافق هسته ای یا همان برجام نباید به وسیله ای برای فشار بر ملت و کشور ایران تبدیل شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اظهارات مسئولان کشور و دست اندرکاران برجام که هدف از توافق هسته ای را برداشته شدن فشارها و تحریم ها بیان کردند، افزودند: دولت آمریکا علاوه بر آن قول ها و تعهداتی که در قضیه برجام انجام نداده، یا ناقص عمل کرده است و مسئولان دست اندرکار برجام هم صراحتا به این موضوع اشاره کرده اند، اکنون برجام را وسیله ای برای فشار مجدد بر ایران قرار داده است.

ایشان تاکید کردند: جمهوری اسلامی  ایران با اتکا به قدرت الهی و با باور به قدرت حضور مردم، از هیچ قدرتی در دنیا هراس ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان خاطرنشان کردند: اگر کسانی به تقلید از روحیه های ضعیف بنی اسرائیل بگویند که «نمی توانیم» و از دشمن هراس داشته باشند، ما نیز به تبعیت از حضرت موسی (ع) در پاسخ به آنها می گوییم هرگز این چنین نیست، زیرا خداوند همراه ما است و ما را هدایت خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی