پنج شنبه, 06 مهر 1396 - 07:10

هفت مهر، سالروز آتش نشانی / ضرورت های توجه به مردان آتش و فوالد

هفت مهر ماه را به پاسداشت زحمات نیروهای آتش نشانی ایران در تمام ادوار روز آتش نشانی می خوانند تا اشارتی ابدی باشد به جان فشانی های مردان آتش و فولاد. بی شک تأمین ایمنی شهروندان از اساسی ترین دغدغه های شهرداری محسوب می شود از همین رو همواره آتش نشان ها در حالت آماده باش به سر می برند. فرآیند عملیاتی ایشان معمولا از چشم عموم دور می ماند، به واقع در حریق وقتی همه فرار می کنند، آنها تازه وارد صحنه می شوند.

توجه عمومی در ایران به مباحث ایمنی بعد از حادثه تلخ پلاسکو، جهش چشمگیری داشته و بیش از هر زمان دیگری اهمیت موضوع را باززنده سازی کرده است. بی شک همین دغدغه مندی عمومی اصلی ترین ابزار جهت بهبود کیفیت ایمنی عمومی است.

در استان چهارمحال و بختیاری و شهرکرد نیز شهروندان از این نگرش بی بهره نبوده اند و آشکارا با محورهای اصلی ایمنی همراهی می کنند، از همین رو انگیزه نیروهای آتش نشانی نیز جهت خدمات رسانی بیشتر، صدچندان شده است. حال در این هنگامه تاریخی، بیش از هر زمان دیگری این پرسش مطرح می شود که چقدر متولیان و مدیران استانی به اهمیت موضوع ایمنی اشراف دارند و اساسا آیا خود را یک آتش نشان می دانند؟ وقتی تمام شهروندان و مدیران، مسئولیت پذیری را سرلوحه خود قرار دهند از هیچ کوششی در جهت ارتقای سطح ایمنی عمومی کوتاهی نخواهند کرد و تمام همت حقیقی و حقوقی خود را به کار خواهند بست تا شعار هر شهروند، یک آتش نشان به معنی واقعی کلمه محقق شود. همین ایده آموزش کودکان را نیز تضمین می کند. نسلی نو که شهروندان آینده را می سازند در صورتی که از پایه با مبانی آتش نشانی آشنایی داشته باشند، بی شک در کلیتی به هم پیوسته شهر را از خلا هایی که ایمنی را به خطر می اندازد خالی می کنند.

هفت مهر بهانه ای شده است تا بار دیگر و اما این بار با جدیت بیشتری مطالبه گری در خصوص تأمین ایمنی شهروندان را مطرح کنیم. در شرایط فعلی همگان نسبت به فداکاری آتش نشان ها آگاهی و به کیفیت زحمات ایشان اشراف دارند، اما تا چه حد مدیران استانداری و دیگر ارگان ها در بهبود کیفیت تجهیزات آنها همکاری کرده اند؟

سازمان آتش نشانی شهرداری شهرکرد در جهت افزایش آگاهی شهروندان و ترویج فرهنگ ایمنی و پیشگیری امسال دست به ابتکاری زده و نمایشگاهی متنوع را با بخش های مختلف از قبیل نمایشگاه تجهیزات ایمنی، اطفای حریق، امداد و نجات، حوادث جاده ای و... غرفه کودکان و نمایش آثار کاریکاتور با محوریت آتش نشانی برپا کرده است. در حاشیه این نمایشگاه ثبت نام از آتش نشان های داوطلب نیز صورت می گیرد که شهروندان می توانند از این طریق به صورت جدی با مبانی آتش نشانی آشنا شوند.

این نمایشگاه که در زمین ایستگاه قدیمی آتش نشانی واقع در بلوار حافظ برپا شده است، جان دوباره ای را به این زمین که جزو نوستالژی های مردم شهرکرد به شمار می رود، داده است. مردم این تکه از شهر را جزو جدا نشدنی از آتش نشانی می دانند و سال ها با دیدن آن حس امنیت کرده اند. حال این زمین محلی برای آشنایی بیشتر با خدمات آتش نشانی محسوب می شود. امید است هیچ وقت مردم به جای این ایستگاه قدیمی، چیزی جز یک واحد مجهز آتش نشانی را نبینند، حقیقتا بعضی مکان ها هویت تاریخی شهر را تشکیل داده اند و هیچ کس محق نیست با چنین تصوری بازی کند.

هفت مهر به ما گوشزد می کند که کمبود امکاناتی از قبیل نردبان آتش نشانی، آن هم در مرکز استان که در بخش زیادی از حوادث استانی نقش تعیین کننده ای را ایفا کرده است، یک جور کمبود فاجعه آمیز است. چگونه انتظار داریم بشود به شهری که روز به روز بر تعداد ساختمان های مرتفعش افزوده می شود خدمات ایمنی ارائه داد، وقتی حتی یک نردبان مناسب در اختیار نیروها نیست؟ از طرفی مگر زمان آن نرسیده که با توجه به مثلا حضور شهرک منظریه و گسترش شهر، به ترویج فرهنگ ایمنی توجه بیشتر نشان داده شود؟

خب! آیا بدون تأمین بودجه و امکانات چنین مهمی صورت پذیر است. صدا و سیما آیا موظف نیست در این خصوص با آتش نشانی همکاری داشته باشد؟

امر تعیین کننده دیگر توجه به الزاماتی است که در مورد جذب نیروهای انسانی توانمند در مجموعه مطرح است. قطعا برای خدمات رسانی معنادار و صحیح، خصوصا در مباحث بحرانی از قبیل آتش شانی، جذب نیروهای انسانی حرف اول را می زند. تا چه حد به این حساسیت واقف بوده ایم و مقدمات جذب نیروهای توانمند برای آتش نشانی را فراهم کرده ایم؟

بیاید به بهانه هفت مهر توجه بیشتری به ارزش آتش نشان ها داشته باشیم و اجازه ندهیم ایشان با امکانات کم به حوادث اعزام شوند...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی