چهارشنبه, 05 مهر 1396 - 14:59

دلنوشته های یک کارآفرین (28) بدون کت نمی تونه مدیر باشه!

در شماره های قبل به انواع کسب و کار اشاره کردیم و گفتیم برای موفقیت در کسب و کار های مختلف چه نکاتی را باید رعایت کنی. از اهمیت بازاریابی و برنامه بازاریابی نوشتیم و گفتیم چه باید بکنی تا یه بازاریابی درست داشته باشی. ضرورت خلاقیت و نوآوری را توضیح دادیم و مثال های مختلفی در این زمینه براتون زدیم. از اهمیت مدیریت زمان براتون نوشتیم و برخی از آفت های زمانی را توضیح دادیم. در این شماره به دو آفت زمانی بسیار مهم اشاره می کنیم.

و: پرحرفی در همه حال

بعضی از مدیران شرکت اون قد دوست و رفیق دارن که 24 ساعته دارن از مهمونا پذیرایی می کنن انگار که شغلشون مهمانداریه. شما باید وقت برای فکر کردن، تصمیم گرفتن، مدیریت کردن و برنامه ریزی کردن داشته باشین.  

یه مهمونی داشتم چندی قبل تو دفترم. کارش تموم شد و همراش بهش گفت بیش از مزاحم نشیم دیروقته الان بریم. می دونی چی گفت. گفت: کجا بریم؟ الان اوج ترافیکه اینجا نشستیم و چایی هم که داغه. من از هیچی ناراحت شدم از این ناراحت شدم که اون فرد خودش رو یکی از بزرگ ترین مدیران موفق بازاریابی می دونه که همه چیز رو رعایت می کنه. من تایم گرفتم همین آدم در دفتر من 17 دقیقه در یه نوبت یک ریز حرف زد. بعد از رفتن اونا من دو تا استامینوفن خوردم. بعد می گیم چرا پول در نمیاد.

برادر من به جای اینکه بشینی و سه ساعت از فضل و کرامات خودت در زمینه بازاریابی به من بگی برو یه کار مفید کن، چهار صفحه کتاب بخون. البته ناگفته نذارم این آقا از افتخاراتش اینه که تو عمرش 10 تا کتاب نخونده و همه چیز رو عملی یاد گرفته. احتمالا پرحرفی اونم جز اصولی بود که ایشون عملی یاد گرفتن. جالبه که روزی که اونا مهمون من بودن کولر دفتر خراب بود گفتم لطفا کت تونو در بیارین اینجا گرمه. گفت آره گرمه، اما یه مدیر بازاریابی باید همیشه کت تنش باشه. بدون کت نمی تونه مدیر باشه. حالا تو حق داری قاه قاه به این جور افراد بخندی یا نه؟

ز: استراحت و تفریح

کاسب هم مث همه افراد نیاز به مسافرت و تفریح داره، اما اگه تو می خوای یه کاسب پولدار بشی باید بدونی که در سال های اول کارت تفریح و استراحت رو به حداقل برسونی. بعضی ها کا رو با تفریح اشتباه می گیرن. دوستی داشتم که تو یکی از پاساژها یه فروشگاه کت و شلوار داشت. اون باید هر روز غروبا باشگاشو می رفت. آخر هفته امکان نداشت مهمون نداشته باشه یا مهمونی نره. واسه همین اغلب غروبای پنجشنبه تعطیل بود. ظهرها هم چند ساعتی رو به ناهار و استراحت اختصاص می داد.

صبحها به خاطر اینکه شب دیر می خوابید و باید تمام فوتبالای لیگ های دنیا رو می دید دیر می اومد سر کار. خدا وکیلی این آدم فکر می کنی کاسب بود؟ یه روز که از بازار بد و اوضاع خراب مملکت گفت، عصبانی شدم گفتم تو یکی هیچ چی نگو که کفرمو در میاری. آخه بردار من کار و کاسبی اصول و قاعده داره. تو اگه نمی تونی اجاره مغازه رو در بیاری به خاطر اینه که دو ساعت هم تو مغازه نیستی. یا داری ورزش می کنی یا داری می ری مسافرت، یا مهمونی هستی، یا مهمون داری، یا خونه داری تلویزیون نیگا می کنی.

کسانی که دنبال موفقیت تو کار و کاسبی هستن حتما زندگی نامه یه سری ازکارآفرین های ایرانی رو بخونند ببیند تو همین بازار و تو سن 70،80 سالگی چه جوری کار می کنن و چه قدر تفریح می کنن. موفقیت الکی نیست. برای هر چی باید هزینه بدی برای پول درآوردن هم باید از تفریح و سرگرمی کم کنی. کارآفرینای موفق ایرانی در دهه 70 زندگی، مث یه جوون 20 ساله کار می کنن. تو اگه می خوای تو کاسبی ات موفق بشی و پول در بیاری باید زیاد کار کنی و کمتر استراحت کنی.

کسانی که درک درستی از کار و کاسبی تو ایران ندارند به محض اینه که دیدند فلانی ماشین شیک داره و خونه زیبا، شروع می کنن به بد و بیراه گفتن و اینکه فلانی شانس داره. فلانی پارتی داره. فلان فلان شده پول باد آورده داره. فلانی با دزدی به اینجا رسیده. اما یه بار نمیان زندگی همین آدمو که دارن بهش فحش و ناسزا می دن به دقت نیگاه کنن و ببینن چقدر این آدم زحمت کشیده و هنوز هم می کشه. چقدر شکست خورده، اما بازم بلند شده. چقدر توهین شنیده، اما مقاومت کرده. چقدر رقیب خارجی خواست اونو از گردونه بازار خارج کنه، اما با پشتکار و سختکوشی ایستاد و جا رو خالی نکرد. چقدر از خواب و تفریح و استراحت خودش زد تا امروز تونست این خونه و ماشین و پول رو به دست بیاره.

پس تو اگه می خوای تو کار و کاسبی ات موفق بشی برو زندگی آدم های موفق و ثروتمند رو دقیق بخون و ببین واقعا اینا چقدر از وقت رو به تفریح و سرگرمی و استراحت اختصاص دادند و چقدر کار کردند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی