یکشنبه, 12 شهریور 1396 - 14:13

بازاریابی محتوا برای حضور شرکت های تعاونی در نمایشگاه ها

با عنایت به برگزاری چهارمین نمایشگاه توانمندی های بخش تعاون در هفته تعاون در شهریور ماه سال جاری، مطالبی تحت عنوان بازاریابی محتوا جهت حضور شرکت های تعاونی و همچنین سایر تشکل های بخش خصوصی در نمایشگاه های مختلف، به شرح زیر ارائه می شود.

بازاریابی محتوا یکی از مهم ترین شاخه های بازاریابی است که در سالیان اخیر از سوی شرکت ها و کسب و کارها مورد استقبال گسترده قرار گرفته است. اگرچه اهمیت این نوع از بازاریابی بر کسی پوشیده نیست، اما در حال حاضر تمرکز شرکت ها بیشتر بر تولید محتوای اینترنتی قرار گرفته است، حال آنکه تولید محتوا در حیطه های مختلفی از جمله بازارهای غیر الکترونیک، رویدادها و نمایشگاه ها نیز می تواند صورت گیرد.

معمولا شرکت ها در طول سال در نمایشگاه های زیادی حضور می یابند و جمعیت قابل توجهی از مخاطبان، صاحبان مشاغل و سرمایه گذاران، از محصولات و خدمات شان بازدید می کنند. در این مقاله با تمرکز بر بازاریابی محتوا، راهکارهایی درباره تولید محتوا برای نمایشگاه ها را به شما ارائه می دهیم.

1- از مدت ها قبل به فکر نمایشگاه باشید

شاید لازم باشد برای حضور در نمایشگاه از ماه ها قبل برنامه ریزی کنید. مثلا از پنج ماه قبل شروع به تولید محتوا کنید و برای برنامه های جانبی رویداد، فرا خوان بزنید یا کلیپ های کوتاهی را با محوریت معرفی مزایا و خدمات شرکت منتشر کنید. سه ماه قبل از رویداد نیز می توانید به تدریج شروع به نوشتن مقالاتی در باره موضوع رویداد یا نمایشگاه کنید و آگاهی مخاطبان را در حوزه مورد نظر افزایش دهید. انتشار ایمیل های اطلاع رسانی و ارسال خبرنامه های موضوعی نیز از این زمان می تواند آغاز شود. یک ماه قبل از حضور در نمایشگاه باید در شبکه های اجتماعی حضور پررنگ تری داشته باشید و با استفاده از پست های هشتگ دار، رویداد خود را به همگان بشناسانید.

 2- سوالات مهم را بشناسید و به آنها پاسخ دهید

بسیاری از افراد در رویدادها و نمایشگاه ها حضور پیدا می کنند تا با جزییات بیشتری پاسخ سوالات خود را بیابند. بنابراین شما می توانید با دسته بندی مخاطبان پیش از برگزاری نمایشگاه، سوالات اصلی آنها را شناسایی و محتوای متناسب با نیاز مخاطبان تان را تولید کنید که علاوه بر پاسخ به دغدغه های ذهنی شان، آنها را برای کسب اطلاعات دقیق تر به حضور در نمایشگاه ترغیب کنید. زمانی که مخاطبان تان در نمایشگاه حاضر می شوند، احتمالا سوال هایی درباره نحوه فعالیت شما، نحوه تعامل با مدیران شرکت و همچنین نحوه تعامل تجاری در ذهن دارند که می خواهند جواب آنها را از شما بگیرند، بنابراین با مشتریان خود ارتباط چهره به چهره بگیرید و کاتالوگ ها را نیز مطابق با نیاز و دغدغه آنان تهیه کنید، به نحوی که سوالات احتمالی شان را پاسخ دهید.

3- با مشتریان، به طور ویژه مصاحبه کنید

در نمایشگاه ها ممکن است شخصیت های مهمی از غرفه شما بازدید کنند. شما می توانید با شخصیت های مهم و برخی مشتریان به طور ویژه گفت وگو و از مصاحبه های آنها در تولید محتواهای آتی استفاده کنید و از پتانسیل افراد سرشناس و محبوب برای افزایش اعتبار برند خود استفاده کنید.

4- ظرفیت شبکه های اجتماعی را دست کم نگیرید

شما با حضور فعال در شبکه های اجتماعی می توانید در عرض مدت کوتاهی هزاران و حتی میلیون ها نفر را از حضور خود در نمایشگاه مطلع کنید. توییتر یکی از بهترین شبکه های اجتماعی است که مدیران و افراد تأثیرگذار شرکت ها در آن حضور دارند. می توانید تا قبل از حضور در نمایشگاه، اطلاعاتی را درباره برنامه های برندتان در آنجا منتشر کنید و بعد از برگزاری رویداد هم بهتر است گزارشی از کارهای صورت گرفته را به مخاطبان خود ارائه دهید. با استفاده از اینستاگرام هم برای به اشتراک گذاری گزارش تصویری لحظه به لحظه کمک بگیرید.

5- از قالب های مختلف برای تولید محتوا استفاده کنید

استفاده از ویدئو یکی از جذاب ترین و بهترین راه های بازاریابی محتواست. تصورتان را از بازاریابی محتوا تنها به مقاله و محتوای متنی محدود نکنید. درصد زیادی از ترافیک اینترنت کاربران در فضای مجازی اختصاص به دیدن ویدئوها دارد. علاوه بر این از ابزارهای گرافیکی مانند اینفوگرافیک ها و حتی عکس ها و پوسترها نیز می توانید برای معرفی و انتقال پیام استفاده کنید. شما می توانید یک معرفی کامل از شرکت و خدماتی که ارائه می دهید، در قالب مقاله بین مراجعه کنندگان منتشر کنید. همچنین در همان مدت زمانی که در نمایشگاه حضور دارید، می توانید دنبال کنندگان زیادی را برای شبکه های اجتماعی خود جمع کنید. استفاده از یک مانیتور و نشان دادن ویدئوهایی برای معرفی بیشتر نیز می تواند مراجعه کنندگان زیادی را به سمت غرفه شما بکشاند.

بهانه ها سد راه شما هستند، برای من موفقیت مدیون این بوده که هیچ وقت بهانه ای نیاوردم.  (فلورانس ناتینگهال)

کارشناس ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی