شنبه, 11 شهریور 1396 - 10:08

دانشجویان هندی استارت آپی می شوند

سانجای ویجایاکومار: «امروزه با توجه به رشد سریع فناوری، کسب وکارهای سنتی تا حدی جایگاه خود را از دست داده اند، بنابراین تنها راه موفقیت و بهره مندی از فرصت های شغلی بهتر، هماهنگی با فناوری های روز است.»

در سال های اخیر، تمرکز گفتمان ملی هندوستان، بر معضل بیکاری در این کشور بوده است. در کشوری که یکی از جوان ترین جمعیت ها را در میان اقتصادهای جهانی دارد، اشتغال زایی می تواند ابزاری مهم در راستای تحقق عدالت اجتماعی باشد. با این وصف آیا تشویق دانشجویان به کارآفرینی می تواند به افزایش نرخ اشتغال کمک کند؟

به گزارش نوپانا، استارت آپ  ویلیج کالکتیو  (SV. CO)، نخستین پلتفرم آنلاین آموزش در هند است. این استارت آپ در چشم انداز خود پیش بینی کرده است تا سال ۲۰۲۲ سالانه از هزار دانشجو حمایت کند و در حال حاضر، بیش از ۵۰ تیم یا به عبارتی ۲۰۰ دانشجو، عضو این انجمن استارت آپی هستند.

دانشجویان عضو ویلیج کالکتیو، در این انجمن نه تنها با اصول راه اندازی کسب وکار آشنا می شوند، بلکه مهارت ها و توانایی های خود را نیز ارتقا می دهند تا اگر در آینده بخواهند وارد بازار کار شوند، تجربه کافی داشته باشند.

به همین بهاانه با سانجای ویجایاکومار  (Sanjay Vijayakumar)؛ مدیرعامل استارت آپ  ویلیج کالکتیو در خصوص حمایت از دانشجویان در زمینه کارآفرینی و اشتغال زایی گفت وگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

هماهنگی آموزش با سرعت پیشرفت تکنولوژی

سانجای در آغاز با تأکید بر گسترش روزافزون تکنولوژی بیان می کند: «امروزه هرآنچه در اطرافمان می بینیم در مسیر تکنولوژی قرار دارد و رشد سریع فناوری سبب شده است تا کسب وکارهای سنتی تا حدی جایگاه خود را از دست بدهند، بنابراین تنها راه موفقیت در این بازار و بهره مندی از فرصت های شغلی بهتر، به روز شدن و هماهنگی با فناوری های روز است.»

در گذشته، روش سنتی کسب دانش، صرفا ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته مهندسی بود، اما با رشد سریع تکنولوژی، با فناوری های نوظهوری مانند واقعیت مجازی مواجه هستیم. در حال حاضر، مدل های جدید آموزش دانشگاهی جایگزین مدل های سنتی شده است. از سوی دیگر بر مبنای متدهای آموزشی نوین، بهترین راه برای یادگیری فناوری های جدید، به کارگیری عملی آنها در یک کسب وکار تلقی شده است.

به گفته گریس گوپالاکریشان  (Kris Gopalakrishnan)؛ بنیان گذار شرکت اینفوسیس  (Infosys)، هندوستان با نسل جدیدی از جوانان روبه روست که تمایل زیادی به تغییر مسیر حرفه ای خود دارند. در این میان ایجاد یک کسب وکار بر مبنای مهندسی آموزشی، روشی عالی برای کسب آگاهی، دانش و مهارت های صنعتی  است و این شیوه، به دانشجویان در انتخاب مسیر حرفه ای شان کمک خواهد کرد.

آموزش با تمرین

سانجای ادامه  می دهد: «ویلیج کالکتیو تصمیم دارد یک پلتفرم جهانی در زمینه راه اندازی اینترنت برای دانشجویان ایجاد کند. این پلتفرم آنلاین به دانشجویان امکان می دهد تا با تشکیل یک تیم و انتخاب یک ایده ، نمونه اولیه ای بسازند و به نخستین مشتریان خود عرضه کنند. با این روند دانشجویان، بسیاری از مهارت های دنیای واقعی و مورد نیاز برای بازار کار را می آموزند. در حقیقت این نوع کار گروهی، چشم انداز روشنی از آینده را پیش  روی دانشجویان قرار می دهد تا با درک درستی از استعدادها، تجربیات و ایده های خلاقانه خود، همکاری و همدلی در محیط کار را تجربه کنند.»

روش شناسی آموزش

بنیان گذار استارت آپ  ویلیج کالکتیو در ادامه می افزاید: «برنامه استارت این کالج (StartInCollege) فعالیت تیم ما کاملا آنلاین است و دانشجویان با سرعت مورد نظر خود، مطالب را می آموزند. تاکنون بیشترین میزان تعامل دانشجویان ساعت ۱۱ شب بوده است؛ هنگامی که آنها زمان زیادی برای فکر کردن داشتند و بدون حواس پرتی مطالب را فرامی گرفتند. از آنجا که تئوری ۲۰درصد و یادگیری عملی ۸۰درصد ثمربخش است؛ بهره گیری از متد فراگیری عملی نتیجه بهتری دارد. در ویلیج کالکتیو، ما مستقیما به سه هدف انتخاب ایده کسب و کار، ساخت نمونه اولیه و ارائه محصول یا خدمات به مشتریان اولیه می پردازیم. البته انجمن ما این سه هدف را به شیوه ای خلاقانه، به ۵۶ هدف کوچک تر تقسیم کرده  است.»

نخستین آزمون عملی؛ یافتن یک مشتری واقعی

در ادامه سانجای از نخستین آزمون عملی این برنامه می گوید: «اکثر دانشجویان در این مرحله شکست می خورند، اما برخلاف شکست در آزمون های نظری این نخستین شکست بزرگ عملی است که با آن مواجه می شوند و می آموزند که در آینده به عنوان یک مهندس چگونه کار کنند. این شکست زمانی رخ می دهد که اغلب دانشجویان با کدهای فعالیت حرفه ای و کار برای مشتریان واقعی آشنا می شوند و عملا درک می کنند که کسب وکار واقعی چه مشکلاتی دارد. در این میان، حمایت از این دانشجویان، یکی از مهم ترین جنبه های برنامه  ویلیج کالکتیو است. تجربه کار در ویلیج کالکتیو به ما نشان داد دانشجویانی که دست کم روی سه یا چهار ایده کار می کنند، تجربیات، دانش و مهارت های لازم برای کار در دنیای واقعی را کسب خواهند کرد و دنیایی از فرصت ها را پیش روی خود خواهند داشت.»

ارتقای مهارت های فنی لازم برای صنایع

سانجای در پایان اشاره می کند: «برنامه آموزشی ویلیج کالکتیو با هدف رسیدن به سه طرح ـ مهندسی، تولید محصول، طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری ـ تدوین شده است. اهداف مختلفی که از طریق سطوح مختلف دنبال می شوند در این برنامه آموزشی، این اطمینان را در دانشجویان ایجاد می کنند که هم در زمینه  تخصصی  و هم در مسیر راه اندازی یک استارت آپ  مهارت های لازم را به دست می آورند.»

باوجود اینکه مدل آموزشی ویلیج کالکتیو در راستای تشویق دانشجویان هندی به کارآفرینی مفید بوده است، اما باید در نظر داشت که این یک آزمون و خطاست و این کشور هنوز هم با معضل بیکاری جوانان فارغ التحصیلان دست و پنجه نرم می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی