دوشنبه, 20 دی 1395 - 14:30

دولت ها در حرف ساز مخالف می زنند

احمد کیمیایی اسدی، عضو کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران است او در خصوص افزایش قیمت ارز تا مرز 5هزار تومان براین باور است که باوجود تمام تلاش دولت در کاهش قیمت ارز و مقابله با هر گونه افزایش قیمت، این اتفاق نتوانست در اقتصاد ایران پای برجای بماند و کماکان شاهد افزایش نرخ ارز در بازار هستیم و این در حالی است که برای پیشبرد اهداف توسعه و رسیدن به سیاست گذاری های لازم در رسیدن به ارز تک نرخی و جذب سرمایه گذار خارجی که یکی از مولفه های رشد سالانه اقتصادی 8درصدی است با چند نرخه شدن ارز نه فقط نمی توانیم به این هدف دست یابیم که بیشتر ارز چند نرخی نیز یکی از دلایل عدم استقبال سرمایه گذار خارجی از اقتصاد ایران خواهد بود.

* شما چه برداشتی از وضعیت نرخ ارز در بازار ایران دارید  و به نظر شما با گران شدن ارز اقتصاد ایران چه شرایطی را تجربه خواهد کرد؟

در خصوص افزایش نرخ ارز از دولت های گذشته تا به امروز هر دولتی که پس از انقلاب بر سر کار آمد با افزایش نرخ ارز مخالف بود و چه بسا افزایش نرخ ارز را با منافع دولت و کشور مغایر می دانست و از آن هراس داشت. حتی در ادامه دست به هر اقدامی نیز زده تا بتواند از افزایش نرخ ارز جلوگیری کند. حتی دولت تدبیر و امید نیز با شعارهای تک نرخی کردن ارز روی کار آمد اما در پایان دوره اول می بینیم که نرخ ارز نه فقط تک نرخی نشد که اکنون به مرز سه نرخی شدن نیز رسیده است.

این در حالی است که بارها عنوان کرده ایم یکی از مواردی که آسیب جدی در جذب سرمایه گذار خارجی محسوب می شود همین چند نرخ بودن ارز است که سرمایه گذار خارجی با این وضعیت تمایلی برای سرمایه گذاری در داخل کشور ندارد و در نهایت باید متذکر شد که رشد اقتصادی سالانه 8درصدی که از اصول سیاست گذاری های پولی براساس دستورات مقام معظم رهبری است نیز بدون سرمایه گذار خارجی محقق نمی شود بنابراین باید ابزارهای لازم برای حضور سرمایه گذار خارجی نیز مهیا شود.

* در خصوص افزایش قیمت دلار آیا شما افزایش یکباره تا مرز 5هزار تومانی را تایید می کنید؟

شاید به این صراحت و با این سرعت قیمت دلار وارد کانال 5هزار تومان نشود ولی تجربه نشان داده که نرخ ارز یا دلار فعلا کوتاه آمدنی نیست البته شاید در ادامه با دستور ریاست جمهوری به بانک مرکزی و تزریق دلار به بازار کمی تب و تاب نرخ دلار کاهش یابد و دلار تا مرز 3800 تومان نیز پایین بیاید اما در عمل می بینیم که مردم با مراجعه به بانک ها می بینند که هنوز به بانک ها دستور العمل قیمت 3600 تومانی دلار اعلام نشده است پس مردم با مشاهده این وضعیت به این نتیجه می رسند که شاید این ابلاغیه در حد یک دستورالعمل باشد.

عضو کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی