شنبه, 04 دی 1395 - 17:00

گام اول احیای جاده ابریشم برداشته شد / اتصال ریلی ایران و افغانستان با بهره برداری از راه آهن خواف – هرات

آخوندی: ما در اینجا ثروت بزرگ تری نسبت به معادن داریم

با افتتاح راه آهن خواف – هرات اتصال ریلی ایران- افغانستان برقرار شد؛ اتفاقی که گفته شده نخستین قدم برای احیای جاده ابریشم است.

عباس آخوندی در مراسم افتتاح راه آهن خواف - سنگان اظهار کرد: ما در اینجا ثروت بزرگ تری نسبت به معادن داریم و آن ثروت فرهنگی انسانی و مردمان منطقه است که بر تمام ثروت های منطقه فزونی دارد.

امروز پروژه بزرگی را افتتاح کردیم که اصل پروژه حد فاصل خواف در ایران و هرات در افغانستان است که ۷۷ کیلومتر تا مرز شمتیغ در روستای مرزی ایران تکمیل شده است و از مجموع ۴ فاز این پروژه دو فاز شمتیغ تا جلو و جلو تا هرات، در خاک افغانستان واقع شده است.

او ضمن ابراز امیدواری از آغاز فازهای داخل کشور افغانستان، گفت: خوشبختانه ۴۰ کیلومتر از ریل شمتیغ تا هرات فراهم شده و امیدواریم با سرعت و با توجه به تأمین منابع در افغانستان، تجهیزات فاز جلو- هرات این قطعه به سرعت تکمیل شود.

آخوندی با بیان اینکه این منطقه غنی ترین معادن سنگ جهان را در اختیار دارد، گفت: با اجرای این پروژه ما موفق به حمل ۲ و نیم میلیون تن بار به بندرعباس و سایر بنادر جنوبی ایران شده ایم.

او با اشاره به ظرفیت معادن موجود در این منطقه خاطرنشان کرد: ارقام حاکی از یک ظرفیت میلیاردی است و به همین خاطر این منطقه از جهت استراتژیک و دسترسی بسیار مهم است. حمل این ثروت از طریق حمل و نقل جاده ای عقلایی نیست و برای حفظ محیط زیست، ایمنی، صرفه جویی انرژی و سایر مسائل باید از طریق حمل و نقل ریلی جابه جا و منتقل شود.

آخوندی با اشاره به سرمایه گذاری های صنعتی در خواف، ابراز داشت: سالانه هشت میلیون تن عملیات معدنی انجام می شود که دو و نیم میلیون تن از این حجم را به ریل منتقل کرده ایم. اما باید حجم حمل بار از طریق حمل و نقل ریلی در این منطقه را افزایش دهیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی