شنبه, 04 دی 1395 - 17:00

گام اول احیای جاده ابریشم برداشته شد / اتصال ریلی ایران و افغانستان با بهره برداری از راه آهن خواف – هرات

آخوندی: ما در اینجا ثروت بزرگ تری نسبت به معادن داریم

با افتتاح راه آهن خواف – هرات اتصال ریلی ایران- افغانستان برقرار شد؛ اتفاقی که گفته شده نخستین قدم برای احیای جاده ابریشم است.

عباس آخوندی در مراسم افتتاح راه آهن خواف - سنگان اظهار کرد: ما در اینجا ثروت بزرگ تری نسبت به معادن داریم و آن ثروت فرهنگی انسانی و مردمان منطقه است که بر تمام ثروت های منطقه فزونی دارد.

امروز پروژه بزرگی را افتتاح کردیم که اصل پروژه حد فاصل خواف در ایران و هرات در افغانستان است که ۷۷ کیلومتر تا مرز شمتیغ در روستای مرزی ایران تکمیل شده است و از مجموع ۴ فاز این پروژه دو فاز شمتیغ تا جلو و جلو تا هرات، در خاک افغانستان واقع شده است.

او ضمن ابراز امیدواری از آغاز فازهای داخل کشور افغانستان، گفت: خوشبختانه ۴۰ کیلومتر از ریل شمتیغ تا هرات فراهم شده و امیدواریم با سرعت و با توجه به تأمین منابع در افغانستان، تجهیزات فاز جلو- هرات این قطعه به سرعت تکمیل شود.

آخوندی با بیان اینکه این منطقه غنی ترین معادن سنگ جهان را در اختیار دارد، گفت: با اجرای این پروژه ما موفق به حمل ۲ و نیم میلیون تن بار به بندرعباس و سایر بنادر جنوبی ایران شده ایم.

او با اشاره به ظرفیت معادن موجود در این منطقه خاطرنشان کرد: ارقام حاکی از یک ظرفیت میلیاردی است و به همین خاطر این منطقه از جهت استراتژیک و دسترسی بسیار مهم است. حمل این ثروت از طریق حمل و نقل جاده ای عقلایی نیست و برای حفظ محیط زیست، ایمنی، صرفه جویی انرژی و سایر مسائل باید از طریق حمل و نقل ریلی جابه جا و منتقل شود.

آخوندی با اشاره به سرمایه گذاری های صنعتی در خواف، ابراز داشت: سالانه هشت میلیون تن عملیات معدنی انجام می شود که دو و نیم میلیون تن از این حجم را به ریل منتقل کرده ایم. اما باید حجم حمل بار از طریق حمل و نقل ریلی در این منطقه را افزایش دهیم.


کانال تگرام روزنامه فرصت امروز


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

روزنامه صبح فردا را ، امشب بخوانید

  • بیش از 700 شماره روزنامه (PDF) را دانلود کنید
  • اطلاعات کسب و کار خود را در نیازمندی های نما به ثبت برسانید
  • در خبرنامه روزنامه فرصت امروز عضو شوید
مشترک آنلاین روزنامه شوید >