پنج شنبه, 13 مهر 1396 - 06:43

تصویب «دستورالعمل رعایت قوانین در موسسات اعتباری» در شورای پول و اعتبار / گامی برای انطباق بانک های ایرانی با استانداردهای بین المللی

«دستورالعمل رعایت قوانین و مقررات در موسسات اعتباری» این هفته در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید و بر این اساس، گام دیگری برای انطباق بانک های ایران با استانداردهای نظارت بانکی بین المللی برداشته شد.

به گزارش «فرصت امروز» ،یک هزار و دویست و سی  و هشتمین جلسه شورای پول و اعتبار عصر سه شنبه ۱۱ مهر با حضور همه اعضا تشکیل شد. در این جلسه، دستورالعمل رعایت قوانین و مقررات در موسسات اعتباری که توسط معاونت نظارتی بانک مرکزی تدوین و ارائه شده بود، به تأیید و تصویب شورا رسید. با اجرایی شدن این دستورالعمل در شبکه بانکی، گام دیگری در جهت انطباق بانک های کشورمان با استانداردهای نظارت بانکی بین المللی برداشته می شود و زمینه و امکان مساعدتری برای پیشگیری از نقض استانداردها و الزامات قانونی و نظارتی داخلی و بین المللی فراهم خواهد شد.

براساس گزارش بانک مرکزی، یکی از ریسک های پراهمیت فراروی بانک ها که به ویژه طی سالیان اخیر مورد توجه مراجع نظارت بانکی اعم از ملی و بین المللی و همچنین بانک های معتبر و بزرگ دنیا قرار گرفته، ریسک عدم رعایت قوانین و مقررات  (Compliance Risk) است که می تواند موجب شمول مجازات های قانونی، جریمه های نقدی و در نهایت آسیب به حسن شهرت بانک شود.

بنا به همین ضرورت، امروز سرمایه گذاری های بسیاری در این زمینه با هدف حصول اطمینان از رعایت حداکثری الزامات قانونی، نظارتی و بین المللی توسط بانک ها به ویژه بانک های با گستره عمل بین المللی انجام می شود؛ به گونه ای که  اکنون یکی از معیارهای ارزیابی ثبات و استحکام بانک ها برای برقراری روابط کارگزاری نیز به همین موضوع و میزان اقدام ها و تدابیر بانک ها در این رابطه معطوف است.

مقامات نظارت بانکی در کشورهای مختلف نیز با عنایت به اهمیت و ضرورت امر، در سال های اخیر ضوابط و الزاماتی را برای حصول اطمینان از رعایت قوانین و مقررات برای بانک های تحت نظارت خود وضع کرده اند. بانک مرکزی جمهوری نیز در همین راستا، دستورالعمل رعایت قوانین و مقررات در موسسات اعتباری را تدوین و برای تصویب نهایی به شورای پول و اعتبار تقدیم کرد که در جلسه روز سه شنبه شورای پول و اعتبار مورد بررسی قرار گرفت و در ادامه تصویب شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی