پنج شنبه, 13 مهر 1396 - 08:00

آخرین خبرها از رفع مسدودی حساب های موسسه «کاسپین» حکایت دارد / خون تازه نقدینگی در رگ های «کاسپین»

فرصت امروز: آخرین خبرهای رسیده از موسسه اعتباری کاسپین نشان می دهد که دستور رفع انسداد از سوی قوه قضاییه صادر شده و احتمال می رود تا یکی دو روز آینده تمامی حساب ها آزاد شود و خون تازه نقدینگی دوباره در رگ های این موسسه جریان یابد. البته انتشار این خبر باعث شد بسیاری از سپرده گذاران کاسپین نیز روز گذشته به شعب این موسسه مراجعه کنند و خواهان دریافت سپرده خود شوند.

با این همه، اعلام پیگیری برای رفع مسدودی حساب های کاسپین موجب مراجعه سپرده گذاران به شعب در راستای تعیین تکلیف و دریافت وجوه شد. درحالی  که آخرین خبرها حاکی از صدور دستور رفع انسداد از سوی قوه قضاییه است و احتمال می رود در هفته آینده تمامی حساب های کاسپین آزاد شود.

به گزارش ایسنا، طی فرآیند مرحله ای تعیین تکلیف سپرده گذاران تعاونی فرشتگان به عنوان بزرگ ترین تعاونی زیرمجموعه موسسه کاسپین ناگهان حساب های این موسسه مسدود شده و جریان نقدینگی در آن متوقف شد. از پایان اردیبهشت ماه امسال با توافقاتی بین بانک مرکزی و قوه قضاییه قرار بر این شد سپرده گذاران تعاونی فرشتگان به طور مرحله ای تعیین تکلیف شوند. از این رو از سقف 3 میلیون تومان آغاز و در دوره های متفاوت تا ۵۰، ۱۰۰ و حتی ۲۰۰ میلیون تومان پیش رفت، اما درست از زمانی  که قرار شد سپرده های تا ۲۰۰ میلیون تومان تعیین وضعیت شوند، در همان یکی دو روز اول این فرآیند متوقف شد.

دلایل متفاوتی برای توقف تعیین وضعیت سپرده گذاران فرشتگان وجود داشت، ولی در آن زمان و براساس اعلامی که از سوی کاسپین انجام شد، ظاهرا قوه قضاییه دستور مسدودیت حساب های کاسپین را اعلام کرده بود. از این رو با توجه به عدم دسترسی به منابعی که عمدتا از خط اعتباری بانک مرکزی تامین می شد، پرداختی ها متوقف شد.

اما اینکه چرا قوه قضاییه نسبت به مسدودیت حساب های کاسپین اقدام و این خود عاملی برای توقف پرداختی ها شد، هیچ گاه به طور واضح اطلاع رسانی نشده است، اما برخی مسائل در این باره مطرح بود که عنوان می شد پیگیری برخی سپرده گذاران کلان در این رابطه موثر بوده است. مورد دیگر این بود که قبل از تشدید حواشی کاسپین، برخی پرداخت های کلان براساس رانت هایی که وجود داشته به سپرده گذاران انجام شده که این به نوعی تخلف بوده و خروج منابع قابل توجهی را به همراه داشته است، بنابراین باید وضعیت این حساب ها مشخص می شد.

دلیل اصلی که در این باره وجود دارد به تصویب ماده (۲۳۶) از آیین نامه داخلی مجلس در رابطه با جریان کاسپین برمی گردد. براساس این ماده از آیین نامه داخلی مجلس، هرگاه حداقل ۱۰ نفر از نمایندگان یا هر کدام از کمیسیون ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس جمهوری یا وزیر یا مسئولان دستگاه های زیرمجموعه آنان را اعلام کنند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی ربط ارجاع می شود. بر این اساس کمیسیون حداکثر ظرف ۱۰  روز موضوع را رسیدگی و در صورت وارد بودن با اظهارنظر صریح، گزارش خود را از طریق هیأت  رئیسه به مجلس ارائه می دهد.

بعد از مصوبه قرار شد قوه قضاییه جریان را بررسی کند که هنوز قوه قضاییه نتیجه بررسی های خود را اعلام نکرده است. گرچه به نظر می رسید تا قبل از اعلام نظر دستگاه قضایی مسدودی حساب ها ادامه داشته باشد که در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار موضوع کاسپین مورد بررسی قرار گرفته است. تابش، عضو شورای پول و اعتبار گفته که پیگیری هایی برای رفع انسداد حساب ها انجام و کلیه مبالغ خطوط اعتباری که توسط برخی محاکم قضایی توقیف شده بود، آزاد شده است.

در حالی رفع مسدودی حساب های کاسپین موجب جریان گرفتن نقدینگی در این موسسه شده و در نهایت می تواند بار دیگر تعیین تکلیف سپرده گذاران در سقف های تعیین شده به ویژه در ۲۰۰ میلیون تومان را از سر گیرد که با اعلام این خبر روز گذشته تعدادی از سپرده گذاران کاسپین به شعب مراجعه کرده و خواهان دریافت مبالغ خود شده اند.

این در حالی است که پیگیری آخرین وضعیت حساب های کاسپین از مسئولان مربوطه از این حکایت داشت که دستور رفع انسداد حساب ها از سوی قوه قضاییه به دادگستری ها و محاکم کل کشور ابلاغ شده و شعب قضایی در تهران و شهرستان های مربوطه در حال صدور نامه برای رفع مسدودی هستند. از این رو احتمال می رود، طی یکی دو روز آینده همه حساب های کاسپین آزاد شود. در این شرایط باید سپرده گذاران صبور باشند، چرا که بعد از طی روال قانونی درباره ادامه تعیین تکلیف حساب ها تصمیم گیری و اطلاع رسانی خواهد شد.

اما با رفع مسدودی حساب های کاسپین مبالغی که در نتیجه اختصاص خط اعتباری از بانک مرکزی به این موسسه داده شده بود، دوباره آزاد خواهد شد. جریان پرداخت خطوط اعتباری به کاسپین این گونه است که در نتیجه منابع و دارایی هایی که از تعاونی زیرمجموعه شناسایی می شود، به عنوان وثیقه به بانک مرکزی رفته و در ازای آن مبلغی در قالب خط اعتباری در اختیار کاسپین قرار گرفته تا بتواند سپرده گذاران را تعیین تکلیف کند.

این اتفاق عمدتا در مورد فرشتگان با حدود ۵۰۰ هزار سپرده گذار انجام می شود. طبق آخرین آماری که چندی پیش بانک مرکزی اعلام کرد این تعاونی حدود ۸۶۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد که از این رقم ۵۶۰۰ میلیارد تومان اصل بدهی و تا ۳۰۰۰ میلیارد تومان دیگر مربوط به سودهایی است که به سپرده گذاران بعد از شهریور ۱۳۹۴ یعنی زمان انحلال تعاونی اختصاص پیدا کرده است.

البته طبق توافقی که بین بانک مرکزی و قوه قضاییه شکل گرفت، پرداخت سودهای تحقق نیافته از شهریور ۱۳۹۴ به بعد منتفی شد، چرا که از سویی منابع فرشتگان پاسخگوی چنین پرداختی نیست و از سوی دیگر در زمان انحلال فعالیتی از سوی تعاونی شکل نگرفته که قرار باشد به آن سود تعلق بگیرد. بنابراین هرگونه پرداختی منوط به پاسخگویی منابع و اموال فرشتگان خواهد بود.

در نتیجه ارزیابی دارایی ها و بدهی های فرشتگان عنوان شده بود که حدود ۳۱۰۰ میلیارد تومان شناسایی شده به اضافه حدود ۳۰ فقره ملک شخصی و سایر املاکی که از سوی مدیران کاسپین خریداری شده بود، اما با این حال خط اعتباری که تاکنون بانک مرکزی در مقابل دریافت وثیقه به فرشتگان اعطا کرده حدود۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده است که بخشی از آن هم توسط قوه  قضاییه در حساب ها مسدود و موجب توقف پرداختی ها شد، درحالی که به نظر می رسد در جریان بررسی حساب های فرشتگان و حتی ماده (۲۳۶) از سوی قوه قضاییه می توانست این امکان وجود داشته باشد که با توجه به رقم ۳۱۰۰ شناسایی شده از املاک و دارایی های فرشتگان روند پرداخت تا هنگامی که منابع اجازه می دهد همچنان ادامه داشته باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی