شنبه, 11 شهریور 1396 - 08:45

با توجه به حذف موانعی که بانک ها را ناگزیر از عدم رعایت نرخ های مصوب می کرد / عدم رعایت نرخ سود توسط بانک ها دیگر منطقی نیست

فرصت امروز: براساس مصوبه جدید بانک مرکزی کلیه بانک ها از امروز موظف به رعایت نرخ سود 15درصد برای سپرده های یک ساله بانکی هستند. این در حالی  است که پیش از این نیز نرخ همین بوده است ولی غالبا بانک ها آن را رعایت نمی کردند.

به نظر می رسد این بار بانک مرکزی قصد دارد به صورت جدی بر این نرخ نظارت کند. در همین زمینه محمدرضا جمشیدی دبیرکل کانون بانک های خصوصی در خصوص رعایت نکردن نرخ های مصوب توسط بانک ها به خبرنگار «فرصت امروز» گفت: همانطور که می دانید نرخ سود سپرده ها تغییری نکرده است، اما نظارت بانک مرکزی از امروز بر نرخ های قبلی به صورت دقیق لحاظ خواهد شد.

پیش از این به دلیل تخطی موسسات اعتباری فاقد مجوز بانک مرکزی که با نرخ های سرسام آور اقدام به جذب منابع بانک های مجاز می کردند، بانک ها ناگزیر به رقابت ناسالمی بودند که حاصل آن پرداخت خسارت هایی از سوی صاحبان سهام به سپرده گذاران بود؛ به ویژه که تعیین نرخ جریمه بانک مرکزی به میزان 34درصد برای اضافه برداشت بانک ها از منابع بانک مزبور خود عامل تشدیدکننده ای برای ایجاد بی نظمی در عدول از نرخ های مصوب شد.

در حال حاضر با توجه به همتی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ساماندهی موسسات غیر مجاز مزبور به خرج داد و چنین اخلالی را در نظام بانکی از میان برداشته است، دلیلی بر عدم رعایت نرخ های علی الحساب سود سپرده ها توسط بانک ها وجود ندارد.

ضمن آنکه نرخ جریمه مزبور حذف و تبدیل به نرخ 18 الی 16درصد برای تامین کسری منابع بانک ها شده است. بدین ترتیب چنانچه بانک ها درخواست موجهی برای تامین کسری منابع خود داشته باشند، می توانند مراتب را به بانک مرکزی منعکس کرده و از خط اعتباری 18درصد استفاده کنند، در صورتی  که وثایق مطلوبی به بانک مزبور ارائه کنند سود متعلقه تا 16درصد می تواند کاهش یابد. 

بدین ترتیب موجبی برای عدول از نرخ های مصوب اخیر برای بانک ها وجود نداشته و در صورت وجود هم که ناشی از ناتوانی بانک ها در مدیریت منابع خود است، با نظارت دقیقی که از سوی بانک مرکزی برنامه ریزی شده است، شدیدا برخورد خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی