یکشنبه, 30 مهر 1396 - 08:12

وزیر راه خواستار شد / توسعه همکاری های حمل ونقل ریلی بین ایران و ازبکستان

وزیر راه و شهرسازی در دیدار با «الیار غنی اف»، وزیر تجارت خارجی ازبکستان خواستار توسعه همکاری های حمل و نقل و تعیین تعرفه کریدورهای حمل و نقل بین ایران و ازبکستان شد.

به گزارش «فرصت امروز» از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در این دیدار از آمادگی ایران برای راه اندازی قطار مسافرتی مشهد - تاشکند خبرداد و گفت: در صورت آمادگی ازبکستان برای صدور روادید مسافری باید تسهیلاتی قائل شویم.

وی بیان کرد: خوشبختانه ایران و ازبکستان در زمینه روابط حمل و نقل ریلی و جاده ای، ارتباط خوبی با یکدیگر دارند و ما همواره آمادگی داریم تا در جهت بهبود شرایط و تسهیل بیشتر روابط گام برداریم. وزیر راه و شهرسازی همچنین با اعلام آمادگی ایران در تداوم همکاری های بین دو کشور در خصوص پیشنهاد طرف ازبکستانی در افزایش تعداد کشورهای قرارداد عشق آباد و احداث کریدور ازبکستان - ترکمنستان - ایران - عمان خاطرنشان کرد: ایران با افزایش تعداد کشورها در این قرارداد مخالفتی نداشته و تنها خواستار تعیین یک تعرفه مشخص و مشترک در این کریدور است.

وی گفت: در حال حاضر اقدامات لازم برای راه آهن ایران به سمت هرات در حال انجام است، ولی واقعیت آن است که تکمیل پروژه از هرات به سمت مزارشریف نیاز به اعتبار بسیار بالایی دارد که زمانی تصمیم داشتیم این بحث را از ازبکستان به سمت قرقیزستان و چین تعریف و به ایران و افغانستان متصل کرده و کار تامین مالی آن را به چین بسپاریم.

وی در این باره ادامه داد: در این صورت اگر چین حاضر باشد مسیر ریلی ازبکستان به چین و هرات تا مزارشریف را تامین مالی کند، از این پس جلسات را پنج جانبه و با حضور کشور چین برگزار کنیم.

آخوندی در ادامه با تاکید مجدد بر موافقت ایران در توسعه کریدورهای مرتبط بیان کرد: ما در حال حاضر به دنبال احداث و تکمیل کریدور سه جانبه ایران، هندوستان و افغانستان نیز هستیم که قطعا می تواند در سال های آینده توسعه بیشتری پیدا کند.

امکان افزایش گردش تجاری بین دو کشور تا یک میلیارد دلار در سال

وزیر تجارت خارجی ازبکستان نیز در این دیدار، ضمن تاکید بر تمایل این کشور در ارتقای روابط حمل و نقلی با ایران گفت: ازبکستان برای تکمیل و بهره برداری از پروژه خط آهن سراسری افغانستان تمایل بسیار زیادی دارد چرا که به نفع هر سه کشور بوده و حتی ترانزیت کالا تا بندر چابهار را افزایش خواهد داد.

الیار غنی اف با تاکید بر اینکه روابط اقتصادی و بازرگانی ایران و ازبکستان طی سال های اخیر پیشرفت بسیار خوبی داشته است، گفت: این پیشرفت به گونه ای بوده که آمار تجارت در سال 2016 بین دو کشور، 10درصد افزایش داشته و اعتبار آن را تا 420 میلیون دلار نشان می دهد.

غنی اف با بیان اینکه طبق محاسباتی که انجام شده ما می توانیم گردش تجاری را بین دو کشور تا یک میلیارد دلار در سال  افزایش دهیم، گفت: قطعا برای ارتقای این روابط بازرگانی، بهره مندی از حمل و نقل ریلی برای ما اهمیت بسیار بالایی دارد و خوشبختانه زیربناهای آن هم اکنون آماده شده است.

وی با اشاره به روابط ترانزیتی خوب بین دو کشور خاطرنشان کرد: با توجه به مذاکرات انجام شده و ارائه امتیازات خوب کشور ایران به ازبکستان موفق به افزایش حجم کالای ترانزیتی از این کشور شده و آن را تا 460 هزار تن افزایش دادیم، همچنین آمادگی کافی جهت ترانزیت کالای ایرانی از طریق ازبکستان را با شرایط بسیار خوب داریم که در این صورت می توانیم 580 تا 600 هزار تن کالا را از طریق کشور ایران به هندوستان انتقال دهیم.

این مقام مسئول با اشاره به کریدور سراسری افغانستان نیز بیان کرد: در حال حاضر ایران دارای خط آهن تا هرات بوده و از آن طرف ما نیز از ازبکستان تا شهر مزارشریف خط ریلی به طول 90 کیلومتر ایجاد کردیم که حدود دو سال گذشته به بهره برداری رساندیم.

غنی اف همچنین ضمن یادآوری امضای توافقنامه جهت احداث خط ریلی هرات تا مزارشریف بین سه کشور ازبکستان، ایران و افغانستان اعلام کرد: قطعا ازبکستان برای تکمیل و بهره برداری از این پروژه تمایل بسیار زیادی دارد چرا که به نفع هر سه کشور بوده و حتی ترانزیت کالا تا بندر چابهار را افزایش خواهد داد.

وی در پایان با اشاره به بحث واردات نفت سبک به ازبکستان از طریق مسیر ریلی خواستار بررسی بیشتر این مسئله از سوی وزارت راه و شهرسازی ایران شد. حجم مبادلات تجاری بین ایران و ازبکستان سالانه حدود 420 میلیون دلار است و دو کشور در تلاش هستند حجم آن را به سالانه یک میلیارد دلار افزایش دهند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی