پنج شنبه, 20 مهر 1396 - 06:00

پیش بینی صندوق بین المللی پول از دورنمای اقتصاد جهان / رشد اقتصادی ایران امسال به ۳/۵درصد می رسد

صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش دورنمای اقتصاد جهان، بهبود رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ را پیش بینی کرد.

به گزارش «فرصت امروز»، صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود تحت عنوان «چشم انداز اقتصاد جهانی» پیش بینی کرده است که رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ به ۳.۵ درصد می رسد؛ این در حالی است که رشد اقتصادی ایران برای سال قبل 12.5 درصد برآورد شده بود. با این حال، صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده که اقتصاد ایران در سال آینده یعنی در سال 2018 رشد 3.8درصدی را تجربه می کند.

براساس گزارش صندوق بین المللی پول، رشد قیمت های مصرف کننده ایران در سال میلادی جاری به ۱۰.۵ درصد می رسد که در مقایسه با نرخ رشد ۹ درصدی در سال ۲۰۱۶ کمی افزایش را نشان می دهد؛ با این همه این وام دهنده جهانی انتظار دارد که نرخ رشد قیمت مصرف کننده در سال میلادی آینده به ۱۰.۱ درصد کاهش پیدا کند.

همچنین در گزارش «چشم انداز اقتصاد جهانی» پیش بینی شده است که تراز حساب جاری ایران در سال میلادی جاری به ۵.۱ درصد و در سال میلادی آینده به ۵.۹ درصد در مقایسه با ۴.۱ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کند. صندوق بین المللی پول برآورد کرده است که نرخ بیکاری ایران نیز از ۱۲.۵ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۱۲.۴ درصد در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ خواهد رسید.

دورنمای اقتصاد جهان در سال 2017 و 2018

صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش های چشم انداز اقتصادی جهان همچنین پیش بینی کرده است که رشد تولید جهان از ۳.۲ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۳.۶ درصد در سال ۲۰۱۷ و ۳.۷ درصد در سال ۲۰۱۸ تسریع می شود. این نهاد جهانی برآورد کرده است که نرخ رشد تولید منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا، افغانستان و پاکستان تحت تأثیر کندی رشد اقتصادی ایران پس از رشد پرشتابی که این کشور در سال ۲۰۱۶ تجربه کرد و همچنین کاهش تولید نفت کشورهای صادرکننده منطقه که در پیمان کاهش تولید اوپک شرکت کرده اند، به میزان قابل توجهی کند شده و به ۲.۶ درصد در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با ۵ درصد در سال ۲۰۱۶ می رسد، اما نرخ رشد این منطقه در سال ۲۰۱۸ با تقاضای داخلی قوی تر در کشورهای واردکننده نفت و بهبود تولید نفت در کشورهای صادرکننده، به ۳.۵ درصد بهبود پیدا می کند.

برآورد کاهش قیمت نفت در گزارش صندوق بین المللی پول

صندوق بین المللی پول همچنین در این گزارش پیش بینی خود درباره قیمت جهانی نفت در سال جاری و سال آینده میلادی را به ۵۰ دلار در هر بشکه کاهش داد.

به گزارش تاس نیوز روسیه، صندوق بین المللی پول در تازه ترین برآورد خود پیش بینی کرده است که قیمت جهانی نفت در سال جاری و سال آینده میلادی در حدود ۵۰ دلار در هر بشکه باشد. این در حالی است که پیش از این صندوق بین المللی پول در ماه آوریل برآورد کرده بود که قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی ۵۵ دلار در هر بشکه خواهد بود. بر همین اساس، میانگین قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۴۲ دلار و ۸۴ سنت در هر بشکه افزایش پیدا کرد.

بر پایه این گزارش، صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که متوسط قیمت نفت در سال جاری میلادی یعنی سال 2017 برابر با ۵۰ دلار و ۲۸ سنت در هر بشکه و این رقم برای سال ۲۰۱۸ میلادی ۵۰ دلار و ۱۷ سنت به ازای هر بشکه است.

سیف و کرباسیان به واشنگتن می روند

وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز برای شرکت در اجلاس پاییزه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به واشنگتن می روند. این اجلاس از 17 مهرماه در شهر واشنگتن آغاز شده و تا 23 مهرماه ادامه دارد.

مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، محمد خزاعی رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران و حسین میرشجاعیان معاون وزیر اقتصاد از جمله اعضای هیأت اعزامی ایران به اجلاس پاییزه صندوق بین المللی پول هستند. گفت وگو با مسئولان اقتصادی و بانک های مرکزی کشورهای عضو صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و همچنین رایزنی با مسئولان این دو نهاد مالی وابسته به سازمان ملل در برنامه هیأت اعزامی ایران گنجانده شده است.

گفتنی است اجلاس مشترک بانک جهانی و صندوق بین المللی پول دو بار در سال، یکی در فصل بهار و دیگری در فصل پاییز برگزار می شود و این اجلاس محملی برای بررسی چشم انداز اقتصاد جهان در سال های پیش رو است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی