چهارشنبه, 22 شهریور 1396 - 08:40

رشد اقتصادی 7درصدی در بهار امسال به ثبت رسید / عزم دولت برای رونق اقتصادی

فرصت امروز: محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری هفتگی سخنگوی دولت با اعلام اینکه در بهار سال جاری رشد اقتصادی کشور مثبت 7 درصد بود، اظهار داشت این آمار بدون نفت است و با نفت به 6.5 درصد رسیده است.

محمدباقر نوبخت ادامه داد: برای نخستین بار در کشور رشد اقتصادی بدون نفت در کشور بیشتر از رشد اقتصادی با نفت شده که نشان می دهد ما می توانیم بدون نفت نیز رشد بالای اقتصادی را تجربه کنیم.

وی افزود: سرمایه گذاری در کشور در بهار امسال نیز رشد 7.1 درصدی داشته است. سخنگوی دولت گفت: سرمایه گذاری در دو فصل زمستان پارسال و بهار امسال مثبت شد که در بهار امسال رشد سرمایه گذاری به مثبت 7.1 درصد رسید.

نوبخت در خصوص رشد ساختمان نیز افزود: براساس این گزارش در بهار امسال و زمستان سال گذشته رشد ساختمان هم به مثبت 7.1درصد رسید که نشانگر این است که تمام طرح های عمرانی سال گذشته که برای آنها 42 هزار میلیارد تومان پرداخت شد، اثر خود را روی رشد اقتصادی گذشته است.

وی ادامه داد در بخش گروه کشاورزی در بهار امسال 3.1 درصد رشد اقتصاد مثبت بود و در گروه صنعت و معدن این رشد به 4.9درصد مثبت رسید و در گروه خدمات مثبت 8.8 درصد رشد را نشان می دهد.

سخنگوی دولت اظهار کرد براساس این گزارش هزینه مصرف نهایی خصوصی در بهار امسال 6.9درصد و هزینه مصرف دولت 6.5درصد رشد پیدا کرده است و در حال حاضر بیش از 300 پروژه در بخش اقتصاد مقاومتی در دست اجرا داریم که در سال جاری ماهانه گزارش آن از دستگاه ها دریافت می شود.

طرح نوآورانه در بودجه سال آینده

نوبخت با بیان اینکه دولت مصمم است در راستای مطالبات و انتظارات مردم برای رونق اقتصادی فعالیت کند، تصریح کرد: البته ما نسبت به وضع مطلوب هنوز فاصله داریم ولی نسبت به زمانی که دولت اقداماتش را آغاز کرد از رشد منفی نزدیک به هفت به رشد مثبت هفت رسید، اقدامات افتخار آمیز است.

وی گفت: در بخش امنیت غذایی تا 21 شهریورماه سال جاری، 8میلیون و 854 هزار تن گندم از کشاورزان به ارزش 11 هزار و 571 میلیارد تومان خریداری شد که 7هزار و 790 میلیارد تومان به کشاورزی پرداخت شد.رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت که در بخش نوسازی ناوگان شهری تا تاریخ 19 شهریور ماه سال جاری 54 هزار و 683 دستگاه خودرو جایگزین تاکسی های فرسوده شد.

نوبخت خاطرنشان کرد با توجه به به روز رسانی سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت، آمار، پس از به روز رسانی پایگاه، اطلاع رسانی خواهد شد.

وی درباره تنظیم بودجه سال آینده نیز یادآور شد از آنجا که برخی دستگاه ها تعداد ماموریت شان تقلیل داشته است، این مسئله در بودجه سال آینده لحاظ خواهد شد، البته سازمان برنامه و بودجه به دنبال کاهش بودجه هیچ دستگاهی نیست و در سال جاری طرح نوآورانه ای را در بودجه سال آینده در دست بررسی و اجرا داریم.

دلایل کسری بودجه دولت در سال جاری

سخنگوی دولت همچنین درباره کم بودن اختیارات ستاد اقتصاد مقاومتی نیز اظهار داشت: چون محدوده فعالیت اجرایی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی فقط قوه مجریه نیست و سایر قوا هم هستند، انتظارات ستاد این است از اختیاراتی استفاده کند که فراتر از قوه مجریه نافذ باشد.

وی همچنین درباره کسری بودجه دولت در سال جاری نیز تصریح کرد: دولت قیمت نفت را براساس 50دلار و 55 دلار در بودجه سال 96 بسته است و اساسا بودجه ریزی پیشرفته 55 دلار درصورتی اجرایی می شد که قیمت نفت در این میزان بود اما چون قیمت نفت کمتر از 50 دلار است 10 هزار میلیارد تومانی را که از این محل برای توسعه شبکه آبرسانی، ریزگرد و محیط زیست باید تخصیص می دادیم کنار گذاشتیم.

نوبخت تصریح کرد: بنابراین بودجه کشور براساس نفت 50 دلار حدود 309 هزار میلیارد تومان است که محقق شده و قول می دهیم کسری بودجه نداشته باشیم.

وی درباره انتصاب فردی به عنوان معاون اجرایی نیز خاطر نشان کرد: در جلسات بعدی در این زمینه صحبت می کنم. شاید تا جلسه بعد احتیاجی به پاسخگویی نباشد و این سوال نیز حل شود.

وی درباره حذف برچسب قیمت از اقلام نیز اظهار داشت: حذف برچسب از تمامی کالاها نیست، بلکه عمدتا کالاهای بهداشتی را دربر می گیرد و من از وزیر صنعت، معدن و تجارت می خواهم که در این زمینه توضیحات کافی ارائه دهند.

تأکید رئیس جمهوری بر ثبات بازار ارز

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره تک نرخی شدن ارز نیز اظهار داشت: یکسان سازی ارز به معنای پذیرش نرخ رسمی بازار به عنوان مبنا نیست و سال گذشته حتی یکبار دولت به سمت یکسان سازی پیش رفت ولی بازار نشان داد که التهاب دارد.

وی گفت: ما نمی خواهیم به قیمت کاهش ارزش پول ملی این کار را انجام دهیم.رئیس جمهوری سال گذشته با این اقدام مخالفت کردند و بر این نظر هستند تا ثباتی در بازار ایجاد نشود، یکسان سازی ارز صورت نگیرد.

نوبخت تصریح کرد اگر برخی فکر می کنند که با یکسان سازی و افزایش قیمت دلار میزانی ریالی به جیب دولت خواهد رفت، اشتباه می کنند زیرا به همان میزان نیز باید برای رشد اقتصادی هزینه کنیم و دولت معتقد نیست که شناورسازی ارز به هر قیمتی صورت گیرد، بلکه می خواهد قیمت دلار را مدیریت کند.

برنامه های دولت برای رفع ناکارآمدی صندوق های بازنشستگی

نوبخت در پاسخ به اینکه دولت برای ناکارآمدی صندوق های بازنشستگی چه برنامه ای دارد، گفت: در این زمینه دو بحث وجود دارد؛ یکی مطالبات و انتظارات بازنشستگان که باید احترام گذاشته شود و دولت برای اجابت انتظارات این مجموعه انسان های شریف تلاش دارد.

وی اظهار کرد: به همین منظور در قانون برنامه ششم جزو تعهدات دولت دانستیم که در طول برنامه اصلاح حقوق بازنشستگان انجام شود و اگر نتوانستیم خواسته های آنها را به نحو احسن انجام دهیم، به دلیل محدودیت های دولت است.

سخنگوی دولت افزود: از طرف دیگر صندوق ها دارای تعدادی واحد و بخش های اقتصادی هستند که باید با کسب و کار از سود حاصل از آن مستمری بازنشستگان را پرداخت کنند و انتظار دولت از صندوق ها فعالیت بیشتر است.

سخنگوی دولت گفت: برای این منظور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بهره مندی از کارشناسان داخلی و خارجی در حال بازبینی وضعیت صندوق ها است تا از این پس به بدهی آنها افزوده نشود.

نوبخت تصریح کرد: از بازنشستگان هم می خواهیم که با توجه به محدودیت های دولت ما را درک کنند و ما خانواده بزرگی هستیم و باید به همدیگر کمک کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی