یکشنبه, 19 شهریور 1396 - 08:38

سند راهبردی گمرک ایران ابلاغ شد

سرپرست گمرک ایران از ابلاغ سند راهبردی گمرک ایران جهت اجرا به مدیران گمرکات ستادی و اجرایی خبر داد.

به گزارش «فرصت امروز» از گمرک ایران، فرود عسگری، سرپرست گمرک ایران در این سند اعلام کرده که با عنایت به ابلاغ سند راهبردی گمرک ایران توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی مشتمل بر اهداف، اقدامات و تکالیف راهبردی که بر مبنای سیاست های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، برنامه و خط مشی رئیس جمهوری و برنامه ارائه شده به مجلس شورای اسلامی تدوین شده، سند راهبردی گمرک جهت اجرای صحیح و به موقع ابلاغ می شود.

عسگری در ادامه تاکید کرده که انتظار می رود پیاده سازی دقیق این تکالیف و اقدامات راهبردی که قبلا نیز در قالب برنامه های عملیاتی طی بخشنامه ای ابلاغ شده، با جدیت و رعایت کلیه بندهای بخشنامه ابلاغی در دستور کار قرار داده شود. پیش از این برنامه عملیاتی گمرکات در سال ۱۳۹۶ تهیه و جهت اجرا به گمرکات ابلاغ شده بود و با ابلاغ سند راهبردی گمرک، تکلیف و اقدامات گمرکات در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، برنامه و خط مشی رئیس جمهوری و قوانین مجلس شورای اسلامی مشخص شده است.

فرود عسگری در این سند خطاب به مدیران گمرکات ستادی و اجرایی تاکید کرده که در راستای اجرای این سند ضروری است متولیان هر یک از تکالیف با مشارکت فعال همکاران پروژه به قید فوریت نسبت به تدوین منشور پروژه های خود اقدام کنند.

سرپرست گمرک ایران بر اساس این سند، نخستین تکلیف و اقدام راهبردی را در گمرک، تکمیل سامانه یکپارچه امور گمرکی در رویه های باقی مانده و اعمال مدیریت یکپارچه گمرکی در کلیه مبادی گمرکی تعیین کرده که در چارچوب بسته رونق و اشتغال صورت خواهد گرفت.

تکلیف و اقدام راهبردی دوم در سند راهبردی گمرک از سوی سرپرست گمرک ایران، توسعه پنجره واحد الکترونیکی گمرکی و سامانه جامع گمرکی و استقرار سامانه هوشمند مدیریت ریسک تعیین شده است که این راهبرد نیز براساس بسته رونق و اشتغال انجام خواهد شد.

توسعه و تکمیل مدل مجازی پنجره واحد تجاری فرامرزی در سطح بین المللی براساس برنامه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی سومین برنامه راهبردی گمرک خواهد بود.

تکلیف و اقدام راهبردی بعدی در گمرکات نظارت بر واردات کالاهای مصرفی از طریق برقراری اتصال پنجره واحد تجارت فرامرزی (گمرکی) با سایر سامانه های مرتبط، جریان تجارت، ارز، ثبت سفارش کالاها و تشریفات گمرکی است که براساس بسته رونق و اشتغال انجام خواهد شد.

عسگری در ادامه به مدیران گمرکات اعلام کرده که تکلیف و اقدام راهبردی بعدی در گمرک استقرار گمرکات مجهز در کلیه مناطق آزاد تجاری- صنعتی است که این راهبرد نیز در چارچوب بسته رونق و اشتغال اجرایی می شود.

تجهیز گمرکات به ابزارهای پیشرفته کنترلی و فناوری های نوین دیگر، تکلیف و اقدام راهبردی گمرک در آینده خواهد بود که براساس برنامه تقدیمی به مجلس و بسته رونق و اشتغال صورت خواهد گرفت.

مشارکت در اجرای بند ب ماده 108 برنامه ششم توسعه با موضوع نصب، راه اندازی و به روزرسانی سامانه های کنترل خودرویی بارگنجی یا کانتینری و همچنین ایکس ری کامیونی در مبادی گمرکی، ورودی و خروجی مرزها و ایستگاه های بازرسی و کنترلی ناجا از طریق اشخاص و موسسات حقوقی غیردولتی دیگر برنامه راهبردی گمرک است.

همچنین اعمال مدیریت ریسک و کنترل براساس بازبینی و اجرای طرح تجمیع عوارض و درآمدها دیگر تکلیف و اقدام راهبردی در گمرکات خواهد بود.

فرود عسگری، سرپرست گمرک ایران تکلیف و اقدام راهبردی دیگری را در چارچوب برنامه های راهبردی به گمرکات ابلاغ کرده که از اهمیت خاصی امروزه برخوردار است و به تمامی مدیران ستادی و گمرکات اجرایی ابلاغ کرده که اجرای اقدامات پیشگیرانه در جهت مبارزه با قاچاق کالا و مشارکت در اجرای بند ج ماده 46 برنامه ششم توسعه با هدف کاهش و کنترل واردات غیررسمی و قاچاق یکی از مهم ترین برنامه های راهبردی گمرک خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

روابط عمومی : 88938410-021

[email protected]

شبکه های اجتماعی فرصت امروز