پنج شنبه, 16 شهریور 1396 - 11:10

فروش دلار در بانکها به نرخ آزاد / ارز مسافرتی حذف شد

فرصت امروز: بنا به اعلام بانک مرکزی، از بیستم شهریورماه، فروش ارز مسافرتی به نرخ مبادله ای متوقف شده و عرضه از طریق نظام بانکی به نرخ آزاد صورت میگیرد. تاکنون مسافران ایرانی که بیش از 12سال سن داشتند و از راه های هوایی، زمینی، ریلی و دریایی از کشور خارج میشدند، می توانستند برای یک بار در طول سال حداکثر ۳۰۰ دلار آمریکا یا معادل آن را با ارائه گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیت مسافرت، ویزای کشور مقصد (در خصوص کشورهایی که نیاز به اخذ ویزا دارند) و تعهد کتبی مسافر مبنی بر خرید ارز مسافرتی فقط از یک منبع، با نرخ مبادلهای تهیه کنند. اما با تصمیم جدید بانک مرکزی، پرداخت ارز مسافرتی از لیست دریافتکنندگان ارز دولتی حذف شد و از این پس مسافران باید تمامی ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار آزاد و البته بانکها تامین کنند.

به گزارش ایسنا، در مجموع مقررات ارزی بانک مرکزی، چند بخش قابلیت دریافت ارز با نرخ دولتی را دارند، از جمله دانشجویان، واردات و صادرات، درمان و همچنین مسافران. بر این اساس مسافران میتوانستند یک بار در سال چه از طریق زمینی، هوایی، ریلی و دریایی به میزان ۳۰۰ دلار با نرخ مبادله ای ارز از مرکز مبادلات ارزی تهیه کنند، اما با اصلاحی که در مقررات ارزی انجام شده، پرداخت ارز مبادله ای به مسافران ملغی شده است.

ظاهرا این اقدام بانک مرکزی براساس دو دلیل اصلی اتفاق افتاده است؛ اول اینکه ارزهای مسافرتی را معمولا افرادی دریافت میکردند که برای سفرهای خارجی یا زیارتی استفاده کرده که در این حالت یک امتیاز نسبت به سایرین بود، یعنی جزو ارزهای ضروری محسوب نمیشد. آن هم در شرایطی که مسافران خارجی عمدتا توانایی تامین ارز لازم را نیز دارا بوده و نیاز چندانی به دریافت ارز مبادلهای نداشتهاند.

این در شرایطی است که با حذف ارز مسافرتی نیز تفاوت قیمت خاصی برای دریافتکنندگان اتفاق نمیافتد. هرچند که در حال حاضر بین نرخ حدود ۳۸۷۰ تومان بازار و ۳۳۳۰ تومان مرکز مبادلات ارزی حدود ۵۴۰ تومان اختلاف قیمت وجود دارد، اما برای خرید ۳۰۰ دلار حدود ۱۶۰ هزار تومان هزینه در ازای خرید ارز آزاد به جای مبادلهای ایجاد میشود که برای مسافران خارجی قابل توجه نیست.

از سوی دیگر با توجه به اینکه از چندی پیش اختصاص ارز مبادلهای به برخی کالاها حذف شده بود، کنار گذاشتن ارزهای مسافرتی نیز خود گامی دیگر در راستای سیاست یکسانسازی نرخ ارز به شمار میرود، چراکه بعد از تکنرخی شدن ارز بهطور کلی مرکز مبادلات ارزی نیز به کار اختصاص ارز مبادلهای پایان خواهد داد و تمامی ارزها با یک نرخ در بازار آزاد توزیع میشود.

با حذف ارز مسافرتی، مسافران میتوانند ارز مورد نیاز خود را در کنار صرافی ها از بانک ها که در سال گذشته مجوز خریدوفروش ارز را دریافت کرده بودند، تهیه کنند که با نرخ آزاد انجام میشود.

در حالی این دستور از بیستم شهریورماه لازمالاجراست که تامین ارز برای زائران اربعین بهطور استثنا برای سال جاری نیز انجام خواهد شد. بر این اساس ارز مسافرتی به میزان حداکثر ۲۰۰ دلار آمریکا به نرخ مبادلهای با ارائه گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران و بلیت مسافرت برای زائران اربعین از طریق بانکهای ملی ایران، ملت و سامان تامین خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی