چهارشنبه, 15 شهریور 1396 - 09:40

شاخص کل از نیمه ارتفاع 83 هزار واحدی عبور کرد / سبزپوشی حافظ با حمایت فلزی ها و فولادی ها

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه 14 شهریورماه 96 با افزایش 281 واحدی روی رقم 83 هزار و 733 واحد ایستاد. نمادهای معاملاتی شرکت های ملی صنایع مس ایران با 102 واحد، فولاد مبارکه با 52 واحد و صنعتی و معدنی گل گهر با 46 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با 9 واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 8 واحد و فولاد خراسان با 7 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد نماگر بازار سهام به دوش کشیدند.

معاملات پرحجم در گروه های بزرگ

روز سه شنبه بورس تهران در حالی با معاملاتی پرحجم در اغلب نمادهای معاملاتی به ویژه در گروه های بزرگ و شاخص ساز بازار سهام مواجه بود که اقبال معامله گران اغلب حقیقی برای جمع آوری سهام در گروه فلزات اساسی و معدنی ها باعث شد این گروه به روند صعودی شاخص کل در کانال 83 هزار واحدی یاری رساند. در گروه مواد و محصولات دارویی نیز تک سهم های این گروه با نوسان مثبت به کار خود پایان دادند.

گروه پالایشی ها اما با تداوم عرضه سهام شاهد معاملاتی متعادل در دامنه نزولی قیمت سهام بود. در کل روز سه شنبه بازار سهام روز خوبی را برای فعالان بورس رقم زد و قیمت ها در اکثر گروه ها و نمادها میل به افزایش و رشد قیمت از خود نشان داد. علت این موضوع را می توان در ادامه روند و سیر صعودی کامودیتی ها و همچنین افزایش تدریجی نرخ ارزها دانست.

از دیگر سو، به نظر می رسد با کنترل و دخالت دولت و بانک مرکزی در نرخ سود سپرده های جدید بخشی از منابع بانکی به سوی بازارهای موازی از جمله بازار بورس در حال سرازیر شدن است؛ امری که به انگیزه های سرمایه گذاران و خریداران در بورس نیز افزوده است. طی روزهای گذشته در بورس کالا با عرضه انواع مقاطع فولادی و شمش روبه رو بودیم که جملگی با افزایش قیمت همراه بودند. بر این اساس احتمال تعدیل مثبت درآمد گروه معدنی و فلزی و فولادی در گزارش های 6 و 9 ماهه قطعی به نظر می رسد.

افت 1.6 واحدی شاخص کل فرابورس

مبادلات چهاردهم شهریورماه در فرابورس ایران با نقل و انتقال 233 میلیون ورقه بهادار در 45 هزار دفعه به ارزش بیش از 882 میلیارد ریال پایان یافت که بیش از 56 درصد از حجم و 45 درصد از ارزش دادوستدها در اختیار معاملات انجام شده در مجموع بازارهای اول و دوم قرار گرفت.

روز سه شنبه در کنار معاملات انجام شده در بازارهای فرابورس، پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری جسورانه توسعه فناوری آرمانی از 14 تا 28 شهریورماه به مدت 10 روز کاری آغاز شد. در مجموع بازارهای اول و دوم فرابورس بیش از 131 میلیون سهم به ارزش 402 میلیارد ریال دست به دست شد و نماد معاملاتی شرکت ذوب آهن با معامله 69 میلیون سهم به ارزش 62 میلیارد ریال بیشترین حجم و نماد هتل پارسیان کوثر اصفهان با دادوستد 5 میلیون سهم به ارزش بیش از 66 میلیارد ریال، بالاترین ارزش معاملات را در اختیار گرفت.

شاخص کل فرابورس هم با افت 1.6 واحدی در ارتفاع 951 واحدی قرار گرفت که عمده بار منفی بر آیفکس از جانب نمادهای«زاگرس»،  «شاوان»، «خراسان» و «اپرداز» رقم خورد. در مقابل نمادهای «وهور»، «بپاس» و «بمپنا» تا سطح حداکثر 0.2 واحد تاثیر مثبت بر این نماگر داشته و از افت بیشتر آن جلوگیری کردند. معاملات فرابورس ایران نیز با دادوستد نزدیک به 100میلیون ورقه، 136میلیارد ریالی شد. نماد کارخانجات مخابرات ایران بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد.

اوراق تسهیلات مسکن در بازه 745 هزار تا 791 هزار ریالی

روز سه شنبه تابلو اوراق تسهیلات مسکن میزبان معامله بیش از 81 هزار ورقه تسه به ارزش 63میلیارد ریال قرار گرفت تا برای چندمین روز متوالی قیمت این اوراق در بازه 745 هزار تا 791 هزار ریال مورد معامله قرار گیرد. در بازار اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاران بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به اسناد خزانه اسلامی مرحله یازدهم اختصاص دادند. در این بازار در مجموع 240 هزار ورقه به ارزش بیش از 243 میلیارد ریال دست به دست شد. در نهایت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نیز معاملات را با دادوستد 1.3 میلیون ورقه به ارزش 36 میلیارد ریال پشت سر گذاشت.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی