دوشنبه, 30 مرداد 1396 - 08:55

نماگر بورس پس از سه سال و نیم در کانال 82هزار واحد جای گرفت / لبخند بورس به رأی اعتماد کابینه دوازدهم

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز یکشنبه همزمان با اعلام رأی اعتماد نمایندگان مجلس به وزرای اقتصادی رئیس جمهور پس از سه سال و نیم با 61 واحد رشد، به کانال 82 هزار واحدی وارد شد و در جایگاه 82 هزار و 16 واحدی جای گرفت. در دومین روز معاملاتی هفته همه شاخص های اصلی بازار سهام نیز رشد کردند.بیشترین ارزش معاملات به گروه فلزات اساسی با معامله 46 میلیون سهم به ارزش 114میلیارد ریال اختصاص داشت. گروه خودرو به ارزش 102 میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش 94 میلیارد ریال نیز در رده های بعدی قرار گرفتند.

نمادهای پالایش نفت تهران، صنعتی و معدنی گل گهر، به پرداخت ملت، صنایع پاکشو و ایران خودرو در معاملات روز یکشنبه بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند اما فولاد مبارکه اصفهان و ارتباطات سیار ایران بیشترین تاثیر منفی را بر جای گذاشتند.

روز یکشنبه بورس تهران شاهد معاملاتی کم حجم و متعادل در کلیت معاملات بازار سهام بود. هم زمان با اعلام خبر انتقال برخی نمادهای معاملاتی از بازار پایه «ب» به بازار پایه «ج»، بازار فرابورس شاهد جابه جایی برخی معامله گران از تابلوهای پایین به تابلوهای بالاتر معاملاتی این بازار بود.

در گروه خودرویی ها نیز همزمان با علاقه سهامدار عمده حقوقی برای حمایت از ایران خودرو، این سهم در محدوده صفر تابلو و در دامنه نوسان مثبت به کار خود پایان داد. در معدنی ها و فلزات اساسی اما لزوم اصلاح قیمت سهام در کنار تحولات آرام بازارهای جهانی باعث شد تا کلیت معاملات این گروه متمایل به فاز استراحت باشد. هم زمان در گروه پالایشی ها نیز این موضوع حاکم بود به طوری که اغلب نمادهای معاملاتی در دامنه نوسان منفی قیمت سهام به کار خود پایان دادند.

با این حال و با رأی اعتماد مجلس به وزرای اقتصادی، بسیاری از سهامداران با اطمینان بیشتر به معامله در گروه های پیشرو بازار پرداختند و بدین ترتیب شاهد صعود شاخص کل تا کانال 82 هزار واحد بودیم. از سوی دیگر با مشخص شدن برنامه های وزیر اقتصاد پیرامون بازار سهام، فعالان بازار می توانند استراتژی مشخص تری برای ماه های آینده در نظر گیرند و همین مسئله می تواند به رونق بازار سهام در روزهای آینده منجر شود.

با گروه های بازار سهام

در معاملات روز یکشنبه در گروه فرآورده های نفتی ۲۳ میلیون سهم به ارزش ۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت. در این گروه اکثریت نمادها حدود یک واحد به سمت بالا یا پایین در قیمت پایانی نوسان داشتند. در گروه استخراج کانه های فلزی نیز ۲۳ میلیون سهم به ارزش بیش از ۹ میلیارد تومان دادوستد شد. در این گروه غیر  از نمادهای معادن بافق و معدنی دماوند که هر یک به ترتیب چهار واحد رشد و چهار واحد افت را در قیمت پایانی تجربه کردند، مابقی نوساناتی حدود یک درصد به سمت بالا یا پایین داشتند. در گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن تعداد بیشتری از نمادها روند افزایشی در قیمت پایانی را تجربه کردند هر چند این افزایش چندان ملموس نبود. همچنین در گروه خودرو نیز قیمت اکثریت سهم ها حدود یک درصد در نوسان بود.

رشد سه پله ای آیفکس

در دومین روز کاری این هفته به موازات رشد سه پله ای آیفکس (شاخص فرابورس) و استقرار این نماگر در ارتفاع 933 واحدی، بیش از 125 میلیون ورقه بهادار به ارزش 647 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران دست به دست شد. بیش از 34 میلیون سهم به ارزش افزون بر 28 میلیارد ریال در نماد ذوب آهن اصفهان دادوستد شد که بیشترین حجم مبادلاتی را در این نماد رقم زد. نگاهی به دادوستدهای صورت گرفته در بازار پایه نیز حاکی از مبادله بیش از 40 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 90 میلیارد ریال در تابلوهای معاملاتی این بازار است.  در تابلو اوراق با درآمد ثابت شاهد دادوستد بیش از 263 هزار ورقه به ارزش افزون بر 258 میلیارد ریال بودیم که اسناد خزانه اسلامی مرحله یازدهم بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در این تابلو به خود اختصاص داد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]com

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی