پنج شنبه, 26 مرداد 1396 - 08:58

بررسی برنامه های وزیر پیشنهادی اقتصاد در جلسه رأی اعتماد کابینه دوازدهم / 4 ویژگی تاریخی اقتصاد ایران به روایت مسعود کرباسیان

بررسی وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم در صحن مجلس شورای اسلامی همچنان ادامه دارد و پس از بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و ارتباطات و فناوری اطلاعات، نوبت به بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی رسید. مسعود کرباسیان، ۶۱ ساله دارای دکترای مدیریت بازرگانی است و پیش از این، معاون وزیر اقتصاد، رئیس کل گمرک، معاون وزیر صنایع سنگین، معاون وزیر بازرگانی، معاون وزیر نفت، مشاور عالی و معاون شهردار تهران بوده است.

وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برای تصدی وزارت اقتصاد پس از صحبت موافقان و مخالفان پشت تریبون مجلس رفت و به دفاع از برنامه هایش پرداخت؛ او بارها در سخنانش به برنامه ششم توسعه استناد کرد و چهار مشخصه تاریخی دولتی بودن، نفتی بودن، سیاست زدگی و رانتی بودن اقتصاد را ریشه تمام مشکلات اقتصاد ایران دانست.

کرباسیان با قدردانی از علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت یازدهم، رشد 12.5درصدی اقتصاد، تورم تک رقمی و کنترل حجم نقدینگی در کنار ساماندهی بازارهای مالی را محصول سیاست های خردمندانه دولت تدبیر و امید دانست و تقویت بخش خصوصی و تعاونی در راستای مردمی کردن اقتصاد را از جمله مهم ترین سرفصل های برنامه اش برای اداره وزارت امور اقتصادی و دارایی معرفی کرد.

او ایجاد شغل برای جوانان به ویژه جوانان تحصیلکرده و افزایش قدرت ملی را مولفه های اصلی اقتصاد مقاومتی و برنامه اعلامی مقام معظم رهبری خواند و گفت که سیاست های اقتصاد مقاومتی، تجلی تجربه درازمدت ملت ایران در آسیب شناسی اقتصاد کشور و واکنشی راهبردی و شایسته به اصلی ترین مشکل اقتصاد ایران بوده است.

کرباسیان اصلاح نظام بانکی، مالیاتی و اجرای کامل قانون مالیات بر ارزش افزوده را مورد اشاره قرار داد و بردن اقتصاد به اتاق شیشه ای را از اهم برنامه هایش برای اداره وزارت اقتصاد بیان کرد. گزارش «فرصت امروز» از مهم ترین سخنان مسعود کرباسیان در دفاع از برنامه های پیشنهادی اش و همچنین سخنان موافقان و مخالفان او را در ادامه می خوانید.

برای افزایش تولید ملی چاره ای جز اصلاحات ساختاری نیست

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی گفت: معاونت نظارت مجلس، میزان هماهنگی برنامه پیشنهادی ام با برنامه ششم را با درجه انطباق بالایی تشخیص داده است.

مسعود کرباسیان با دفاع از عملکرد دولت یازدهم در حوزه اقتصاد، صیانت از دستاوردهای مطرح شده را ضروری خواند و گفت: همه ما خواستار پیشرفت ایران و افزایش امکانات رفاهی برای مردم هستیم، همان طور که مشخص است در چهار سال گذشته دولت یازدهم توانست با پشتیبانی مردم و نظام، اقتصاد را از شرایط بحرانی خارج کرده و در وضعیت باثباتی قرار دهد. ساماندهی بازار مالی و کاهش نرخ تورم و رکود از تدابیر دولت تدبیر و امید بود که باید از این دستاورد صیانت کرد.

او رانتی بودن، سیاست زدگی، نفتی و دولتی بودن اقتصاد کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: اگر بخواهیم شاهد افزایش تولید ملی باشیم، چاره ای نداریم جز آنکه به اصلاحات ساختاری دست بزنیم. این کاری بزرگ و خطیر است. این کار در دولت یازدهم آغاز شده و باید با سرعت بیشتری تداوم یابد.

کرباسیان به تجربه حضور طولانی اش در جایگاه سیاست گذار و مدیر اجرایی اشاره کرد و گفت: من آمده ام تا برنامه هایی را برای گسترش تولید داخلی و کاهش بیکاری بر پایه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم اجرایی کنم و این مهم با عزم عمومی و کمک و مشارکت شما نماینده های مردم ایران، شدنی است.

او با استناد به برنامه ششم توسعه افزود: برنامه من، اجرای مفاد همین برنامه ششم است که خوشبختانه سند و سیاست های آن توسط مقام رهبری ابلاغ شده است. تلاشم برای تحقق اهداف پیش بینی شده در این حوزه برای رشد 8درصدی اقتصاد، تورم تک رقمی، افزایش بهره وری و سرمایه گذاری در کشور است و رسیدن بیکاری به نرخ 8.8 درصد در سال پایانی برنامه هدف گذاری شده است.

وی در توضیح این مطلب ادامه داد: برنامه کاری من در چهار محور تنظیم شده است که مردمی سازی اقتصاد از جمله این محورهاست. کرباسیان با تاکید بر اینکه برای تحقق این هدف لازم است محیط کسب و کار بهبود یابد و بخش خصوصی توانمند شود، گفت: در این مسیر دولت و تمامی بخش های غیرمردمی باید از عرصه تصدی گری خارج شده و فضا را برای بخش خصوصی و تعاونی باز کنند.

رئیس کل گمرک، مسئولیت دولت را تصدی امور حاکمیتی خواند و خاطرنشان کرد: جلوه بعدی این محور، اجرای کامل توزیع سهام عدالت است. مشمولان سهام عدالت در برنامه تدوین شده از سود بنگاه ها بهره مند می شوند و برای اصلاح و تکمیل سهام عدالت برنامه ای دقیق تدوین شده است تا علاوه بر سود از حقوق مالکانه نیز بهره ببرند.

او با تاکید بر اینکه کمک می کند تا شورای رقابت تقویت شود، اضافه کرد: دستاوردهای نوین دانش اقتصادی نشان داده که بهبود محیط کسب و کار اولویت بیشتری نسبت به واگذاری بنگاه های اقتصادی دارد.

کرباسیان برنامه های مشخص خود را برای فعالان اقتصادی بهبود و کارآمدی نظام مالیاتی و تجمیع فرآیند واردات و صادرات در یک پنجره واحد خواند و اضافه کرد: حراست از حقوق مالکیت در کشور باید کم هزینه شود. با لغو مقررات مخل رونق کسب و کار لازم است تا اخذ مجوز برای شروع کسب و کار آسان شود.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه برنامه های پیشنهادی اش شدنی است، عنوان کرد: فناوری های نوین ارتباطات و اطلاعات راه را برای ما باز کرده است. از مشکلات مزمن اقتصاد، ضعف در شفافیت است. به همین منظور ساز و کار حاکمیت شرکتی در بنگاه های بزرگ، اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و آمار اقتصادی و همکاری در اجرای فراگیر سامانه تدارکات الکترونیکی و اجرای کامل قوانین مبارزه با پولشویی جهت مبارزه با تروریسم و قاچاق در دستور کار قرار می دهم.

او با تاکید بر اینکه تمام سیاست ها باید نتیجه اش را در ایجاد شغل پایدار و معیشت عزتمندانه نشان دهد، اضافه کرد: رأی اعتماد بار سنگین مسئولیت را بر دوش من می گذارد. من مشکلات مردم را از نزدیک لمس کرده ام و شما نمایندگان نیز به خاطر ارتباط مستمر با مردم از مشکلات اقتصادی آگاهی دارید و خوب می دانید که مشکلات در چه حد است. تلاش می کنم در صورت اعتماد نمایندگان به این اعتماد ارزشمند پاسخی درخور داده و بار مشکلات اقتصادی را کاهش دهم.

ارتباط با نویسنده[email protected]

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی