شنبه, 21 مرداد 1396 - 10:34

هدف گذاری شرکت فولاد مبارکه برای فروش ۷میلیون تن محصولات فولادی تخت / چشم انداز فولاد مبارکه در افق 1404

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه در خصوص آخرین وضعیت تولید و فروش این شرکت گفت: هدف گذاری بازاریابی و فروش برای سال جاری ۷ میلیون تن انواع محصولات فولادی تخت است که تحقق این هدف رکورد جدیدی در فروش شرکت خواهد بود.

محمود اکبری افزود: عمده افزایش تولید در ورق های گرم و تختال است و تولید محصولات سرد و پوشش دار با ظرفیت های قبل خواهد بود. با توجه به نیاز بازار داخل به ورق های فولادی، رویکرد شرکت در درجه اول تامین نیاز صنایع داخلی بوده و هست، اما این به معنی عدم عرضه محصول به بازارهای جهانی نیست؛ زیرا به دست آوردن برند و جایگاه شناخته شده و معتبر در بازارهای جهانی کار آسانی نیست و این مهم باید حفظ شود. علاوه بر آن، در برخی از محصولات از جمله تختال، تولید مازاد بر تقاضا داریم که تنها راه، صادرات است.

روند روبه رشد تولید و فروش در چهارماهه نخست سال

وی در خصوص آخرین آمار تولید و فروش چهارماهه امسال فولاد مبارکه گفت: از نظر کمی نسبت به چهارماهه سال قبل شاهد رشد ۱۹درصدی هستیم، به طوری که از فروش یک میلیون و ۸۱۷ هزار تن در سال ۹۵ به 2 میلیون و ۱۸۰ هزار تن رسیده ایم. در این دوره زمانی، عرضه محصولات فولاد مبارکه در بازار داخل با رشد ۵۳درصدی رو به رو بوده است و از رقم یک میلیون و ۲۳۸ هزار تن به یک میلیون و ۸۹۰ هزار تن در سال جاری افزایش یافته است. در چهارماهه سال جاری به همین میزان کاهش صادرات داشتیم؛ به طوری که میزان صادرات از ۸۱۲ هزار تن در سال ۹۵ به ۲۹۰ هزار تن در سال ۹۶ کاهش داشته است. البته این میزان صادرات نیز اغلب محصول تختال بوده است و به عنوان مثال در محصول گرم از ۶۰۶ هزار تن در سال ۹۵ به ۱۰۴ هزار تن در سال ۹۶ کاهش یافته است که کاهش ۸۳درصدی را نشان می دهد.

افزایش قیمت نهاده های تولید

اکبری درخصوص رشد قیمت های داخلی با بیان اینکه درمجموع باتوجه به رشد قیمت های جهانی و هزینه های تولید، میانگین قیمت تولیدات روند افزایشی داشته است، افزود: یکی از مواردی که با رشد قیمت قابل توجهی رو به رو بوده است، قیمت الکترود است که از حدود ۲ هزار دلار/تن به ۲۰ هزار دلار/تن افزایش داشته است.

همچنین آلیاژهای مورداستفاده مانند منگنز هم رشد قیمت داشته است. از طرفی قیمت قراضه سنگین در بازار داخل حدود ۳۲۰ تومان به ازای هر کیلو در ماه های اخیر رشد داشته و از ۹۵۰ تومان در هر کیلوگرم به حدود ۱۲۷۰ تومان در هر کیلوگرم رسیده است. قراضه سی اف آر ترکیه از ۲۵۰ دلار بر تن به ۳۱۴ دلار بر تن رشد داشته است؛ این موضوع حکایت از رشد قیمت مواد اولیه در بازارهای جهانی دارد.

وی در خصوص رشد قیمت سنگ آهن گفت: همان طور که می دانید قیمت سنگ آهن ضریبی از قیمت شمش فولاد خوزستان است که با افزایش قیمت این محصول، قیمت سنگ آهن هم به همان نسبت رشد می کند.

بازدهی سرمایه گذاری های فولاد مبارکه

معاون فروش و بازاریابی یادآور شد: چشم انداز ۱۴۰۴ فولاد مبارکه، افزایش تولید محصولات فولادی و حفظ سهم ۴۵درصدی از تولید فولاد خام کشور است و بر همین اساس، برخی از استراتژی های شرکت، سرمایه گذاری در راستای تامین مواد اولیه، کاهش هزینه های تولید و افزایش سودآوری است که منجر به حفظ حقوق صاحبان سهام نیز خواهد شد. به دلیل وجود مشکلاتی در خصوص تامین مواد اولیه گام هایی در جهت رفع این مشکل برداشته شده است که از این جمله می توان به واحد ۵ میلیون تنی گندله سازی سنگان که به بهره برداری رسمی رسید، اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه پروژه افزایش ظرفیت تولید مجتمع فولاد سبا از ۷۰۰ هزار تن به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن به اتمام رسیده و در آینده نزدیک به طور رسمی افتتاح خواهد شد، افزود: با بهره برداری از این پروژه، ظرفیت تولید فولاد کشور اضافه خواهد شد و شرایطی فراهم می شود تا راه تامین نیاز کشور به محصولات تخت هموارتر شود.

اکبری افزود: خوشبختانه از سال ۹۵ فولاد مبارکه با حداکثر ظرفیت تولید فعال است و با توجه به وجود تقاضای قابل توجه در بورس کالا، نیاز بازار تامین می شود و این روند ادامه دار خواهد بود و مشکلی در زمینه تامین نیاز داخل نخواهیم داشت.

تامین ورق های باضخامت ۳ میلیمتر و کمتر

معاون فروش و بازاریابی درخصوص تامین ورق های با ضخامت ۳ میلیمتر و کمتر هم گفت: با توجه به محاسبات صورت گرفته بر مبنای تقاضای حقیقی واحدهای مصرف کننده این نوع ورق ها، میزان نیاز صنایع لوله و پروفیل در حدود 1/5 میلیون تن است؛ زیرا مبارکه در سال گذشته به میزان یک میلیون و ۳۱۶ هزار تن ورق برای شرکت های لوله و پروفیل تامین کرده و از این میزان ۹۷۶ هزار تن مربوط به ورق های ۳ میلیمتر و کمتر بوده است.

میزان واردات این ضخامت ها حدود ۸۶۶ هزار تن است و با احتساب تولید ۲۰۰ هزار تنی واحدهای کوچک تر مانند نورد لوله اهواز و مجتمع فولاد گیلان این میزان درمجموع به حدود ۲ میلیون تن می رسد؛ از این میزان حدود ۵۱۰ هزار تن در شرکت های نوردکار مصرف می شود. با توجه به ظرفیت خالی شرکت فولاد گیلان و نورد و لوله اهواز درصورتی که جهت توانمندسازی و افزایش تولید این شرکت ها سرمایه گذاری شود، نیاز داخلی ازجمله ۵/۱ میلیون تن نیاز شرکت های لوله و پروفیل می تواند بدون واردات تامین شود و در این صورت حدود ۳۰۰ هزار شغل جدید نیز در کشور ایجاد خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی